Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 14 grudnia 2025 01:43
Reklama
Reklama

Koalicyjne rozmowy 3 partnerów. Czego chce KO, Trzecia i Lewica?

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica zaczynają rozmowy koalicyjne. Na stole leży podział stanowisk w rządzie i parlamencie.
Koalicyjne rozmowy 3 partnerów. Czego chce KO, Trzecia i Lewica?
Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Paulina Hennig-Kloska

Autor: Szymon Hołownia Facebook

Andrzej Duda nie powiedział jeszcze komu zleci misję utworzenia rządu. Bardzo możliwe, że będzie to jednak PiS. 

– Jest Konfederacja, jest Polskie Stronnictwo Ludowe, są też posłowie z Platformy Obywatelskiej, którzy są mniej zadowoleni albo niezadowoleni – powiedział właśnie Przemysław Czarnek z PiS.

I dodał, że rozmowy o zdobyciu przez tę partię sejmowej większości już trwają. 

– Spodziewamy się, że pan prezydent to właśnie nam i naszemu kandydatowi powierzy misję formułowania rządu, desygnuje naszego kandydata na prezesa Rady Ministrów i to my będziemy tworzyć rząd – dodał.

To jedno z wyjść, bo możliwe jest także, że Duda ostatecznie zdecyduje się na koalicję KO, Trzecia Droga, Nowa Lewica. To ona, jeżeli nie będzie sejmowych transferów, może utworzyć rząd.

Przegląd resortów

Scenariuszy jest kilka, ale już wiadomo, na czym najbardziej zależy poszczególnym partiom. 

– Leży nam na sercu polityka klimatyczna i edukacja. Nie mniej ważny jest obszar cyfryzacji – powiedział Michał Gramatyka z Polski 2050. A to oznacza, że właśnie w te resorty chce w nowym rządzie celować partia.

Co do MON-u, to partia raczej nie myśli o tym, żeby wysłać tam cywila, ale np. byłego wojskowego generała Mirosława Różańskiego, który został senatorem. 

Co do samego Szymona Hołowni, to planów jest także kilka. Po pierwsze – mógłby zostać wicepremierem, obejmując np. resort klimatu. To jednak nie jest przesądzone, bo sama partia widzi go w innym miejscu. Wielu działaczy chciałoby, żeby Hołownia został marszałkiem Sejmu. Zgodnie z konstytucją to trzecia osoba w państwie. 

Negocjacje będą trudne, bo o stanowisku marszałka myślą także politycy PSL. I wskazują, że Polsce 2050 należy się stanowisko marszałka Senatu (druga osoba w państwie). Nowa Lewica z kolei spogląda na tekę wicepremiera z szerokimi kompetencjami. 

I być może taki wariant może się przyjąć, ale wiadomo także, że Nowa Lewica chciałaby zarządzać (tak jak Polska 2050) polską edukacją. 

Posłanka Lewicy jest gotowa

– Uważam, że społeczne oczekiwania są na tyle ogromne, że jesteśmy zobligowani do porozumienia i postępu. Naszym celem jest przekształcenie Polski i zdajemy sobie sprawę, że ludzie nie wybaczyliby nam, gdyby stanowiska przyświecały nam bardziej niż faktyczne reformy – podkreśla w rozmowie z serwisem Dziennik.pl Kinga Gajewska, posłanka KO. 

Coraz głośniej mówi się o tym, że Przemysława Czarnka może w resorcie edukacji zastąpić Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy.

– Nigdy nie ukrywałam, że to główny obszar moich zainteresowań. Od edukacji zależy przyszłość państwa, ale też teraźniejszość tych obywateli, którzy jeszcze nie mogą głosować, ale są pełnoprawnymi obywatelami – powiedziała w rozmowie z wp.pl. 

I dodała: – Dla Lewicy uczeń, uczennica, młody człowiek to nie jest przyszły człowiek albo przyszły obywatel, ale człowiek, którym trzeba się zaopiekować, którego trzeba wykształcić, któremu trzeba dać szanse rozwojowe. Niezależnie od tego, czy pochodzi z mniejszego miasta, uboższej rodziny czy dużej metropolii. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TGF 11 WYBORY NA PEŁNEJ KUR WIE HA HA AH DO POPRAWKI HA HA AH POLIN TO STAN UMYSŁU AH AHA H 19.10.2023 14:49
JAKIE ROZMOWY JAK BEDZIE POWTÓRKA WYBORÓW HA HA AH A TĘPAKI JUŻ DZIELĄ SKÓRĘ NA NIEDZWIEDZIU AH AH AH KABA RET A TE ZŁAMANIE CISZY WYBORCZEJ HA HA AH SN JUŻ PZRYGOTOWANY NA SZOPKĘ HA HA AH A W ZANADRZU JESZCZE STAN WOJENNY HA HAAH BO STARSI BRACIA W WIERZE W POTRZEBIE A POWTÓRKA WYBORÓW KWIECIEŃ MAJ 2024 HA HA AH 13*52 676 RAZ ZDOBYTEJ WŁADZY NIE ODDAMY JUŻ NIGDY HA HA AH

UB *** HA HA AH LU CYFER 13*52 676 19.10.2023 12:23
TRZECH PARTNERÓW TO JUŻ NAWET NIE ROZMOWY TO ORGIA HA HA AH

DOŁRGA MOSTOWICZ HA HA AH LGBT IQ PLUS 600 ZŁ NA WIBRATOR DLA POCZĄTKUJACYCH AH HA AH 19.10.2023 12:02
a co z bankiem zbożowym mateusza ha ha ah bo NIKODEM SIE WACHA HA HA AH

A. Żmijewski 19.10.2023 06:13
35% (czyli większość) Polaków poparło więc rząd powinien być ten co był a totalnym można pozostawić tylko wycie za korytem pyr pyr pyr

Jarek 18.10.2023 23:40
Ten kto się wyłamie i przejdzie do pisu będzie pomiatany przez Polaków jak Kukiz. Zero przyszłości w polityce i zszargana reputacja - czytaj zdrajca. Natomiast odwrotnie jak ktoś się puknie w głowe i od pisu odejdzie, ten ma jeszcze szanse na zreflektowanie się w naszych oczach, Polakach.

obserwator 18.10.2023 23:35
Właśnie jedną decyzją spalił się prezydent... W oczach 2/3 własnego narodu i całej zagranicy. Powiem więcej: prezydent będzie musiał prezydentować w atmosferze jaką sobie stworzy (ale o tym akurat jak zawsze nie pomyślał)

takie fakty 18.10.2023 20:17
PiS trzyma się władzy pazurami. I jeszcze drapie i fika.

mem 4 18.10.2023 16:52
Lewica chce edukacje więc fałszowanie historii pewne.

jak zwykle 18.10.2023 16:42
Prezydent ma to w dudzie i swoje interesy będzie łatwił.

Tak to wygląda 18.10.2023 14:53
Hołowni uderza woda sodowa do mózgu .Nie zdobyli nawet połowy tego co KO a chcą zasiadać na najwyższych stanowiskach ..

8 RA BE Z POD SMOLEŃSKA Z LUBAWICZ 96 HA HA AH 19.10.2023 12:50
KORYTO KOSZERNE JEST NIEROZCIAGLIWE HA HA AH ALE DADZĄ RADĘ HA HA AH

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: :-)Treść komentarza: Gratki!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:52Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humoremAutor komentarza: taka słomkaTreść komentarza: Dokładnie. A słomką mogą być choroby. Bezdomne koty są przecież nosicielami różnych chorób. To nie jest tylko problem estetyczny czy etyczny, ale i sanitarny. Jeśli mnożą się w takim tempie, rośnie ryzyko dla ludzi i zwierząt domowych. Wniosek o pilną interwencję i nadzór jest w pełni uzasadniony. Liczę, że wójt potraktuje to jako priorytet, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli totalnie.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:48Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: urzędnikTreść komentarza: Łatwo jest krytykować, ale Program opieki kosztuje! Gminy mają ograniczone budżety. Zgadzam się, że odławianie i sterylizacja są obowiązkowe, ale często brakuje wystarczającej liczby weterynarzy chętnych do współpracy w ramach gminnych stawek. Poza tym, gdzie te koty mają trafić po odłowieniu? Gminy często nie mają schronisk, a te najbliższe są przepełnione. To jest problem systemowy i ogólnopolski.Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:44Źródło komentarza: Bezdomne koty opanowały działki. Mieszkaniec liczy na pilną interwencjęAutor komentarza: z gronaTreść komentarza: Przygotowania do kabaretu były wyzwaniem, ale zdecydowanie się opłaciły! Pani Magda i Pani Joanna wykonały tytaniczną pracę ze scenariuszem, a charakteryzacja, za którą odpowiadał sztab ukrytych talentów, przeniosła nas w czasie. Chciałabym podkreślić, że ten występ był dowodem na niesamowitą integrację grona – od najmłodszych stażem, po weteranów. To, że cała kadra (i uczniowie!) potrafiła stworzyć coś tak spontanicznie zabawnego, świadczy o świetnej atmosferze pracy. Mamy nadzieję, że ten nowy, kabaretowy standard stanie się tradycją! Gratuluję wszystkim zaangażowanym!Data dodania komentarza: 14.12.2025, 00:33Źródło komentarza: Nauczyciele na scenie! Jubileusz z pompą i kabaretowym humorem
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama