Letni festiwal wędrowny Na Gotyckim Szlaku to coroczne wydarzenie, które ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego regionu i łączy ideę festiwalu wędrownego z wydarzeniami artystycznymi. Organizowany jest przez fundację Akademia Muzyki Dawnej we współpracy z instytutem historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego oraz partnerem festiwalu, Pomorzem Zachodnim. Festiwal odbywa się na gotyckim szlaku i odwiedza różne miejscowości, prezentując bogactwo kulturowe i historię regionu.
Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w pięciu miejscach: Szczecinie, Kołbaczu, Moryniu, Myśliborzu i Marianowie.
Wydarzenie rozpocznie się w Kołbaczu, gdzie oprócz spotkań historycznych i prelekcji, odbędzie się koncert muzyki dawnej od średniowiecza po wczesny barok. Kolejne miejsce to Moryń, gdzie zaprezentowane zostaną utwory wczesnobarokowe przez artystki z Niemiec. W Myśliborzu natomiast będzie można posłuchać "Ars Anonima", projektu badającego i prezentującego anonimowe dzieła muzyczne. Na koniec festiwalu, w Marianowie, na scenie pojawią się artyści z Islandii, którzy wykonywać będą kompozycje zarówno barokowe, renesansowe, jak i współczesne.
Festiwal na gotyckim szlaku to nie tylko koncerty, ale również możliwość udziału w warsztatach, prelekcjach i zwiedzaniu miejsc historycznych. Cały cykl wydarzeń jest bezpłatny, z wyjątkiem koncertu finałowego w Szczecinie, na który przewidziany jest symboliczny koszt biletu (40/30 zł). Dla uczestników festiwalu dostępny jest także autokar, który kursuje z Szczecina i zapewnia transport między festiwalowymi punktami (bilet na przejazd 40 zł).
Festiwal na gotyckim szlaku cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest doskonałą okazją do poznania bogatej historii, kultury i muzyki regionu zachodniopomorskiego. Organizatorzy podkreślają, że udział i zaangażowanie wielu osób, grup, stowarzyszeń, instytucji i samorządów jest kluczowe dla powodzenia festiwalu. Głównym partnerem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a na liście partnerów znajdują się także m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Muzeum Pojezierza Myśliborskiego.
Letni festiwal wędrowny na gotyckim szlaku jest również częścią niemiecko-polskiego festiwalu Kulturalne Lato 2023. Ta inicjatywa umożliwia jeszcze szersze promowanie kultury obu krajów i wymianę artystyczną.
19.08.23 Kołbacz Inauguracja Festiwalu
Świetlica wiejska, ul. Szarych Mnichów 8, 74-106 Kołbacz
17:00 Między Kołbaczem a Żelewem – wykład historyczny dr Paweł Migdalski
18:00 kiermasz Towarzystwa Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Warcisława 8, 74-106 Kołbacz
19:00 koncert: Ad honorem Beatae Mariae Virginis
Trinus Ensemble/Szczecin Vocal Project/Consortium Sedinum
wstęp wolny
26.08.23 Moryń
Kościół pw. Świętego Ducha, ul. Chopina 16, 74-503 Moryń
17:00 Tajemnice moryńskiej fary – wykład historyczny dr Paweł Migdalski
19:00 koncert: Magiczne brzmienia strun
Gertrud Ohse – viola da gamba, Petra Burmann – teorba i gitara barokowa
wstęp wolny
O tegorocznej edycji imprezy na gotyckim szlaku pisaliśmy tu:
Napisz komentarz
Komentarze