Gdy w Szczecinie odbywał się Kongres Morski to w Myśliborzu dyskutowana na temat potencjału gospodarczego małych miast w czasie transformacji energetycznej. Potrzeba zasilenia firm zieloną energią powoduje, że firmy poszukują miejsc pod lokalizację biznesu poza dużymi aglomeracjami. To szansa na ożywienie miast powiatowych i zatrzymanie procesu ucieczki mieszkańców za lepszym życiem.
Zmiana struktury demograficznej wymusza działania
- Transformacja energetyczna wpływa na odkrywanie na nowo miast zapomnianych przez inwestorów. Dziś miasto położone nad jeziorem, z dobrą ofertą edukacyjną, z dostępem do urzędów wpisuje się w strategię tworzenia dobrych warunków do życia dla pracowników - mówił dr Przemysław Łonyszyn.
- Zmieniająca się struktura demograficzna w miastach poza głównymi ośrodkami wymusza podjęcie działań przez lokalnych polityków. Dziś z pomocą przychodzi transformacja energetyczna, która powoduje, że biznes chętnie będzie się lokował w tych mniejszych ośrodkach o dużych możliwościach. Poprzez współpracę instytucji samorządowych, programy rządowe i unijne oraz dobrą komunikację pomiędzy podmiotami możemy uzyskać dobre efekty w pozyskiwaniu inwestorów i tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy. Jesteśmy blisko dużej aglomeracji berlińskiej i to jest dodatkowy argument - komentuje Łukasz Szeląg, ekspert w zakresie strategii komunikacji dla marek.
Skąd pieniądze
Rozwój lokalnego biznesu ma wspierać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu. Biuro w Poznaniu odpowiada m.in. za Wielkopolskę, Pomorze Zachodnie i Lubuskie.
-Wskazujemy źródła finansowania rozwoju przedsiębiorstw i tych małych i większych - zapewniał dyrektor poznańskiego biura PARP Maciej Figler. By sięgnąć po środki w nowej perspektywie potrzebna jest wiedza i doświadczenie projektowe. ECDF to jedna z najdłużej działających firm w obszarze dotacji. - Nasze zespoły dokonują analizy projektu, przygotowują wniosek ale też uczestniczą w jego realizacji. To nas wyróżnia spośród innych firm - zapewniał Kamil Skonieczny, ekspert w zakresie finansowania OZE i transformacji podmiotów w ECDF w Poznaniu.
Zielone Pomorze Zachodnie
Zielone Strefy Inwestycyjne są odpowiedzią na potrzeby dobrze płatnych miejsc pracy w miastach i na terenach wiejskich oraz firm, które szukają miejsc inwestycyjnych. Takie możliwości mają siedzimy gmin naszych gmin w powiecie.
- Koncepcja zielonych stref inwestycyjnych lub dolin energii, nazywamy to już H2OZE już jest. Są huby wodoru, które są elementem nowych dolin energii. Unia Europejska to rozstrzygnęła i w różnych programach nadaje nam pewien bieg: jeśli nie możecie poradzić sobie z całym systemem elektroenergetycznym, to spróbujcie poradzić sobie w mniejszym zakresie. Do tego te koncepcje, dolin energii, H2OZE i hubu wodoru, są niezwykle istotne. To możemy wdrażać wzdłuż Odry wykorzystując potencjał m.in. zielonego Pomorza Zachodniego - wskazywał dr Andrzej Węgrzyn z Dolnośląskiej Doliny Wodorowej w czasie konferencji w Myśliborzu.
Współpraca pomiędzy firmami według Jerzego Koralewicza prezesa Zachodniej Izby Przemysłowo - Handlowej jest ważna. Firmy zrzeszone w organizacjach mogą liczyć na siebie. Dodatkowo Izba wspiera ich w procesie pozyskiwania nowych kontaktów. O podobnej wizji na współpracę mówił też Przemysław Przyjazny z Izby Zawodowego Biznesu w Poznaniu. - -Współpracujemy z samorządem, biznesem i organizacjami pozarządowymi to wpływa na skuteczne decyzje - mówił Przyjazny.
Rozwój elektromobilności
Wizję rozwoju elektromobilności przedstawił Michał Januszewski z Grupy ENEA.
- Wielkość zielonej energii dostarczanej na rynek przekracza założenia przyjęte kilka lat temu. Jesteśmy jej aktywnym uczestnikiem by biznes mógł się rozwijać - zapewniał Michał Januszewski.
Biznes na etapie budowania też musi dbać o zmniejszenie emisji CO2.
Andrzej Rosiek z ARP SA przedstawił wsparcie oferowane dla firm w zakresie finansowania rozwoju oraz działania podjęte przez Agencję w czasie COVID 19. Dziekan Wydziału w Świnoujściu dr Magdalena Lazarek-Janowska zwróciła uwagę na budowę potencjału kadr firm dla ich szybszego rozwoju i zapewnienia funkcjonowania w czasie zarządzania w kryzysie.
Jak pozyskiwać inwestorów w czasie transformacji energetycznej to zagadnienie nad którym pracuje rządowa instytucja jaką jest Kostrzyńsko - Słubicka Strefa Ekonomiczna. Tomasz Ćwiek z KSSE przedstawił wsparcie jakie oferuje dla inwestorów, ale też dla firm, które chcą się rozwijać w miejscu swojej działalności.
- Wspieramy też firmy już działające na danym terenie w powiększaniu ich działalności - mówił zapraszając do współpracy Tomasz Ćwiek.
Organizatorzy i partnerzy
Organizatorem konferencji w Myśliborzu byli Powiat Myśliborski, Zespół Szkół im. Noblistów Polskich, Gryficki Klaster Energii, Dolnośląska Dolina Wodorowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Poznaniu, Apator SA, Europejskie Centrum Doradztwa Finansowego w Poznaniu, Izba Aktywności Zawodowej w Poznaniu oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności i Fundacja na rzecz Rozwoju Polski Zachodniej we Wrocławiu oraz ZEG Gryfice. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewidz przekazał list do uczestników, w którym wskazywał potencjał gospodarczy Pomorza Zachodniego.
Partnerami wydarzenia byli: ENEA, Innovation AG, Dom Finansów Michał Karbowniczyn, Polska Grupa Wodorowa w Gnieźnie, Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru, Kensington Green, Producent Ogrodów Zimowych Cambria, Winnica De Lewin, Winnica Skarb Templariuszy, Lubuski Klaster Metalowy, ARP SA, PSŻ Skorpion w Poznaniu, Hotel Bałtyk w Rewalu, Puchacz SPA w Niechorzu, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, Stayget.com, Porozumienie Międzyregionalne Centrum Transferu Zielonych Technologii w Wałczu, Hydrogryf, Bio Energia Strzykocin, Park Miniatur Kolejek i Latarni w Dziwnowie, Kancelaria Bolko i Ostaszewski, Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa, Grupa Doradczo - Szkoleniowa.
Napisz komentarz
Komentarze