Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:05
Reklama dotacje rpo
Reklama

Wygląda jak lokomotywa, ale jest ekologiczna

Pelet o właściwościach wcześniej niespotykanych został stworzony przez naukowców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Przez ostatnie 5 lat na terenie uczelni powstało kilka nowych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną i często unikatową w skali kraju aparaturę. Jednym z najnowszych nabytków badaczy jest peleciarka do biomasy, która ma ogromny potencjał w dziedzinie produkcji biopaliw stałych.
Wygląda jak lokomotywa, ale jest ekologiczna

Aparatura ta przypomina miniaturową lokomotywę i umożliwia mechaniczne przetworzenie różnych materiałów organicznych o zróżnicowanej twardości w pelety. Proces ten polega na wytwarzaniu peletu z trocin, które następnie są spalane w specjalnym kotle, generując ciepło. Biomasa, taka jak odpady roślinne (siano, słoma, łuski słonecznika), rośliny energetyczne (wierzba, konopie włókniste, rożnik), odpady pochodzące z sektora drzewnego (trociny) czy komunalne (gałęzie, krzewy), może być przetwarzana w ten sposób, dając pelety o zupełnie nowych, wcześniej niespotykanych właściwościach.

Badacze z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego nie tylko pomiarowo oceniają wydajność energetyczną urządzeń zasilanych tym nowym biopaliwem, ale także biorą pod uwagę wpływ tych paliw na środowisko badając emisję spalin. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska i ograniczenia emisji substancji smogotwórczych. Urządzenia, które zostały zakupione w tym celu, m.in. przy wsparciu PGE, zostały zmodernizowane przez naukowców według własnych pomysłów.

Wyniki badań wykazują, że technologie konwersji biomasy zaproponowane przez badaczy ZUT spełniają oczekiwania zarówno pod względem energetycznym, jak i środowiskowym. W opracowanie nowego peletu zaangażowani są naukowcy takich rang, jak prof. Adam Koniuszy i prof. Małgorzata Hawrot-Paw, a także dr inż. Andrzej Gawlik, dr hab. inż. Andrzej Karbowy i mgr inż. Patryk Ratomski. Ich prace mają na celu rozwijanie uniwersalnych technologii energetycznych, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie będą skuteczne i wydajne pod względem energetycznym.

Dzięki takim innowacyjnym rozwiązaniom, jak pelet o nowych właściwościach, środowisko może być chronione, a jednocześnie korzystane jest z odnawialnych źródeł energii. To szereg kroków naprzód w dziedzinie energetyki, który przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji i smogu w naszym otoczeniu. Dalsze badania i rozwój technologii biomasy są kluczowe dla tworzenia bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.

Energia z biomasy – czyli ekologiczna, bezpieczna dla środowiska, jak przystało na Uczelnię dla Zielonego Przemysłu powstaje na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Katedrze Inżynierii Odnawialnych Źródeł Energii kierowanej przez prof. Adama Koniuszego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jam 15.01.2024 09:55
Spóźnili się jakieś 30 lat z tym wynalazkiem

jerzy 24.01.2024 12:18
racja polak jak zwykle po szodzie, biomasa i wungiel jusz jest nie rentowny, na pelet nima dotacji, a wyngiel to durze co2

Michał Pedofil 14.01.2024 22:19
Aparatura na PEDOFILA CHYTREGO przypomina miniaturową lokomotywę i umożliwia mechaniczne przetworzenie różnych materiałów organicznych CHYTREGO o zróżnicowanej twardości w CWElety. Proces ten polega na wytwarzaniu CWEletu z CHYTREGO , które następnie są spalane w specjalnym kotle, generując NOWYCH PEDOFILI. Biomasa, taka jak odpady TAKIE JAK CHYTRY (siano WE ŁBIE, słoma W BUTACH, łuski słonecznika W MORDZIE ), rośliny energetyczne (wierzba NA CHYTRYM, konopie włókniste W CHYTRYM, rożnik CZYLI WALENIE CHYTREGO PO ROGACH), odpady pochodzące z sektora drzewnego CHYTREGO (trociny W GŁOWIE) czy komunalne (gałęzie CHYTREGO NA DZIECIACH, krzewy W DUPIE CHYTREGO), może być przetwarzana w ten sposób, dając CWElety o zupełnie nowych, wcześniej niespotykanych właściwościach. TO PISAŁAM JA JARZĄBKOWSKA

Michał Pedofil 14.01.2024 22:04
Dupa Chytrego wyglada jak lokomotywa przecwelona w pierdlu

Wykolejona przetokówka z Barnówka 14.01.2024 18:44
Stoi na stacji lokomotywa, ciężka ogromna i pot z niej spływa. Tłusta oliwa.

Igor Dewiatkin 14.01.2024 18:41
Niebywale jest to nasze współzawodnictwo. Potrafi wyzwalać duże fale optymizmu i nowych sił witalnych.

Igor Dewiatkin 14.01.2024 18:40
Ja z moim kolegą uwielbiamy się zbijać knagami. Uwielbiamy takie współzawodnictwo.

Pieseł 14.01.2024 22:13
Chytrego zawołajta on lubi

A. Żmijewski 14.01.2024 18:20
To zasadniczo bardzo dobra inicjatywa pyr pyr bo pomoże przekształcać niesprzedane tysiące chryzantemek złocistych na pellet do ogrzewania szklarni z ogrodowymi pomidorami pyr pyr

T.O 14.01.2024 13:47
No faktycznie jak lokomotywa tylko dlaczego kulka ma takie małe

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama