Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 17:22
Reklama
Reklama

Zapraszają na jarmark cysterski

Dziś, tj. w sobotę 5 września 2015r, na dziedzińcu Klasztoru w Cedyni, odbędzie się Jarmark Cysterski. Już od 12.00 wyroby regionalne, potrawy, przetwory, dawne rzemiosła i zwyczaje, prezentować będą wystawcy z Pomorza Zachodniego. Kramy z serem, produktami zielarskimi, miodem i olejem cedyńskim, wyrobami rękodzielniczymi, wzbogacą prezentacje instrumentów średniowiecznych oraz pokaz mody strojów historycznych „Od pola do Pałacu”.
Zapraszają na jarmark cysterski

 Magdalena Bekier z Dębna,  to uznana stylistka, projektantka i miłośniczka dawnej sztuki krawieckiej. Od lat pasjonuje się modą historyczną. Jest właścicielką pracowni rekonstrukcji strojów z dawnych epok. Specjalizuje się w strojach damsko-męskich z XVIII wieku, jest rekonstruktorką wojny siedmioletniej (1756-1763). Szyła mundury dla muzeów w Polsce i za granicą, stroje teatralne, filmowe, zamawiane także do kolekcji prywatnych. Pokazy mody to także barwna lekcja historii i zmian obyczajowych. Należy do 25. regimentu piechoty von Kalcstein w Erfurcie. Jest też członkiem stowarzyszenia „Der dreispitz”, które skupia rekonstruktorów z 13 krajów Europy.

Stanisław Mazurek ze Szczecina – od lat prowadzi warsztaty muzyczne z wykorzystaniem dawnych i zapomnianych instrumentów. Pre­zen­tuje instru­menty muzyczne zgro­ma­dzone w pry­wat­nej kolek­cji wzbo­ga­ca­jąc to barwną opo­wie­ścią o histo­rii i arche­olo­gii. Zapo­znaje z walo­rami dźwię­ko­wymi i przed­sta­wia etapy budowy instru­men­tów. Jego firma “DITONUS” to połą­cze­nie miło­ści do muzyki daw­nej z pracą badaw­czą, lut­nic­twem, wyko­ny­wa­niem muzyki i sze­roko rozu­mianą edu­ka­cją.
Cezarego i Edytę Szczupaków z Marwic znamy z wielu festynów i obozów historycznych. Oferują pokazy wyrobu serów podpuszczkowych i twarogowych, degustację i sprzedaż serów
podpuszczkowych (żółtych), twarogów, ricotty (serów z serwatki), z mleka, krowiego i koziego, wyroby zielarskie, rękodzieło drewniane i tkane na krośnie pionowym. Ponadto będzie można spróbować sera suszonego, robionego wg XVI-wiecznej receptury.
Miód i produkty pszczele oraz świece z wosku pszczelego znajdziemy na stoisku przygotowanym przez Pasiekę Miody Jana. Dla widzów będzie degustacja i możliwość zakupu miodów: rzepakowego, akacjowego, lipowego, wielokwiatowego, faceliowego, gryczanego i malinowego. Miód Akacjowy Cedyński wpisany został na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, Perła 2014. Także oferują degustację Miodu Pitnego Trójniaka Cedyńskiego, wyróżnionego w Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów” 2014 - jest to miód pitny oparty na staropolskiej recepturze,  stworzony dla uczczenia 1000- lecia bitwy pod Cedynią.
Jadalne rękodzieło i nie tylko....pani Danuta Brzezińska z Drezdenka ma do zaoferowania także rzeźbione warzywa pasteryzowane w słoiczkach, dżemy z warzyw wg własnej receptury, a z niejadalnych produktów -  kręcioły z drewna, szyte lalki anioły tildy i wiele ciekawych rzeczy, które warto obejrzeć!
Wnętrza starej piwnicy na wino, tzw. lodowni, opanują wojowie z Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus. Pokazy walk i życia codziennego w średniowiecznym obozowisku to ciekawy pomysł na ożywienie zapomnianych obiektów w mieście, poprzez prowadzenie w nich działań kulturalnych i edukacyjnych. Widzowie będą mogli popróbować kulinariów z czasów Mieszka I – kaszy  i podpłomyków. Pokazy uzbrojenia i umundurowania z pewnością będą cieszyły nie tylko pasjonatów historii wojskowości.
Jarmark Cysterski jest jednym z punktów programu Jubileuszowego Forum Szlaku Cysterskiego oraz wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, jakie będą miały miejsce w Cedyni w pierwszy weekend września 2015r.
sobota, 5 września 2015r.
Miejsce: Hotel Klasztor Cedynia (dziedziniec), ul. Konopnickiej 10
Zapraszamy w godzinach 12.00- 18.00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama