Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 04:13
Reklama
Reklama
Reklama

Zobacz, czy możesz za darmo zaszczepić się przeciwko grypie

Lista osób objętych darmowymi szczepieniami poszerzyła się o seniorów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Eksperci podkreślają, że szczególnie osoby starsze, z uwagi na starzejący się system immunologiczny oraz współistniejące choroby przewlekłe, są narażone na ciężki przebieg i powikłania infekcji, a co za tym idzie, mają zwiększone ryzyko hospitalizacji i zgonu. Szczepienie przeciw grypie nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę wirusową, ale także zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Aby jak najlepiej się chronić, zaleca się szczepienia jeszcze przed sezonem zachorowań, czyli już w październiku. Dużym udogodnieniem jest możliwość zaszczepienia się w aptekach.
Szczepienie.

Autor: igryfino (arch.)

Od 1 września 2023 roku większa grupa pacjentów będzie miała dostęp do bezpłatnej ochrony przeciw grypie. Wprowadzono nowe przepisy. 

W ubiegłym sezonie grypowym w Polsce odnotowano ponad 6 milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę – wynika z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny – Państwowego Zakładu Higieny1. Jednak chorych było o wiele więcej, bo część osób nawet nie zgłosiła się do lekarza i leczyła się domowymi sposobami. Tymczasem nieleczona grypa, albo leczona niewłaściwie, może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań, m.in. wtórnego zapalenia płuc, zaostrzenia chorób przewlekłych, zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśni. 

 

Zakażenia dróg oddechowych to piąta przyczyna śmierci w Polsce

Jak podkreśla prof. hab. n. med. Adam Antczak pulmonolog kierownik Katedry Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, zakażenia dróg oddechowych to piąta przyczyna śmierci w Polsce, której łatwo możemy zapobiec dzięki szczepieniom przeciwko grypie. 

Pomimo szerokiego wdrożenia inicjatyw związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie choroba ta pozostaje główną przyczyną zachorowań i śmierci wśród osób starszych. 
W przypadku grypy stosuje się szczepionki czterowalentne, czyli takie, które chronią nas przed czterema różnymi szczepami wirusa. Jeśli pomimo szczepienia dojdzie do zachorowania, infekcja będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg, a ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań pogrypowych, w tym także śmierci stanie się o wiele niższe niż w przypadku osób niezaszczepionych. - tłumaczy prof. Adam Antczak. 

 

Poza istotną liczbą zgonów związanych z chorobami układu oddechowego grypa stanowi dodatkowe obciążenie z uwagi na swoje szersze następstwa. Obejmują one zdarzenia sercowo-naczyniowe, zaostrzenie wcześniej istniejących chorób przewlekłych takich jak cukrzyca czy astma, wyższą podatność na wtórne zakażenia bakteryjne, pogorszenie funkcjonowania. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do podwyższonego ryzyka hospitalizacji i śmierci. 

 

- Co roku z powodu powikłań grypy  umiera ok. 6 tys. osób po 65 roku życia. Jeśli zatem w minionym sezonie infekcyjnym mieliśmy blisko 6 mln zachorowań, to zgonów było niewątpliwie więcej, szczególnie gdybyśmy w tych statystykach uwzględnili następstwa sercowo-naczyniowe grypy. Wiemy, że ta choroba zwiększa ryzyko zawału serca (nawet 10 razy), udaru mózgu, zatorowości płucnej. Ta zależność jest bardzo dobrze udokumentowana. — mówi prof. Adam Antczak.

 

Tymczasem o 20 procent spadła liczba szczepień przeciwko grypie w sezonie 2022/2023 w stosunku do poprzedniego sezonu grypowego

Poprawa wyszczepialności przeciwko grypie widoczna była w czasie pandemii COVID-19, kiedy to zaszczepiło się prawie 7 proc. populacji, jednak już w ubiegłym sezonie (2022/2023) aż o 20 procent spadła liczba szczepień przeciwko grypie2

 

Szczepienia przeciwko grypie stają się coraz bardziej dostępne - ważne, byśmy z nich korzystali

30 sierpnia br. w życie weszła ustawa o darmowych lekach dla seniorów. Dlatego osoby po 65 roku życia otrzymają szczepionki bezpłatnie. 

 

Poszerzenie grupy osób, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie to bardzo dobra informacja. Wszczepialność wśród seniorów w Polsce jest wciąż za mała. Są w Europie kraje, gdzie szczepi się ponad 70 proc. osób będących w jesieni życia. Dla porównania u nas szczepi się około 20 procent. Mamy nadzieję, że dzięki nowej ustawie się to zmieni. Do tego powinniśmy dążyć. zwraca uwagę prof. Adam Antczak.

Eksperci podkreślają, że każdy sezon grypowy jest inny, nieprzewidywalny. Prof. Antczak zaleca osobom starszym i schorowanym szczepienia jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grypowego, czyli we wrześniu, ale zaszczepić się można także w późniejszym terminie, pod warunkiem, że pacjent nie ma choroby przebiegającej z gorączką. 

– Dodatkowym argumentem w podjęciu decyzji o szczepieniu przeciw grypie jest fakt, że zakażenie wirusem grypy może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem i odwrotnie - szczepienie przeciw COVID-19 nie zabezpiecza przed zachorowaniem na grypę3dodał prof. Antczak. 

 

Szczepionki przeciwko grypie trafiły już od hurtowni i aptek i tu kolejne udogodnienie dla pacjentów, bo zaszczepić mogą nas również farmaceuci. To wygodne rozwiązanie, bo nie musimy szukać placówki ochrony zdrowia. Bez zbędnego oczekiwania, na szczepienie może zakwalifikować nas także farmaceuta. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

13*52 676 LU CYFER 666 04.10.2023 18:48
Art. 36. - [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Art. 36. - [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego] - Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dziennik Ustaw Dz.U.2023.1284 t.j. Akt obowiązujący Wersja od: 1 października 2023 r. do: 12 listopada 2023 r. Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków. 2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej. 3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera. 4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby. 5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie. 6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej. 7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa. 8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody. szczepta się bo przyjda i nocą strzykawkami w twe drzwi załomocą ha haa h od 1 pazdziernika do 12 listopada nie wychodzcie z domów ha ha ah satanisci szykuja nie tylko wybory 15 1+5=6 SATURN o ile sie odbedą bo stawiam że nie ha ah ah predzej stan wojenny ah ha ah BEDZIE NAWRÓT PAN DE MOON IUM HA HA AH

JAK MASZ JOBLA TO DOSTAJESZ NOBLA HA HA AH KRÓL POLINU TW BOLESŁAW HA HA AH PŁOCKIM ZWANY AH AHAH 05.10.2023 08:51
A MYŚLAŁEM ZE ZAWÓD FELCZERA W POLINIE WYGINĄŁ RAZEM Z JANKO MUZYKANTEM I ANTKIEM A TU PATRZ ZAMIAST TRZECH ZDROWASIEK SZCZEPIONKA OD NOBLISTÓW HA HA AH

szcepniety nie mieszany ha ha ah 04.10.2023 18:41
Komentarz usunięty

to grypa jeszcze istnieje w tym kaba recie ha ha ah ta szczepionka na covid to lichota jakaś ha ha ah znachor 04.10.2023 18:34
kukiz 15 1+5=6 saturn spiewał o jakimś wirusie sld ha ha ah

doradźcie 03.10.2023 22:58
A ci z 30 % Polaków zainfekowanych wirusem PIS? Jest jakieś antidotum na to diabelskie TVP?

13*52 676 LU CYFER 666 TECZOPWA CIOCIA POTWIERDZI Z WARSZEWA 04.10.2023 19:57
CHODZA SŁUCHY ŻE ADRENOCHROM HA HA AH Z SLD HA HA AH SATANISCI LUBIĄ DODOPY AH HA AH

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama