Wszystkie wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego zostały wyposażone w mobilne jednostki diagnostyczne. Ten sprzęt umożliwia pełną kontrolę pojazdów na drodze. Mobilne stacje są przewożone na naczepach. Można je rozłożyć w ciągu 20 minut.
Inspektoraty otrzymały również 74 nowoczesne furgony wyposażone w testery diagnostyczne, dymomierze, sonometry i wagi samochodowe. Trafiły do nich także 64 specjalistyczne zestawy do kontroli pojazdów i tachografy.
Skuteczne kontrole
W ubiegłym roku funkcjonariusze ITD przeprowadzili 163 tys. kontroli drogowych. Blisko połowa z nich dotyczyła zagranicznych przewoźników.
W około 10 tys. przypadków kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego z powodu zaniedbań technicznych samochodów. Pojazdy kierowane do kontroli w mobilnych stacjach to te, których stan techniczny na pierwszy rzut oka budzi wątpliwości.
Kierowcy pełni obaw
Inwestycje w nowoczesny sprzęt kontrolujący stan techniczny pojazdów z pewnością przyczyni się do tego, że na drogach będzie bezpieczniej. Jednak liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych może budzić obawy kierowców.
Czy wyższy standard bezpieczeństwa będzie oznaczał surowsze kryteria oceny pojazdów? Czy kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do częstszych kontroli i konieczności częstszego serwisowania aut? To pytania, na które odpowiedzi poznamy w kolejnych miesiącach.
Jedno jest pewne: Główny Inspektorat Transportu Drogowego za cel postawił sobie poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach, a nowoczesny sprzęt ma mu w tym pomóc. I, jak widać, pomaga.
Napisz komentarz
Komentarze