Sprawa dotyczy siedliska orła Bielika i unikatowego terenu torfowego na terenie rezerwatu. Inwestycję prowadzą ci sami ludzie z Gaz-System, którzy właśnie zeszli z projektu podłączenia gazociągu do elektrowni Dolna Odra. U nas pobili rekord czasowy w realizacji inwestycji (zeszli przed czasem) a teraz próbują pobić rekord w długości przewiertu.
Uniknęli wykopów w rezerwacie
W ramach przebudowy gazociągu Goleniów - Police, spółka rozpoczęła realizację najdłuższego przewiertu sterowanego w Polsce, który znajduje się pod obszarem rezerwatu Olszanka. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy konieczności wykopów otwartych na tym terenie. Przewierty typu HDD (Horizontal Directional Drilling) są stosowane przez Gaz-System, jako bezinwazyjna metoda wykonywania inwestycji, co zapewnia zachowanie drzew, krzewów oraz walorów krajobrazowych terenów.
Metody bezwykopowe umożliwiają również przejście gazociągów pod rzekami, torami kolejowymi i drogami bez konieczności wstrzymywania ruchu podczas prac. Ta nowoczesna technologia jest ekonomiczna oraz bezpieczna dla istniejącej infrastruktury lokalnej. W latach 2016-2023 Gaz-System wykonał ponad 102 km przekroczeń podziemnych, co przyniosło korzyści przyrodzie oraz mieszkańcom lokalnych społeczności.
Cenny rezerwat ochroniony
Rezerwat Olszanka oraz jego najbliższe okolice są siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt oraz miejscem występowania wyjątkowych terenów torfowych. Zastąpienie otwartego wykopu przewiertem sterowanym pozwoli ominąć cenny przyrodniczo teren, który znajduje się głęboko pod ziemią.
Dzięki temu przede wszystkim okoliczna flora i fauna, w tym gniazdujący w tej okolicy orzeł bielik, zyskają na tym rozwiązaniu. Po zakończeniu przebudowy, naziemny odcinek gazociągu umiejscowiony na terenie rezerwatu Olszanka zostanie rozebrany, co znacząco poprawi warunki życia dla obecnie tam bytujących zwierząt, ułatwiając im migrację i żerowanie.
Część gazociągu Goleniów - Police
Przewiert na terenie rezerwatu Olszanka jest częścią przebudowy jednego z najważniejszych gazociągów Gaz-System na Pomorzu Zachodnim, mianowicie Gazociągu Goleniów - Police, który zaopatruje m.in. aglomerację szczecińską oraz zakłady chemiczne w błękitne paliwo. Ponad 60% trasy inwestycji zostanie pokonane bezwykopowo, co zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu do odbiorców w tym regionie.
Tunel pod rezerwatem Olszanka, przez który przeciągnięty zostanie gazociąg, będzie miał długość ponad 2 km (2019 m) i osiągnie maksymalną głębokość 41 m. Przewiert będzie prowadzony z użyciem metody HDD w technologii intersect, co oznacza jednoczesne wiercenie dwóch głowic drążących w grunt, zarówno od strony wlotu, jak i wylotu przewiertu. Dzięki temu możliwe jest wykonanie przewiertu o znacznie większej długości niż w przypadku standardowego, jednokierunkowego wiercenia. W ten sposób powstaje wąski tunel, w którym następnie umieszczona zostanie rura.
Prace związane z wykonaniem przewiertu rozpoczęły się we wrześniu br. i potrwają około dwóch miesięcy. Planowane zakończenie całej przebudowy gazociągu Goleniów - Police przewidziane jest na rok 2025.
Napisz komentarz
Komentarze