Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 16:31
Reklama
Reklama
Reklama

Tego o Puszczy Bukowej pewno nie wiedziałeś

Ta wyjątkowa ekspozycja to owoc pasji oraz fascynującej pracy legendziarza ze Szczecina – Mirosława Wacewicza oraz utalentowanego artysty, Marcina Yperyta Przydatka. A można będzie ją obejrzeć w Gryfinie.

Na wystawie będziecie mieli okazję zobaczyć różnorodne materiały dotyczące tego unikatowego miejsca, jakim jest Puszcza Bukowa, czyli knieję porastającą wzgórza na południe od Szczecina. To miejsce od wieków przyciągało ludzi, którzy odcisnęli swoje piętno w tych lasach. Przychodzili tu możni, aby polować, stawiano młyny nad potokami, zakładano wsie. Tajemnicze nazwy skrywają wiele historii i legend.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, prezentowana w budynku biblioteki, zawierać będzie m.in. książki, pocztówki, pamiątki oraz fotografie, które pozwolą nam przybliżyć historię i bogactwo tego miejsca. Będziecie mieć okazję zgłębić tajemnice i odkryć fascynujące fakty na temat puszczy.

Druga część wystawy, prezentowana w Centrum Informacji Turystycznej na gryfińskim nabrzeżu, to prawdziwa uczta dla zmysłów. Zobaczycie tam obrazy autorstwa samego Marcina Yperyta Przydatka oraz mapy, które pozwolą Wam lepiej zrozumieć to urokliwe miejsce. Marcin Yperyt Przydatek, artysta, którego pasją jest malowanie natury naturą, zachwycił się puszczą bukową i wielokrotnie umieszczał motywy z nią związane na swoich obrazach. Jego prace w naturalny sposób oddają piękno i magię tego unikatowego miejsca.

Wernisaż wystawy zostanie połączony z prelekcją, która odbędzie się w czasie jej otwarcia. To doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tej malowniczej puszczy oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi uczestnikami tego wyjątkowego wydarzenia.

Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki, historii i natury na tę fascynującą wystawę. To niepowtarzalna okazja, aby poznać tajemnice miejscowej puszczy i odkryć nieznane dotąd fakty. Przybywajcie licznie, spotkajmy się 11 lipca 2023 roku o godzinie 16:30 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie, przy ulicy Kościelnej 24. Niezapomniane emocje i inspiracje są gwarantowane!

A tak jeden z autorów pisze o wystawie:
"Czy znacie Puszczę Bukową, knieję porastającą wzgórza niedaleko Szczecina? Od dawien dawna miejsce to przyciągało ludzi, którzy odcisnęli swoje piętno w tym lesie. Przybywali możni, by polować, nad potokami stawiano młyny, zakładano wsie. Tajemnicze nazwy kryją w sobie niejedną historię oraz legendę. 
Buchheide, jak dawniej zwano Puszczę Bukową, inspirowała poetów, którzy swoje rymy o niej układali, malarzy malujących piękno natury, fotografów, dzięki którym powstało wiele pocztówek, które kolekcjonuję… 
Widokówki są jak okno w historii na moment otwarte, dzięki któremu możemy ujrzeć świat dawno miniony. Zachęcam, byście spojrzeli… Odkryjecie dawne restauracje, puszczańskich wędrowców, którzy przemierzali drogi, na różnych mapach naniesione. Na wystawie będziecie mogli zobaczyć oryginalną litografię z 1844 r przedstawiającą Dąb Książęcy (Prinzen Eiche) – drzewo posadzone przez dawnych książąt. Znajdziecie tam również zbiór legend wydany w 1924 roku autorstwa prof. Alfreda Haasa, zatytułowany Buchheidesagen. Jest też wiele książek, publikacji, folderów oraz różnych pamiątek związanych z Puszczą Bukową, która dla mnie jest Krainą Baśni i Legend. 
Specjalną część wystawy stanowią obrazy artysty – malującego naturę naturą. Marcin Yperyt Przydatek  zachwycił się Puszczą Bukową i wielokrotnie umieszczał motywy z nią związane na swoich obrazach. Zauroczyły go zwłaszcza kamienne mostki, znikający element puszczańskiego krajobrazu. W swych pracach wykorzystuje niezwykłe farby: kawę, herbatę, wywary z ziół oraz kory drzew. 
Co jeszcze znajdziecie na wystawie? Dowiecie się, gdy tylko zawitacie do gryfińskich placówek: Centrum Informacji Turystycznej oraz Biblioteki Publicznej.    
W imieniu własnym oraz Marcina zapraszam i zachęcam do odwiedzenia tej wystawy. 
Do zobaczenia na szlakach.
Pozdrawiam Mirosław Wacewicz – Legendziarz".
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
Ela 11.07.2023 21:11
I co? Ciekawie było? Będzie relacja? Ja wtedy nie mogłam.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama