Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:07
Reklama dotacje rpo
Reklama

Mieszkańcy bloków będą płacić kary. Żarty się skończyły

Wyrzucają śmieci nie tam, gdzie trzeba, i nic sobie z tego nie robią. Upomnienia nic nie dają, więc... będą kary finansowe.
Mieszkańcy bloków będą płacić kary. Żarty się skończyły

Autor: Canva

„Ostatnio coraz częściej takie działania stosuje samorząd stolicy” – informuje „Puls Biznesu”. W Gdańsku kary za niewłaściwą segregację też są już powszechne. W ślad za Gdańskiem i Warszawą pójdą kolejni. 

No, to mamy problem  

Jak tłumaczy Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus zarządzającej nieruchomościami, „otrzymujemy upomnienia za złą, zdaniem miasta, segregację odpadów. W niektórych przypadkach nakładane były już kary". 

Według Łubińskiego kary są nakładane głównie na podstawie informacji o jakości segregacji, przekazanych od firm odbierających śmieci. W praktyce pracownicy tych firm ręcznie lub wizualnie oceniają, jak odpady zostały posegregowane. I można przypuszczać, że często robią to dość pobieżnie. 

Osiedla, na których mieszkańcy nie segregują śmieci, muszą płacić za ich zagospodarowanie nawet czterokrotnie więcej od tych stosujących się do regulaminu. Według prognoz w 2025 roku gminy będą zobowiązane do selektywnej zbiórki odpadów na poziomie aż 55 proc.

Sąsiad kontroluje sąsiada 

Jak walczyć ze śmieciowym cwaniactwem? Są na to różne sposoby. Jednym z możliwych rozwiązań jest zainstalowanie kamer w miejscach, w których odpady są wyrzucane najczęściej (i nie chodzi tylko o altankę śmietnikową). Innym jest samokontrola sąsiedzka. A ta mogłaby się sprawdzić. Zdjęcia nieprawidłowo posegregowanych odpadów często bowiem pojawiają się na osiedlowych forach internetowych lub w mediach społecznościowych. 

Warto rozważyć również wprowadzenie kodowanych worków na śmieci przypisanych do konkretnego mieszkańca. Choć mogłoby to być skuteczne, jest też bardzo kosztowne, dlatego powinno być wdrożone raczej na szczeblu samorządowym niż indywidualnie przez osiedla. 

Odpowiesz za czyjeś śmieci  

W tym wszystkim jest jeszcze jeden haczyk, czyli odpowiedzialność zbiorowa. Obecne przepisy nie umożliwiają w przypadku osiedla przyporządkowania odpowiedzialności za niewłaściwie wyrzucone odpady do konkretnego mieszkańca. Co to oznacza? Że za czyjeś niedbalstwo zapłacą wszyscy sąsiedzi. Nawet ci, którzy odpady segregują prawidłowo. 

Kary nakładane na osiedla to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na przykład wiosną osiedle składające się z ośmiu bloków na ursynowskim Imielinie otrzymało karę w wysokości 90 tys. zł. Sprawa ostatecznie trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

O interwencję w sprawie wątpliwej jakości prawa pozwalającego karać za czyjeś uchybienia poproszono już rzecznika praw obywatelskich. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Piotrek 29.09.2023 17:38
Żeby uniknąć takich zbiorowych kar spółdzielnie powinny zainwestować w dyspensery wydające oznakowane worki. To pozwoli na szybką identyfikację właściciela odpadów. Wiem, że takie urządzenia można znaleźć w ofercie firmy Ecosorting.

romulus 14.08.2023 11:30
Możecie mnie cmoknąć w nabumodonozora.Już się rozpędziłem do segregowania.Logicznie rzecz ujmując dla tych co nie rozumieją.Lata wstecz segregowanie nie było wymagane i płaciliśmy za wywóz śmieci.Potem wprowadzili segregowanie i podnieśli opłaty za wywóz śmieci.Tylko idiota pomyśli że to jest rozwiązanie rozsądne i sprawiedliwe.Skoro ja mam wam pomagać w segregacji i segregować śmieci już u siebie w domu to oczekuję że opłatę za wywóz śmieci mi obniżycie a nie podwyższycie tak jak się stało.Skoro podwyższyliście to sami sobie segregujcie.Idąc dalej tym tokiem myślenia to tak jakby sprzątaczka która zamiata chodniki zamiast brać wypłatę za to co robi musiała by zamiatać za darmo i jeszcze płacić gminie za to że sprząta.

nieJa 09.08.2023 19:49
czy odbiór i utylizacja śmieci to naprawdę pierwszoplanowy temat.Wszystko w Najjaśniejszej obecnie jest do du..

Chrobrego 09.08.2023 06:44
Po co sortować śmieci przykład cmentarz.

Pracownik 08.08.2023 19:06
W naszym mieście ci przed wyborami nie zrobią. A puk nie podejmuje żadnych merotycznych decyzji.

chory system 08.08.2023 17:49
Skasują forsę, a potem wywiozą na wysypisko i podpalą...

Cnzb 08.08.2023 16:25
W niektórych dzielnicach kubły szybko sie zapełniają ludzie są sfrustrowani bo nie ma miejsc a puk przyjeżdża za tydzień segregacja to nic w porównaniu z tym

Cnzb 08.08.2023 16:25
W niektórych dzielnicach kubły szybko sie zapełniają ludzie są sfrustrowani bo nie ma miejsc a puk przyjeżdża za tydzień segregacja to nic w porównaniu z tym

liberał 08.08.2023 16:04
No to w końcu przestaniemy segregować. I tak wszyscy będziemy płacili za wszystkich. Oni o tym wiedzą. To kolejny sposób na podniesienie cen. Z naszej win .... yyyy ... dla naszego dobra

Knagulec 08.08.2023 15:12
Naturalne środowisko knagi ziomala i gumowca

Taka prawda 08.08.2023 14:03
Generalnie co by nie wymyślili i tak będzie coraz drożej. Trzeba się mentalnie przygotować na opłaty w blokach rzędu 500-1000 miesięcznie za śmieci w ciągu najbliższych lat.

Zamożny 08.08.2023 13:09
Ja co dzień rano jak jadę do roboty to rzucam worek śmieci dziadowi do zagrody więc problem mnie nie dotyczy

Sawarynische Wirtschaft 08.08.2023 12:56
A w Gryfinie gdy są przeładowane pojemniki na odpady segregowane trzeba wrzucić do zmieszanych. Co więcej - firma odbierająca często nie pozbiera worków wokół przepełnionego pojemnika - i osoby sprzątające podwórka mają obowiązek wrzucenia do odpadów niesegregowanych. PYTANIE - KTO ZAPŁACI KARĘ W GRYFINIE?

ryba 08.08.2023 16:40
standardowe działanie na chrobrego, ale już GTBS usunął problem- zepsuli zamek do klatki z śmieciami i teraz wszystko idzie do zmieszanych

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama