Gminne dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, którą poprowadził ksiądz kan. dziekan Michał Kostrzewa. Wśród uczestników mszy św. znaleźli się przedstawiciele władz gminy, poczty sztandarowe, uczniowie szkół oraz mieszkańcy Cedyni i zaproszeni goście. Cała uroczystość była wyjątkowym świadectwem jedności i dumy z rolniczych tradycji, które mieszkańcy pielęgnują.
Potem kolorowy korowód wraz z zespołem ludowo-biesiadnym Pyrzyczanie przeszedł ulicą Kościuszki prosto do amfiteatru miejskiego. Po drodze mijano dożynkowe dekoracje, które zdobiły trasę korowodu.
Na scenie amfiteatru zastępca burmistrza Cedyni Małgorzata Karwan powitała wszystkich uczestników uroczystości i wprowadziła ich w tradycyjny staropolski obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek Iwona Wrzos oraz Krzysztof Duda reprezentowali sołectwa Bielinek i Piasek. Pomocnikami starostów byli Kinga Pawełczyk i Fabian Marchewka. Przekazali oni burmistrzowi Adamowi Zarzyckiemu tradycyjny bochen chleba, którym później podzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi w amfiteatrze. Nie mogło również zabraknąć tradycyjnego obtańczenia wieńca, które oznaczało radość i wdzięczność za obfite zbiory.
Scena dożynkowa była pięknie udekorowana darami pól i ogrodów. Pod sceną ustawionych było aż 16 wieńców, z czego każde sołectwo gminy Cedynia prezentowało swój własny wieniec, a dodatkowo były jeszcze 13 bukietów. Tegoroczne dożynki miały również leśny akcent.
Święto plonów to czas radości, dziękczynienia za obfitość plonów oraz celebracja tradycji i kultury wiejskiej. To wyjątkowa okazja, na którą mieszkańcy czekają przez cały rok. Coroczne dożynki to czas, który przypomina nam o roli rolnictwa i jak ważne jest dbanie o ziemię.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w fotogalerii.
Napisz komentarz
Komentarze