Z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w 1989 roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza na rodzinny piknik w Siekierkach. - Spotkajmy się, by wspólnie cieszyć się wolnością, otwartymi granicami i tym wszystkim, co łączy Europejczyków - mówi Olgierd Geblewicz. Wydarzenie zaplanowane 28 maja wypełnią atrakcje dla najmłodszych. Będzie to też okazja do rozmów przy ławeczce profesora Władysława Bartoszewskiego, budowniczego mostów pojednania między Polską a Niemcami.
Siekierki to niezwykłe miejsce na mapie Pomorza Zachodniego i Polski. Miejsce naznaczone historią - dramatycznymi wydarzeniami wojny i zmianą granic. Znajdujący się tam most kolejowy przez dziesięciolecia symbolizował zagrożenia i podziały w Europie. Wyłączony z ruchu cywilnego. Zmilitaryzowany, strzeżony, odcięty drutem kolczastym. Ale dziś nie ma po tym śladu. Dzięki współpracy polskich i niemieckich samorządów oraz funduszom z Programu Interreg ta wyjątkowa przeprawa przez Odrę stała się atrakcją turystyczną. Chętnie odwiedzaną przez miłośników przyrody i rowerzystów. Przebudowany most zdobi oryginalna platforma widokowa, a w miejscu torów kolejowych jest wygodna ścieżka pieszo-rowerowa. Są miejsca do odpoczynku i zachwycający krajobraz. Tam 28 maja odbędzie się rodzinny piknik „Święto Wolności na polsko-niemieckim pograniczu”.
- Spotkajmy się, by wspólnie cieszyć się wolnością, otwartymi granicami i tym wszystkim, co łączy Europejczyków - zaprasza Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Wydarzenie w Siekierkach organizowane jest dla uczczenia zbliżającej się rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów.
- Rok 1989 był przełomem w najnowszej historii Polski i Europy. Wydarzenia 1989 roku otworzyły nowy rozdział w relacjach z naszymi sąsiadami. Tę zmianę symbolizuje również Most Europejski - Siekierki Neurüdnitz. Chcielibyśmy, żeby tej pięknej nazwie i pięknej idei towarzyszył wyjątkowy patron, Władysław Bartoszewski. 28 maja będziemy w Siekierkach wspominać Pana Profesora - zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.
Podczas niedzielnego Święta Wolności zaplanowane są „rozmowy przy ławeczce” prof. Władysława Bartoszewskiego, budowniczego mostów polsko-niemieckiego pojednania.
Rodzinny piknik rozpocznie się o godzinie 12. Wypełnią go atrakcje dla najmłodszych: ekoukładanki, malowanie twarzy, robienie baniek mydlanych, zabawy na miniszczudłach i rowerze przeciwskrętnym. Zaplanowano też warsztaty plastyczne, m.in. zdobienie ekologicznych toreb. Animatorzy i pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego przygotowują ciekawy program zabaw edukacyjnych. Do udziału w grach i konkursach zachęcać będzie maskotka „Żuraw”. Na aktywnych czekają upominki. Będzie także poczęstunek - grill i wata cukrowa.
Uczestników Święta Wolności czekają również niespodzianki muzyczne, a do wspólnego poloneza zaprosi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
„Święto Wolności na polsko-niemieckim pograniczu” podsumowuje transgraniczny projekt INT 54 „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki-Neurüdnitz do ruchu turystycznego”.
Napisz komentarz
Komentarze