Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 22:17
Reklama
Reklama
Reklama

Po egzaminie zaraz za kierownicę. Czy dane są bezpieczne?

Rząd przez ujawnianie danych podważa zaufanie do sposobu administrowania danymi. Kierowcy korzystający z nowej usługi w aplikacji mObywatel mogą mieć wątpliwości. Czy młodzi kierowcy się przełamią?

Autor: iStock / gov.pl

Od 7 sierpnia 2023 r. działa już tymczasowe cyfrowe prawo jazdy! Kierowcy mogą korzystać z nowej usługi w aplikacji mObywatel. I to zaraz po egzaminie. Do czasu wystawienia plastikowego dokumentu.

Ułatwienie dla nowych

Z nowej funkcji w aplikacji mObywatel mogą korzystać nie tylko „młodzi”, ale też „starzy” kierowcy, którzy zdobyli nowe uprawnienia.

– W momencie, w którym będziemy mieli zdany egzamin, egzaminator wprowadzi pozytywny wynik i przez 30 dni, czekając na wydanie plastikowego dokumentu, możemy jeździć na dokumencie elektronicznym – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Nie trzeba czekać kilka tygodni

Do tej pory było tak: osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy, musiała czekać kilka tygodni na wyrobienie dokumentu przez urząd oraz wydanie decyzji administracyjnej. 

Teraz dzięki aplikacji to się zmieni. Nie oznacza to jednak, że za kierownicą będzie można usiąść od razu, jak tylko zdamy egzamin. Na uruchomienie uprawnień trzeba będzie poczekać do 48 godzin.

Nowa usługa pod nazwą tymczasowe cyfrowe prawo jazdy będzie wdrażana sukcesywnie od 7 do maksymalnie 21 sierpnia.

Policjant sprawdzi sobie w systemie

Cyfrowe prawo jazdy pozwala kierować pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Licencja będzie dotyczyła – przypomnijmy raz jeszcze – początkujących kierowców, którzy dopiero zdali egzamin, i tych, co poszerzyli swoje uprawnienia. Dokument będzie ważny 30 dni od momentu zaliczenia egzaminu. 

Nowa usługa, jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, powinna być dostępna dla każdego już od przyszłego tygodnia. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji mObywatel w smartfonie. 

Podczas kontroli drogowej – co ważne – nie musimy okazywać policjantom cyfrowej wersji prawa jazdy. Mogą oni sprawdzić dane kierowcy w systemie.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy zostanie unieważnione, jeśli w systemie pojawi się informacja o:

- zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy,

- zakazie prowadzenia pojazdów,

- cofnięciu uprawnień,

- odmowie wydania prawa jazdy,

- zmianie wyniku egzaminu na negatywny.

mDowód na razie z ograniczeniami

Przypomnijmy, że od 14 lipca działa nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0. Pojawiły się w niej nowe usługi. 

Jedną z nich jest mDowód, czyli dokument tożsamości. Można się nim posługiwać tylko w kraju. 

Do 31 sierpnia nie skorzystamy też z niego w banku. mDowód ma bowiem inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż plastikowy dowód. 

Przypadek ujawnienia wrażliwych danych przez ministra zdrowia nie jest przypadkiem odosobnionym, 

Niestety ujawnianie informacji o stanie zdrowia przez służby utrzymujących z nimi kontakty pracowników mediów prorządowych oraz bierność instytucji, które powinny temu przeciwdziałać nie świadczy dobrze o państwie i ochronie prywatnosci obywateli. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

polityka 20.08.2023 22:24
Władza wie dużo i jak pokazała nie zawaha się wiedzy użyć i nadużyć.

ważniak 20.08.2023 18:33
Władza idąca w kierunku autorytaryzmu potrzebuje niszczyć ludzi. Każdy ma się władzy bać - tak o pPiS powiedział Bodnar.

Zdzislaw Dyrman zasadniczo 20.08.2023 16:04
M obatel to jest pułapka. Mają cię jak na tacy nie pobierajcie tej aplikacji zasadniczo

niestety 20.08.2023 15:36
W rękach Ziobry nic nie jest bezpieczne.

Grzegorz 20.08.2023 15:26
Skandal ze złamaniem tajemnicy lekarskiej przez ministra zdrowia Niedzielskiego pokazuje, jak ludzie władzy mogą wykorzystać wrażliwe dane o nas z rządowych baz danych.

obawa 20.08.2023 15:24
Strach się bać co ci psychopaci mogą jeszcze ujawnić.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama