Dziesiątki tysięcy zwiedzających w wakacyjne miesiące to dowód, że Morskie Centrum Nauki błyskawicznie zdobyło popularność. Nie zwalniamy jednak tempa i zachęcamy do skorzystania z kolejnych atrakcji.
Morskie Centrum Nauki. Miejsce na inspirujące lekcje
To trzy pracownie, które przygotował Dział Edukacji i Popularyzacji Nauki Morskiego Centrum Nauki. Spotkacie tu naszych kreatywnych, pełnych pasji edukatorów, specjalistów w swoich dziedzinach, którzy zachęcą gości do aktywnego udziału w zajęciach. Ich uczestnicy będą eksperymentować, zdobywać nową wiedzę, poszerzać horyzonty, badać i szukać rozwiązań na postawione pytania i zadania.
Zajęcia kierujemy do wszystkich miłośników nauki, zarówno tych najmłodszych jak i starszych. W ofercie edukacyjnej znajdują się bowiem warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystko w niewielkich, co najwyżej 16 osobowych grupach – mówi Patrycja Skrobacka, Kierowniczka działu edukacji i popularyzacji nauki. - Pierwsze zajęcia odbędą się już 3 października. Jest w czym wybierać.
Pracownia biologiczno-chemiczna to nie tylko nowoczesne laboratorium z bogatym wyposażeniem. Inspirujący edukatorzy pomogą odkryć prawa natury rządzące naszym światem.
Na zajęciach przyjrzymy się otoczeniu zarówno w skali makro, ucząc się o oceanach czy puszczach, ale również w skali mikro, np. analizując poszczególne atomy tworzące nasze środowisko. Poznacie odpowiedzi na wiele pytań, które mogły nas zaskoczyć w szkole, w domu czy w Internecie.
Pracownia STEAM to miejsce, które stawia za cel rozwój potencjału twórczego dzieci i to już w wieku przedszkolnym. Jej głównym założeniem jest nauka poprzez zabawę.
Metoda STEAM (akronim od angielskich wyrazów: nauka, technologia, elektronika, sztuka i matematyka) to interdyscyplinarna forma nauki. Uczestnicy zajęć rozwiązują problemy w sposób praktyczny, zdobywają umiejętności weryfikacji i interpretacji danych i informacji. Wszystko z wykorzystaniem bliskich im narzędzi: aplikacji mobilnych, tabletów, klocków Lego, czy też edukacyjnego robota Photon. Co to za urządzenie? Warto przyjść i wspólnie rozwiązać tę zagadkę.
Pracowania modelarska to miejsce, gdzie można rozwinąć umiejętności techniczne i praktyczne. Już najmłodsi mają okazję do samodzielnego wbicia gwoździa, nauki obsługi suwmiarki, miarki krawieckiej czy prostej obróbki drewna.
Oprócz przyrządów stolarskich pracownia jest wyposażona w zaawansowane urządzenia takie jak: drukarki 3D, skaner 3D, ploter laserowy, zestawy do nauki elektroniki i krawiectwa. To wszystko staje się idealnym łącznikiem między praktycznymi umiejętnościami, a naukami technicznymi pozwalającymi zrozumieć współczesne technologie.
Morskie Centrum Nauki. Poranki i 4xSAWKA
Morskie Centrum Nauki zaprasza najmłodszych na jeszcze jedną przygodę. „Poranki w Planetarium dla Przedszkolaków” skierowane są do grup z przedszkoli. Nie są to typowe pokazy, ale ciekawa rozmowa, wierszowanki i animacje, opowiadające o planetach, kosmosie, gwiazdach. W weekendy na poranki zapraszamy również dzieci z rodzicami i dziadkami.
Nową propozycją jest również wystawa 4xSAWKA.
- To unikatowa wystawa. Jedna wyjątkowo artystyczna rodzina, cztery różne gałęzie sztuki - mówi Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - Cieszę się, że to właśnie w Morskim Centrum Nauki możemy zaprezentować dorobek twórczy rodziny Sawków. Henryk to jeden z najbardziej uznanych w Polsce rysowników, Ewa tworzy ze szkła i metalu imponujące rzeźby łabędzi, kogutów, czy żab, Karolina wypala niepowtarzalną ceramikę, a Kuba projektuje gry bitewne z ręcznie malowanymi figurkami, które cieszą się powodzeniem wśród hobbystów na całym świecie. Po raz pierwszy w Polsce prezentowane są prace artystycznej rodziny tak bardzo związanej ze Szczecinem. W ten sposób udowadniamy, że Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawa stała, planetarium czy pracownie, ale również miejsce promocji szeroko rozumianej kultury.
Na wystawę otwartą 26 września zapraszamy do końca roku.
Morskie Centrum Nauki gospodarzem konferencji
Morskie Centrum Nauki jest samorządową instytucją kultury, która dołączyła do grona ponad 30 centrów nauki w Polsce skupionych w Stowarzyszeniu „Społeczeństwo i Nauka SPiN”. W tym roku zadebiutuje jako gospodarz trzydniowej konferencji tego stowarzyszenia. 16 października do Szczecina przyjadą przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych. Podczas trzydniowych spotkań przebiegających pod hasłem „Przewroty w nauce. Człowiek w centrum” zaplanowano wiele interesujących wykładów, sesji, prezentacji i paneli dyskusyjnych oraz warsztatów z udziałem naukowców i edukatorów z całego kraju.
Więcej informacji o Morskim Centrum Nauki na stronie centrumnauki.eu
Poznaj pełną ofertę edukacyjną centrumnauki.eu/edukacja/
Artykuł promocyjny.
Napisz komentarz
Komentarze