Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 14:32
Reklama

To dlatego łatwiej kupić dom niż mieszkanie

Mieszkań jest coraz mniej, domów jednorodzinnych przeciwnie – wybór wciąż jest spory. Co więcej, w aż 7 z 18 miast wojewódzkich ceny nie wzrosły.
To dlatego łatwiej kupić dom niż mieszkanie
Takie domy jednorodzinne też cieszą.

Autor: iStock

W ostatnich miesiącach wciąż mówi się o malejącej liczbie ofert na rynku nieruchomości. Nie dotyczy to jednak domów jednorodzinnych. Z ustaleń portalu Nieruchomosci-online.pl wynika, że w III kwartale to mieszkania szybko znikały z rynku.

Spory wybór domów

– Kiedy porównamy III kwartał do II liczba ogłoszeń o domach jednorodzinnych wystawionych na sprzedaż na portalu spadła zaledwie o 2 proc. Możemy więc mówić o stabilizacji podaży, która widoczna jest mniej więcej od kwietnia – komentuje Rafał Bieńkowski, PR manager w Nieruchomosci-online.pl. 

Obecnie w serwisie jest około 44 tys. ofert w całej Polsce. I ta oferta odbudowuje się z miesiąca na miesiąc. A ostatnie miesiące przyniosły wręcz spore przyspieszenie. 

Bezpieczny Kredyt 2% zrobił swoje

Na portalu Nieruchomosci-online.pl o 19 proc. wzrosła liczba kontaktów zainteresowanych kupnem domu z ogłoszeniodawcami. Chociaż był impulsem głównie dla mieszkaniówki, to jednak i segment domów na nim skorzystał.

Stało się tak dzięki temu, że część domów z drugiej ręki wpisywała się cenowo w limity nakładane przez ten program. Na wzrost popytu zadziałało też złagodzenie warunków oceny kredytowej przez Komisję Nadzoru Finansowego, co otworzyło niektórym osobom drzwi do normalnych kredytów. 

– Kolejnym powodem wzrostu zainteresowania domami jest też niska podaż w mieszkaniówce. Na wielu lokalnych rynkach liczba ofert mieszkań do kupienia jest ograniczona, dlatego część poszukujących zmieniła plany i rozpoczęła poszukiwania domów, najczęściej w mniejszym metrażu – mówi Rafał Bieńkowski.     

Największym zainteresowaniem – według pośredników – cieszą się domy w stanie do zamieszkania lub niewielkiego remontu albo odświeżenia.  

Domy drożeją rzadziej i wolniej 

W III kwartale ceny domów z rynku wtórnego różniły się w zależności od regionu. Jest to zatem inna sytuacja niż w przypadku mieszkań, gdzie większość głównych miast zanotowała wzrost średnich cen ofertowych. I to zarówno w przypadku mieszkań 1-, 2-, jak i 3-pokojowych. 

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, to dane Nieruchomosci-online.pl pokazują, że co prawda 11 miast wojewódzkich zanotowało wzrost średniej ceny za mkw. domu, ale zmiany wynosiły od 1 do 5 proc. 

Za to podwyżki średniej ceny mkw. w domu jednorodzinnym ominęły aż 7 miast wojewódzkich. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Adam 26.10.2023 23:58
Dom jest droższy w utrzymaniu.

A. Żmijewski 26.10.2023 14:32
Wszystko będzie tańsze bo ludzi umiera więcej niż się rodzi, a do tego emeryci będą zamieniać domy na klitki w blokach bo inaczej nie starczy im na ogrodowe pomidory pyr pyr pyr

Knagulec 26.10.2023 14:16
Ja tam mam mieszkanie na barakach nie płacę za nic i mam wyj....e jaj...o

Robal 26.10.2023 10:28
Najlepszy jest jakiś zawodnik który cyklicznie wrzuca nam do skrzynek karteczki ze kupi mieszkanie w okolicy. Udało mi się go trafić i było to 2 młodych chłopaków którym powiedziałem ze mam takie mieszkanie . I okazało się że 0 zainteresowania bo cena była normalna S nie tzw okazyjna. To zwykli oszuści którzy chcą zażerowac na problemach innych . Uważajcie na takich

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama