Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wygrała milion? Osoba z naszego powiatu musi się teraz podzielić

Osoba z naszego powiatu wygrała kilka dni temu milion złotych. Kolektura jest na terenie powiatu, ale urząd skarbowy też. Ile zabierze urząd skarbowy?
Gdy się wygrywa milion, to można zmienić swoje życiowe plany.

Autor: Canva

Wygrałeś dużą sumę? Świetnie. Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, od wygranej musisz zapłacić podatek. I to niemały. Sprawdź ile.

Zasady opodatkowania szczęśliwców wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skarbówka upomni się o swoje  

Zgodnie z prawem podatek od wygranej wynosi 10 proc. sumy wygranej uzyskanej w państwie członkowskim Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

A jak to jest w przypadku chyba najbardziej znanej w Polsce gry liczbowej – Lotto? Marzenie o trafieniu szóstki do dziś rozpala wyobraźnię graczy. Sprawa jest prosta – organizator od razu zabierze ci jedną dziesiątą twojej wygranej. Pieniądze trafią oczywiście do urzędu skarbowego. 

Kto nie musi płacić podatku od wygranej?

Zgodnie z ustawą o PIT z opodatkowania zwolnione są:

  • wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja),
  • nagrody związane są ze sprzedażą premiową,
  • konkursy z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Podatku nie trzeba płacić również wtedy, gdy jednorazowa wartość wygranych (nagród) nie przekracza 2000 zł.

Całkowicie zwolnione z opodatkowania są wygrane w kasynach, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe. 

Z kolei w przypadku wygranych w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych (związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości typu sms przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej) i loteriach fantowych zwolnienia podatkowe są limitowane do pewnej sumy. Granicą jest 2280 zł. 

I tej wartości nie może przekroczyć jednorazowa wartość wygranych. Jeżeli przekroczy, to od wygranej zapłacimy 12 proc. podatku.

Podatek od wygranej a rozliczenie roczne 

„Płatnikiem podatku od wygranej zwykle jest organizator konkursu lub loterii. Wygrany otrzymuje od niego formularz PIT-8AR. Dokumentu tego nie trzeba umieszczać w rozliczeniu rocznym. W przypadku nagród, które podatnik otrzymał z zagranicy, sytuacja jest odmienna. Nagroda wygrana w konkursie zagranicznym jest przychodem z innego źródła i należy ją wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36” – poinformował serwis PIT.pl.

Wygrana w naszym powiecie

Wygrana padła w Chojnie w kolekturze przy ulicy Jagiellońskiej. Milioner wziął udział w w loterii zdrapkowej "Ekstremalne 7".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Yoda 27.09.2023 19:25
Dobrze, że tylko 10%. Dziesięcina nie zaboli, gorzej z dochodowym. Gratulacje dla szczęśliwej osoby. Teraz trzeba uważać, aby pozostali gracze kolektury z farby nie wydrapali, kiedy braknie im zdrapek.

A. Żmijewski 27.09.2023 17:49
Nigdy nic nie wygrałem a i tak zawsze muszę się dzielić ze skarbówką. To niesprawiedliwe pyr pyr pyr

i
heja 27.09.2023 14:27
No to się wyprowadzi.

metoda na subkonto i podatek belki plus walizka ha ha ah ub wieczorek i jego na pgr gryfino koszer worek 27.09.2023 13:43
jaki podatek niech powie że jest z sld od teczowego to grosza nie zapłaci ha ha ah

hmm... 27.09.2023 12:56
Drapieżna była.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama