Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:17
Reklama
Reklama

Tak możesz sprawdzić, czy jesteś na liście wyborców

Głosujesz, więc decydujesz. Przed głosowaniem 15 października 2023 r. warto upewnić się, że nasze nazwisko jest w spisie wyborców. Co zrobić, żeby uniknąć niespodzianki w dniu wyborów?
Tak możesz sprawdzić, czy jesteś na liście wyborców

Autor: iStock

Wybory do Sejmu i Senatu połączone z referendum odbędą się w niedzielę  15 października. Kiedy pojawimy się w lokalu wyborczym i okaże się, że jednak nie ma nas na liście wyborców, będzie już za późno na interwencję. Lepiej zatem zrobić to teraz, żeby potem uniknąć przykrej niespodzianki. Zwłaszcza że to nic nie kosztuje.

Rejestr wyborców

Jeśli wyborca jest już w rejestrze wyborców danej gminy, to będzie w spisie wyborców w każdych kolejnych wyborach i referendach. Bo wyborcy, którzy są obywatelami polskimi i są zameldowani na stale w danej gminie, są wpisywani do rejestru wyborców z urzędu.

Jeśli mimo to nie mamy pewności, czy nasze nazwisko jest w rejestrze wyborców, możemy to sprawdzić. Dla własnego spokoju.

Jak to zrobić? Na 2 sposoby: przez internet, osobiście lub pocztą.

Online

Swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców (działa od początku sierpnia) można sprawdzić na stronie mObywatel.gov.pl. Trzeba się tam zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną.

Można to także zrobić przez aplikację mObywatel. W sekcji „Twoje dane” należy wybrać opcję Centralny Rejestr Wyborców i zamówić dane z rejestru.  Pojawią się one na skrzynce ePUAP. 

Tą drogą swoje dane można sprawdzić w dowolnym momencie.

W urzędzie

Dane można sprawdzić także w swoim urzędzie gminy. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, e-dowód lub paszport) oraz wniosek o informację, zawierający następujące dane:

  • nazwisko, 
  • imię/imiona,
  • numer PESEL. 

Taki wniosek można również wysłać pocztą. W tym przypadku trzeba go złożyć do 10 października.

Warto wiedzieć

Jeśli ktoś mieszka na stałe w danej gminie, ale nie jest w niej zameldowany, znajdzie się w rejestrze wyborców dopiero wtedy, gdy złoży pisemny wniosek w urzędzie gminy o wpisanie do rejestru wyborców. 

Jeśli ktoś mieszka na stałe w danej gminie, ale pod innym adresem, niż jest zameldowany, to żeby trafić do rejestru wyborców pod innym adresem (i zagłosować w innej komisji), musi złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie.

Szczegółowe informacje na stronie gov.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

przegięli 30.09.2023 11:33
Z ograniczaniem prawa do głosowania obywatelom pracującym i wynajmującym mieszkanie w dużych miastach a także kobietom które zmieniły stan cywilny. Komunikat premiera do wszystkich gmin aby do komisji wyborczej przesłali jedynie stały adres zamieszkania a nie pełny wykaz wraz z faktycznym adresem . To sprawi że ludzie którzy głosowali już wcześniej w innym miejscu niż stały meldunek zdziwią się 15go . Że nie ma ich karty do głosowania w komisji obok jego miejsca zamieszkania i jak będzie chciał oddać swój głos będzie musiał jechać przez pół polski do miejsca stałego meldunku s jego żona w drugi koniec Polski. Sprawa szczegółowo omówiona na kanale YouTube video prezentacje. Media milczą a w tych miastach głosuje zwykle opozycja dlaczego milczycie opozycjo!!!!!!!

A. Żmijewski 29.09.2023 13:12
Sprawdze, sprawdze! A jak mnie nie będzie to od razu leci skarga zasadna wraz z zażaleniem od 1945!

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama