Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 22:42
Reklama

Przedstawiamy działania organizacji pozarządowych

„Kawiarenki dla rodziców”, do których nie przychodzi się tylko na kawę, warsztaty dla słyszących dzieci wychowywanych przez niesłyszących rodziców, międzypokoleniowe spotkania z sybirakami to tylko przykłady inicjatyw realizowanych w tym roku przez organizacje pozarządowe. Nasze organizacje z powiatu gryfińskiego mają szanse wziąć udział w projekcie PROfesjonalizacja senioralnych NGO.
Przedstawiamy działania organizacji pozarządowych
Działania te wspiera Urząd Marszałkowski w ramach programu Region dla Rodziny.
 
11 ważnych inicjatyw Regionu dla Rodziny
W ramach wojewódzkiego programu Region dla Rodziny zachodniopomorskie organizacje pozarządowe na przeprowadzenie działań wspierających utrzymywanie silnych więzi rodzinnych, promocję międzypokoleniowych spotkań oraz aktywizację seniorów pozyskały z budżetu województwa ponad 247 tys. zł. Pieniądze te pozwolą na realizację 11 inicjatyw na Pomorzu Zachodnim. Są to m.in. warsztaty, spotkania, pikniki, wyjazdy integracyjne dla rodzin adopcyjnych, konsultacje ze specjalistami. Kolejne 40 tys. zł zostanie przekazane w otwartym konkursie ofert organizacji pozarządowej, która w październiku zorganizuje konferencję naukową, warsztaty dla seniorów oraz targi dla stowarzyszeń i fundacji, zachęcające seniorów do aktywności i wolontariatu. Oferty można składać do 14 sierpnia 2015 r.
 
Do kawiarenki po poradę i warsztaty
Jednym z zaplanowanych przez NGOs działań są „Kawiarenki dla rodziców”. W naszym województwie rozpoczyna działalność sześć takich specjalnych miejsc – w Goleniowie, Połczynie-Zdroju, Świdwinie oraz w Błotnie, Bytowie i Kozach. W „kawiarenkach” osoby wychowujące małe dzieci wezmą udział w spotkaniach ze specjalistami, warsztatach tematycznych, zajęciach poprawiających sprawność fizyczną – w tym czasie najmłodsi pozostaną pod profesjonalną opieką. Takiego miejsca w Goleniowie należy szukać przy Stowarzyszeniu Centrum Animacji Młodzieży, w Połczynie-Zdroju i Świdwinie przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci (oddział powiatowy), a na terenie gminy Dobrzany przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego. Mieszkańcy Goleniowa w każdy weekend od 7 sierpnia do 30 listopada 2015 roku będą mogli skorzystać z porad specjalistów – doradcy zawodowego i rodzinnego, kuratora sądowego czy pracownika socjalnego. Specjaliści będą pełnić 2-godzinne dyżury (plan na stronie organizacji). W Połczynie-Zdroju i Świdwinie do dyspozycji rodziców będzie pedagog, seksuolog, terapeuta. W gminie Dobrzany w zajęciach w ramach „kawiarenek” będzie można uczestniczyć w trzech miejscowościach w Błotnie, Bytowie i Kozach. Raz w tygodniu w świetlicach wiejskich będą przygotowywane 4-godzinne zajęcia psychologiczno-doradcze, kulinarne, z doradcą zawodowym czy warsztaty rękodzielnictwa. Pierwsze spotkania organizacyjne zaplanowano na 17 sierpnia 2015 r. Porady i zajęcia odbywają się bezpłatnie.
 
 
 
W regionie ważne warsztaty i spotkania z psychologami
„My-rodzina” to z kolei cykl zajęć dla słyszących dzieci, wychowywanych przez niesłyszących rodziców w Szczecinie. Dzieciom będą czytane fragmenty baśni i legend, a później na ich podstawie powstanie scenariusz spektaklu teatralnego. Projekt w sierpniu realizować będzie Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych. Natomiast mieszkańcy powiatu kołobrzeskiego wezmą udział w dwóch inicjatywach „Sybirackie szlaki pamięci” oraz „Rodzina razem”. Pierwsza zakłada cykl spotkań uczniów z sybirakami (zajęcia ruszą we wrześniu), druga konsultacje psychologiczne dla rodzin borykających się z problemami. Zwieńczenie projektu będzie „Piknik rodzinny”.
 
Ponadto w ramach programu Region dla Rodziny, Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza serc” zorganizuje wczasy socjoterapeutyczne w Połczynie-Zdroju oraz działania aktywizujące dla rodzin opieki zastępczej oraz adopcyjnych. Sławęcińskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych zaprasza natomiast na warsztaty artterapeutyczne podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ryszewku, a Stowarzyszenie na rzecz przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego PRO zorganizuje w Goleniowie m.in. piknik integracyjny i warsztaty dla rodzin.
 
Profesjonalni 60+
Fundacja Sektor3 natomiast zaprasza 10 organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów ze Szczecina, Stargardu Szczecińskiego oraz powiatów stargardzkiego i gryfińskiego do udziału w projekcie PROfesjonalizacja senioralnych NGO. Od września do listopada będą prowadzone zajęcia związane z codzienną działalnością organizacji pozarządowej. Aktywni działacze organizacji pozarządowych 60+ będą uczyć się m.in. podstaw księgowości, dowiedzą się także jak pozyskiwać środki finansowe na działalność stowarzyszenia lub fundacji czy skorzystają z porad prawnych. Organizacje mogą zgłaszać jeszcze chęć udziału w projekcie.
 
O programie i inicjatywach
Wszystkie zaplanowane akcje, warsztaty w ramach „kawiarenek”, pikniki, konsultacje będą realizowane do listopada br. Zostały one wyłonione w otwartym konkursie ofert i są częścią przyjętego w roku 2014  Wojewódzkiego Programu Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej Region dla Rodziny. Program wskazuje kierunki polityki regionalnej zmierzającej do odbudowy wartości rodziny jako naturalnego środowiska kształtowania wartości i wzorców, stanowiącego fundament kulturowego kapitału, będącego podstawą rozwoju emocjonalnego i intelektualnego każdego człowieka.
Emila Wolf (Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama