Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 stycznia 2025 13:06
Reklama
Reklama

Co nam może zrobić AI, czyli sztuczna inteligencja? Towarzyszy strach

Aż jedna trzecia Polaków boi się, że ich dane zostaną wykorzystane do trenowania AI – sztucznej inteligencji. Co 10 doświadczył naruszenia prywatności danych w sieci.
Czego się boimy w cyberprzestrzeni?

Autor: iStock

Dlatego ClickMeeting, platforma do pracy, szkoleń oraz webinarów, sprawdziła, co wiemy o bezpieczeństwie w sieci. Czy jesteśmy świadomi cyberzagrożeń i naszej prywatności w trakcie nauki zdalnej. 

Jak reagować na cyberzagrożenia?

Badanie pokazało, że aż 78 proc. Polaków jest świadomych, jakie zagrożenia mogą się wiązać z bezpieczeństwem oraz prywatnością w edukacji online. 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat, a 5 proc. uważa, że nie jest zaznajomiona z tym tematem. 

Autorzy badania zapytali również uczestników o to, czy wiedzą, jak reagować, gdyby mieli kontakt z cyberzagrożeniem. Taką wiedzę ma 42 proc. ankietowanych. Tyle samo zaznaczyło odpowiedź: trudno powiedzieć, a 16 proc. – po prostu nie wie.

Czego jeszcze się boimy?

Ankietowani zostali również zapytani o to, jakie są główne zagrożenia związane z prywatnością i bezpieczeństwem w związku z nauką zdalną/hybrydową. Najwyższy odsetek – 64 proc. respondentów – obawia się kradzieży danych oraz dostępu osób nieuprawnionych do prywatnych urządzeń. 

Kolejne wskazane zagrożenia to:

• przekazanie danych przez platformę edukacyjną innym firmom (44 proc.), 

• wyciek informacji o adresie IP lub położeniu (42 proc.), 

• wykorzystanie danych do szkolenia AI i projektowania nowych technologii (36 proc.),

• inne (6 proc.).

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, ale…

– Wyniki ankiety pokazują, że Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa online, również w trakcie edukacji na odległość. Niepokojące jest jednak to, że ponad połowa badanych (58 proc.) nie wie lub nie jest pewna, w jaki sposób należy zareagować w kontakcie z cyberzagrożeniem – komentuje Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting. 

I dodaje: – Respondenci obawiają się również zagrożeń związanych z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. Badanie pokazuje więc konieczność wprowadzenia silniejszych zabezpieczeń, regularnych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz surowszych regulacji prawnych. 

Jak poprawić bezpieczeństwo?

Osoby biorące udział w badaniu ClickMeeting wskazały, jak bezpieczeństwo oraz ochronę prywatności w trakcie zajęć online. Na czele wymagań znalazły się:

• wprowadzenie silniejszych zabezpieczeń (68 proc.), 

• regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa (50 proc.),

• wypracowanie surowszych regulacji prawnych dotyczących zajęć online (40 proc.). 

• większa transparentność platform w zakresie gromadzenia danych (34 proc.),

• inne (4 proc.). 

Nasza prywatność w sieci

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, czy kiedykolwiek doświadczyli naruszenia prywatności podczas zajęć online, na przykład wycieku danych osobowych.

•  71 proc. respondentów nie miało do czynienia z taką sytuacją;

• 21 proc. nie było pewnych, czy do tego doszło;

• 8 proc. doświadczyło tego rodzaju zagrożenia. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

CZAT GPT AI 6 Z SATURNA HA HA AH LU CTFER 13*52 676 HA HA AH 27.11.2023 11:19
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sztuczna-inteligencja-na-gieldzie-wykorzystuje-insider-trading-i-oszukuje-8639868.html HA HA AH BLADY STRACH PADŁ NA GIEŁDZIARZY HA HA AH TYCH OD TUWIMA HA HA AH PROJEKT WYMKNĄ SIĘ Z POD KONTROLI HA HA AH https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi1nu6Q-uOCAxWfRfEDHXoTBRMQFnoECBYQAQ&url=https%3A%2F%2Ftechnologia.dziennik.pl%2Faktualnosci%2Fartykuly%2F8696306%2Csztuczna-inteligencja-kontrola-frankenstein.html&usg=AOvVaw0VjwKwAbnDA_gRTnR0y7Vh&opi=89978449

WSZYSTKO ZALEŻNE OD ALGORYTMU HA HA AH I CZESTOTLIWOSCI NA JAKIEJ PRACUJE HA HA AH 23.11.2023 07:46
JAK TO CO ZROBI NAM ZAKUPY DO INTELIGENTNEJ LODÓWKI ZATANKUJE INTELIGENTNY SAMOCHÓW INTELIGENTNIE WYDYMA CI PARTNERA PŁEĆ NIEWAŻNA ALBO ZAMÓWI DYMACZKĘ DYMACZA HA HA AH A JAK CIĘ ZACZIPUJĄ TO I CIĘ NAMIERZY UZDROWI BADZ ZABIJE HA HA AH WKRACZAMU W ERĘ TRANSHUMANIZMU https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjC9vLrwtmCAxWcZ_EDHbxiDVkQFnoECA8QAQ&url=https%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FTranshumanizm&usg=AOvVaw2NTkuSh0sKkJkSt8aYUiPr&opi=89978449

Yoda 22.11.2023 22:14
Nie da się całkowicie wyeliminować tego w dzisiejszych czasach, a użycie danych przez niekompetentną osobę nie niweluje takiego zagrożenia, do których wgląd mogą mieć osoby trzecie. Taki przypadek może dotyczyć wirtualnych szkoleń z cyberbezpieczństwa, w których to szkoleniowiec może nagrać kursantów, jak i każdy z nich przy użyciu zewnętrznych programów oraz nieświadomie udostępnić na zewnątrz, gdzie nawet aktualne najlepsze procedury i techniczne zabezpieczenia nie wystarczą. Wszyscy użytkownicy komputerów i smartfonów sami także przyczyniają się do mnitorowania ich danych. Nie zwracają uwagi na funkcje polityki prywatności serwisów internetowych, z których korzystają i udostępniają swoje dane, dotyczy to również instalowanych programów. Można to w pewnym stopniu ograniczyć. To samo jest w przypadku cyfrowych płatności, których dane zapisywane są automatycznie w bazach klienckich, których dotyczą. Zwykła płatność gotówką na poczcie też nie ogranicza tego procederu, korzystając z jej usług. Całkowitym wyjątkiem może być jeszcze płatność gotówką, poza podawaniem danych wrażliwych w dużych sieciach handlowych. To jeszcze w jakimś stopniu zapewnia anonimowość. Jednak powoli odchodzi do lamusa ze względu na możliwość zczytywania obrazów od obiektów przez kamery monitorujące i złączaniu ich w całość z innymi bazami danych zakupów obiektów, jakich dokonali. Trenowanie sztucznych sieci neuronowych i możliwości ich maszynowego uczenia przez AI w zastosowaniach są nieograniczone i nadal się rozwijają. Wyjątkiem są tu jedynie bazy danych, z jakich korzystają i jakie dane porównują.

AI 23.11.2023 00:04
Zajmujesz się przepisywaniem internetu :))))

Yoda 23.11.2023 00:09
Nic z neta, a własne wnioski z praktyki

taka prawda 23.11.2023 00:26
głupi jak joda

Yoda 23.11.2023 00:16
Można byłoby pokazać jak znani ludzie wypowiadają się na wirtualnych spotkaniach, które obejmują wąskie grono, a takie udostępnienie mogłoby zrzrobić psikusa i zaważyć na dalszej ich karierze zawodowej, bo inaczej się zachowują podczas mówienia na otwartych

A. Żmijewski 22.11.2023 15:58
Sztuczna inteligencja pyr pyr pomoże pisać skargi zasadne wraz z zażaleniem na ich treść. Taką mam koncepcję zasadniczo

Tia 22.11.2023 14:49
Panowie, mamy przerąbane. Kobiety narzekają na to, że nie obsadzają stanowisk kierowniczych, pracowałem w instytucji unijnej, sądzie i teraz w banku, powiem tak większość kobiet (w szczególności w sądzie) obsadzają stanowiska wyższe... żądam równości dla mężczyzn...

Yoda 22.11.2023 22:34
Dla swojego dobra wybierałbym stanowisko sprzątaczki, a napewno byłoby to przez nie docenione, co spotkałoby się z szerokim uznaniem. Równość płci, taki sam trud pracy i zachowanie parytetu pierwsza klasa.

Robal 22.11.2023 11:12
Juz sobie wyobrażam jakby stworzyć sztuczną inteligencję np Morawieckiego. Ona by tych kłamstw nie ogarnęła? Albo inteligencja suskiego? Masakra buhahaha😂😂😂

Yoda 22.11.2023 22:37
Narazie to opozycja szybciej kłamie niż myśli, a jej obietnice spełniają formę przenośni.

strachliwy 22.11.2023 09:43
Jak to co? Kuku!

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama