Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:38
Reklama
Reklama

Boimy się fotoradarów? Ich praca przynosi wymierne skutki

Są dwa w gminie Gryfino i jeden w Trzcińsko Zdrój. Fotoradary rozmieszczono w Radziszewie, Pniewie i Góralicach. Tymczasem Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie odpuszcza piratom drogowym. Teraz już wiemy, czy jego praca rzeczywiście daje dobre skutki.
Boimy się fotoradarów? Ich praca przynosi wymierne skutki
Fotoradar w Pniewie.

Autor: igryfino

W pierwszym kwartale tego roku fotoradary zarejestrowały ponad 170 tys. naruszeń. To prawie 30 proc. mniej niż rok temu – poinformowała Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. 

Noga z gazu

Liczba przekroczeń prędkości powyżej progu 30 km/h spadła o ponad 40 proc. CANARD odnotował w tym okresie o około 14 tys. mniej przypadków naruszeń. W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ponad 20 tys. przypadków, a rok wcześniej – ponad 34 tys. 

O 30 proc. mniej jest przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Blisko 59 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczy niskiego progu zbyt szybkiej jazdy, czyli prędkości o 11 do 20 km/h większej niż dozwolona. 

Tyle pędził rekordzista 

Rekordzista przekroczył dozwoloną prędkość o 84 km/h. To kierowca osobówki, który w obszarze zabudowanym, w miejscowości Mokre-Kolonia (woj. opolskie), jechał z prędkością 134 km/h. Około 27 tys. naruszeń zarejestrował system odcinkowego pomiaru prędkości. Najwięcej na odcinku Skomielna Biała – Naprawa (woj. małopolskie), gdzie kamery odnotowały w obu kierunkach 3 tys. 857 przekroczeń prędkości.

Zbyt ciężka noga szczególnie słono kosztuje po zmianie przepisów. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 71 km/h pirat drogowy standardowo zapłaci aż 2500 zł. Dodatkowo do konta kierowcy, który przekroczy prędkość o więcej niż 71 km/h, policja dopisze aż 15 punktów karnych.

Nowe fotoradary postrachem kierowców?

Kierowców jeżdżących ostrożniej z roku na rok może przybywać, biorąc pod uwagę, jak przeciwko piratom drogowym zbroi się GITD. Na drogi trafiły już pierwsze fotoradary nowej generacji. Ich możliwości są dużo większe niż starszych urządzeń. 

Mesta Fusion RN, od francuskiej firmy IDEMIA, pozwala monitorować kilka pasów ruchu jednocześnie bez zmiany ustawień i śledzić około 30 pojazdów naraz. Twarz kierującego będzie bardziej widoczna niezależnie od warunków pogodowych, ponieważ fotoradar został wyposażony w aparat fotograficzny lepszej jakości. 

Mesta Fusion RN, oprócz tego, że śledzi trajektorię pojazdów, monitoruje m.in. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu i mierzy odległość między autami. Może wyłapać jazdę „na zderzaku”, pod prąd, po buspasie albo chodniku. Ustawiony przy skrzyżowaniu zarejestruje przejazd na czerwonym świetle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Janusz 11.05.2023 15:47
Najgorsze są fotoradary na skrzyżowaniach że światłami. Nie wiadomo czy już hamować czy też jechać, szczególnie jak już chwilę świeci się zielone. Gdyby kierowców informowało np. Miganie żółtego światła lub naliczanie sekundowe to takie skrzyżowanie byłoby o wiele bezpieczniejsze, ale państwo polskie nie chce do tego dopuścić bo zmniejszyła by się im kasa z mandatów. Nie patrzą na bezpieczeństwo tylko na wpływy a nie zdają sobie sprawy ilu ludziom zrobili krzywdę dając im 15 pkt karnych. Według mnie to zbyt dużo za w/w przewinienie. Oczywiście zgadzałbym się z tymi pkt gdyby było sekundowe naliczanie lub mrugające żółte światło.

i
Juru 09.05.2023 23:33
Co się dziwić jak najlepsi policjanci, strażacy, oficerowie poza służbą już. Znam takie sytuacje nie chce awansować wyżej bo polecę za tej lub innej kadencji. Jak się politykom nie spodobam. O jedna drukarka działająca na cały dział policji. Rozkaz z góry macie wlepić na taką kwotę mandatów żeby mnie awansowali. Wojna szczurów o kasę obywateli podatnika. Przykro mi powiedzieć patologia. Wiem że wielu nie nakarmi rodziny bez pieniędzy ale ..,........

i
:( 09.05.2023 17:21
Wystarczy się zamyślić aby się potem bać jak wysoki będzie mandat.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama