Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 23:02
Reklama
Reklama

Te słodzik może powodować raka. Jest w powszechnym użyciu

Ważą się losy aspartamu. Ma zostać wpisany na listę produktów rakotwórczych. Używają go m.in. koncerny produkujące napoje i gumę do żucia.
Te słodzik może powodować raka. Jest w powszechnym użyciu

Autor: iStock

Ludzie, którzy unikają cukru, a nie wyobrażają sobie niesłodkiej kawy, stosują inne produkty. To np. naturalna stevia (ekstrakt z brazylijskiej rośliny) czy aspartam. To z kolei środek stworzony przez człowieka – organiczna substancja chemiczna.

Krótka historia aspartamu

„Wynalazcą aspartamu jest James M. Schlatter, który przez przypadek odkrył jego słodki smak. W 1965 roku wspomniany mężczyzna pracował nad lekiem na wrzody dla firmy farmaceutycznej G.D. Searle & Co. w siedzibie w Skokie w stanie Illinois. Wbrew przepisom BHP postanowił spróbować pozostały na palcu proszek. Smak przypadł mu do gustu! 

W 1974 po wykazaniu przez G.D. Searle & Co. licznych badań przeprowadzonych nad aspartamem, wspomniana firma otrzymała zgodę Agencji Żywności i Żywienia (ang. Food and Drug Administration; FDA) na używanie go jako dodatek do żywności. 

Jednakże w 1977 zauważono pewne niedociągnięcia ze strony firmy, a przeprowadzone badania przez FDA wykazały wątpliwość, co do uczciwości wszystkich przekazanych badań na temat bezpieczeństwa aspartamu. Po wielu kolejnych badaniach i kontrowersjach z tym związanych, w 1981 roku otrzymano ostateczną zgodę Komisarza FDA i rozpoczęto produkcję aspartamu w firmie” – tak opisuje historię tej substancji strona dietetycy.org.

Jest wszędzie

Aspartam jest bardzo popularny, ale już od dawna naukowcy alarmują, że środek 200 razy słodszy od cukru nie jest najzdrowszy. Argumentują, że przyczynia się do cukrzycy, stwardnienia rozsianego czy otyłości. Schorzeń i chorób na liście jest znacznie więcej, ale nadal aspartam jest w powszechnym użyciu. I to nie tylko w domach, ale też na skalę użytkową.

Na przykład w takich napojach jak cola (badania z 2007 roku) wykazaną ilość aspartamu określono na ok. 98 proc. dopuszczalnego poziomu, który wynosi 600 mg/l. 

„Aspartam jest powszechnie stosowany w napojach bez cukru, jak Cola Zero, Pepsi Light, 7UpFree, Hoop Cola Light. Napoje bez cukru stanowią np. już 37 proc. oferty Coca-Coli, jednego z największych graczy na polskim rynku, a ich sprzedaż w 2021 roku wzrosła aż o 14 proc.” – wylicza teraz „Rzeczpospolita”.

Aspartam jest też w jogurtach, gumach do żucia, ciastkach, a nawet w chipsach. 

Jaką decyzję podejmie teraz Europa?

Problem w tym, że lada dzień środek może zostać zakazany. Światowa Organizacja Zdrowia {WHO) jeszcze w lipcu ma zdecydować o wpisaniu aspartamu na listę substancji „prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi". 

Jeżeli tak się stanie, to decyzja WHO będzie niekoniecznie wiążąca dla krajów europejskich. Żeby zakazać stosowania środka, potrzebna będzie jeszcze opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). A ten 10 lat temu uznał aspartam za bezpieczny środek. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
koniec 06.07.2023 19:18
Trzeba szybko wykreślić z jadłospisu.

dietetyk 06.07.2023 20:17
Kup inny, kup inny, kup inny... Nie zdziwię się, jak sponsorem badań okaże się producent innych słodzików. A prawda jest jak "umiar" napisał - kwestia jest właśnie w umiarze...

umiar 06.07.2023 17:19
Taaa - zapewniam, że spożywanie kilkudziesięciu dawek czegokolwiek - od truskawek codziennie, przez tłuszcz po jakąkolwiek inną substancję czy produkt spożywczy będzie równie szkodliwe. Tak, jest związek między karmieniem myszy dawkami kilkadziesiąt razy przekraczającymi normalne spożycie - i to przez długi czas - a ich zachorowaniami. Ale jeśli człowieka karmić kilogramem dziennie to zachoruje - nawet po spożyciu witamin w takiej dawce. Ważny jest umiar. Tylko tyle i aż tyle...

i
do aroganta 06.07.2023 17:43
Taaa, wiesz więcej niż naukowcy?

dietetyk 06.07.2023 20:19
arogant, czy ignorant? To żeś się popisał, ty wielbicielu wiedzy wszelakiej. Już od dawna są różne badania - tylko właśnie kwestia doboru dawki - jeśli zjesz kilogram słodzika dziennie - nie trzeba być naukowcem, żeby stwierdzić, że ci zaszkodzi...

i
kawosz Mirek 06.07.2023 13:39
O matko! A ja używam do kawy

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama