Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:29
Reklama dotacje rpo
Reklama

Poleje się krew w bitwie zakonów rycerskich

Zapowiadany już przez nas festyn „Oblężenie Chwarszczan 1433” odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 sierpnia 2015 r. Główne wydarzenia odbywać się będą na łące za kaplicą w Chwarszczanach (15 km od Mieszkowic). W trakcie festynu można oglądać obóz rycerski, degustować dawne potrawy, wziąć udział w warsztatach na ponad 30 kramach średniowiecznego rzemiosła, odwiedzić tor łuczniczy bądź warsztaty dla dzieci, uczestniczyć w „Spotkaniu na szlaku templariuszy”.
Poleje się krew w bitwie zakonów rycerskich
Kontekst historyczny
W 1402 r. Nowa Marchia – zaodrzańska część Brandenburgii, od Chojny po Kostrzyn staje się częścią państwa Zakonu Krzyżackiego. Od kilkudziesięciu lat nie istnieje już, rozwiązany przez papież Klemens V bullą, Zakon Templariuszy. Dobra zakonne w Ziemi Bańskiej czy  Chwarszczanach zajmują średniowieczni władcy Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Z czasem dostają je zakon joannitów.
 
Dokładnie w 1318 roku margrabiowie brandenburscy przekazali Chwarszczany we władanie Zakonowi św. Jana. Wówczas to Chwarszczany wraz zamkiem w Santoku oraz zamkiem w Łagowie tworzą jeden kompleks gospodarczy.
 
Kaplica w Chwarszczanach oprócz swojej wybitnej architektury słynie jeszcze z fresków. Na początku XV wieku joannici ufundowali tam zespół malowideł przedstawiających w części podłużnej nawy postacie Apostołów, św. Krzysztofa z Chrystusem i w wielobocznym prezbiterium Świętych Dziewic.
 
Czasy panowania krzyżaków w Nowej Marchii to lata 1402-1454. Źródła odnotowują regionalny  konflikt krzyżacko – joannicki. Od 1411 roku nie ustają naciski krzyzackiego wójta Nowej Marchii nad podporządkowaniem Chwarszczan. Naciski polityczne i ekonomiczne doprowadzają w 1433 roku w stan otwartej wojny pomiędzy zakonami. Z pomocą joannitom przyszli ... husyci.
 
Właśnie w 1433 r. do Nowej Marchii wkroczyły sprzymierzone wojska czeskich husytów oraz oddziały wielkopolskie w sile ok. 10 tysięcy zbrojnych. właśnie przez Zamek Joannitów w Santoku siejąc spustoszenie. W komandorii joannitów w Chwarszczanach zatrzymał się oddział husytów wspieranych przez rycerstwo wielkopolskie wracających z wyprawy łupieżczej po Nowej Marchii. Nie zdają sobie sprawy, że nadciąga przeciwko nim oddział wojsk krzyżackich pod dowództwem wójta krzyżackiego Henryka von Rabensteina. Chce on wziąć odwet za pomoc jaką Joannici udzielili Polakom i Husytom postanowił zemścić się. I tu zaczyna się nasza historia…
 
Program festynu „Oblężenie Chwarszczan 1433”.
Od ok godz. 10 – rozbijać się będzie obóz średniowieczny i obóz rzemieślników,
10.30 turniej walk pieszych.
12.00 do 13.30 wprowadzające do inscenizacji prelekcje w kaplicy: „Zakon joannitów na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii” (prof. dr hab. Maria Starnawska) oraz „Husyci i Krzyżacy w Chwarszczanach” (dr Przemysław Kołosowski).
O 13 turniej łuczniczy dla publiczności,
13.30 pokaz archeologii eksperymentalnej (pędzenie dziegciu), 14 turniej konny, 15 próba generalna bitwy,
15.30 finał walk pieszych,
16.30 teatr średniowieczny,
17.00 turniej artyleryjski.
18.00 rozpocznie się inscenizacja bitwy o Chwarszczany 1433.
20.00 zaplanowano w kaplicy zakonnej koncerty zespołów Roderyk i Viatores. O 21.30 wieczorny teatr ognia (fireshow) oraz taniec „tribal fusion”.
22.30 swaćba, czyli słowiański ślub i wesele.
Niedziela 30 sierpnia o godz. 10 odprawiona zostanie msza w obozie rycerskim.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama