Na zwiedzających 13 maja 2023 r. w Cedyni czekały dwie atrakcje. Teraz opowiemy o jednej z nich.
Cenne źródło informacji
Sala wystawowa w cedyńskim muzeum zapełniła się po brzegi, kiedy z autokaru wysiedli uczestnicy Nadodrzańskiej Nocy Muzeów. Musieli podzielić się na dwie grupy. Pośród wyeksponowanych kartek pocztowych mogli znaleźć zarówno te pochodzące z końca XIX wieku, jak i początku XX wieku. Nie było młodszych niż te do 1945 r. Wszystkie prezentowane pocztówki stanowią cenne źródło informacji.
Wśród najbardziej interesujących eksponatów na wystawie były te przedstawiające Cedynię z nieistniejącymi już budynkami. Na wystawie nie zabrakło też pocztówek z panoramami i zabytkami.
Zastąpiły średniowieczne artefakty
Warto wspomnieć, że część prezentowanych pocztówek była po raz pierwszy pokazywana publicznie, co dodawało im jeszcze większej wartości. Przy tworzeniu wystawy pracował m.in. Michał Potapiński, dyrektor Cedyńskiego Muzeum, który udostępnił na ten czas gabloty, gdzie zwykle leżą średniowieczne eksponaty.
Wystawa w Muzeum Regionalnym w Cedyni była nie tylko okazją do zobaczenia pięknych i unikatowych pocztówek, ale także możliwością poznania historii i kultury poprzez cenne pamiątki z przeszłości.
Dobra informacja dla tych, co przegapili
Dla osób, które nie zdążyły jeszcze wybrać się na tę wystawę, mamy dobrą wiadomość – ekspozycja dostępna jest do piątku, więc jeszcze jest czas, by się nią zachwycić.
Nadodrzańska Noc Muzeów organizowana była wspólnie przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne "Terra Incognita" w Chojnie, Muzeum Regionalne w Cedyni, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie, Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus, Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Gądno, Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu „Dolne Zakole Odry” oraz Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe SZAFIR w Moryniu.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z wystawy:
Napisz komentarz
Komentarze