Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 stycznia 2025 10:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak oszukują w budowlance. Masowe oszustwa na materiale

Polacy masowo oszukują Polaków. Okazuje się, że nawet co piąty produkt budowlany nie spełnia deklaracji jakościowych producenta.

Autor: Canva

Marek Wielgo, ekspert z Gethome.pl, wie, jak nie dać się oszukać, i doradza innym. Wystarczy skorzystać z pewnego rejestru. 

Dobra jakość tylko na papierze 

Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), udostępnionych przez Gethome.pl, na 373 badane próbki produktów budowlanych, aż 77 miało gorsze właściwości użytkowe niż deklarowane przez producentów. To nadal dużo, jednak sporo mniej niż jeszcze niedawno, gdy udział niewłaściwej jakości wyrobów budowlanych w badanej partii sięgał 60 proc. 

Spadek produktów złej jakości to wynik wprowadzenia przepisów ograniczających poczucie bezkarności wytwórców materiałów budowlanych. Nowe regulacje zobowiązują nadzór budowlany nie tylko do testowania podejrzanych próbek, ale także do publikacji wyników tych badań na swojej stronie internetowej, wraz z nazwami producentów. Producenci, których produkty zostały zakwestionowane, zostają obciążeni kosztami badań w akredytowanym laboratorium. Ponadto ich obowiązkiem jest wycofanie wadliwego towaru z rynku. 

Jak na razie, GUNB opublikował wyniki badań 2622 produktów budowlanych, z czego aż 35 proc. testu nie przeszło pozytywnie.

Na tym oszukują najczęściej

Z analiz GUNB wynika, że niektóre kategorie wyrobów budowlanych częściej niż inne są obarczone nieprawidłowościami. Należą do nich materiały termoizolacyjne, urządzenia do ogrzewania pomieszczeń, wyroby do izolacji wodnej i przeciwwilgociowej, kleje budowlane, wyroby podłogowe i posadzkowe oraz wyroby murowe. 

Jednak jedna wpadka nie oznacza, że danego producenta od razu trzeba skreślić. Pojedyncza pomyłka może zdarzyć się każdemu i niekoniecznie jest celowa. Poza tym producenci mają prawo zawnioskować o ponowne przeprowadzenie badania zakwestionowanego produktu. Jeśli kolejne badania również wykażą nieprawidłowości, jako klienci dla własnego dobra  powinniśmy raczej rozejrzeć się za innym towarem. 

Marek Wielgo z Gethome.pl przypomina, że osoby planujące remont albo budowę powinny skorzystać z informacji zawartych w rejestrze nadzoru budowlanego. Rejestr ten umożliwia identyfikację producentów, którzy przestrzegają zapewnień dotyczących jakości, oraz tych, którym nie warto ufać.

Drogo, drożej, coraz drożej 

Nikt nie lubi być oszukiwany, tym bardziej, gdy w grę wchodzą ogromne pieniądze. A właśnie tak jest w przypadku budowy domu albo generalnego remontu. Firma HREIT udostępniła analizę, z której wynika, że od 2018 roku koszt budowy domu w Polsce wzrósł o ponad 76 proc.

Wybudowanie średniego domu, z pominięciem kosztów działki czy przyłączenia mediów, to wydatek przekraczający ponad pół miliona złotych. Czyli kolosalny, jak na kieszeń przeciętnego Polaka. 

Dlaczego jest tak drogo? Bo materiały budowlane podrożały – niektóre nawet o więcej niż 100 proc. – a i fachowcy słono sobie liczą. Część z nich podniosła koszty robocizny nawet o 70–90 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Katarzyna 26.07.2023 12:42
Głównym powodem obniżania jakości jest wymuszanie przez kupującego ceny .W Polsce jest CCC czyli cena czyni cuda i nie jest to temat tylko budowlanki każdego asortymentu na rynku .Rozmawiając z odbiorcą liczy się cena jakość parametry to odległa kwestia

partyjne lokale w wieżowcu 25.07.2023 17:19
Ludziom zamykają gęby tymi 2 procentami kredytu a sami mają apartamenty chyba aby się łajdaczyc bo inaczej tego nie można skomentować,a starzec wymyśla innym nie chcąc widzieć co robi jego partia.Chamstwo i buta pisowska przechodzi samych ciebie

Arak 25.07.2023 17:17
Apropo spełnionych obietnic PiSu.to gdzie te 100 000 mieszkań

Jack 25.07.2023 16:50
Polacy Polaków, nie. Większość firm budowlanych w Polsce jest niemieckie, austriackie czy francuskie. Cementownie też poprzednie władze sprzedali Niemcom. Sklepy też w większości są zachodnie. To nie Polacy a targowica okradała Polaków.

ech 25.07.2023 17:18
Ale zeby PiS azywać Targowicą? Panie drogi...

aż oczy bolą... 25.07.2023 17:37
polska język trudna język trollu

Rob 26.07.2023 11:44
Generalizujesz a poza tym te firmy cały czas są w Polsce, płacą podatki, zatrudniają ludzi. To ma znaczenie

Jack 25.07.2023 14:46
Niedługo będą obniżać ceny, bo ludzie mają mniej i nieruchomości zaczną zalegać. Tanieją juz w Anglii i innych krajach. A u nas hieny chcą zbić majątki na Polakach, okradając. Miesiąc przed wejściem w życie ustawy o doplatach rządowych do kredytów hieny podnieśli ceny aż o 40%

aż oczy bolą... 25.07.2023 17:38
Jak trollujesz po polsku, to się języka naucz, trollu

A. Żmijewski 25.07.2023 12:23
A moje pomidory ogrodowe ze szklarni spełniają normy. A co 🤣

M. P. I. S. Łajdaś 25.07.2023 14:17
Łajdaś - twoje chabazie z Holandii też spełniają?

H*j na kaczych łapach 25.07.2023 12:02
Program patola+ nie spełnia wszystkich zachcianek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama