W czwartek i piątek (3 i 4 września 2015 r.) podsumowano też 10-letnią działalność Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich. W zasadzie trzydniowe Forum zakończyło się dziś jarmarkiem cysterskim (o tym będzie w oddzielnym artykule).
O czym mówili w Cedyni uczestnicy Forum Cysterskiego?
-Cedynia znana do tej pory z bitwy cedyńskiej, znajduje nowy wątek - turystykę kulturową związaną z cystersami – powiedziała burmistrz Gabriela Kotowicz.
-Mury cysterskie są proste, puste, ale niepozbawione stylu – tak ojciec opat dr Piotr Chojnacki, prezes Polskiej Kongregacji Cystersów, mówił o architekturze cystersów. –Szlak cysterski to nie jest szlak pielgrzymkowy i nigdy taki nie był – dodał opat.
-Działalność i spuścizna cystersów to kamienie milowe cywilizacji – przekonywał profesor dr hab. Andrzej M. Wyrwa, przewodniczący Rady Koordynacyjnej szlaku cysterskiego w Polsce. – To pierwsza instytucja, która działała na rzecz zjednoczenia Europy – stwierdził profesor.
Ewa Stanecka, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, opowiedziała o problemach konserwatorskich założeń cysterskich. Skupiła się jednak na Kołbaczu, Bierzwniku i Marianowie.
-Głównie chodzi o to, aby te obiekty cysterskie zostały przebadane – uważa ks. kan. Marek Cześnin, Diecezjalny Konserwator Zabytków.
O możliwościach finansowania i perspektywach rozwoju szlaku cysterskiego na Pomorzu Zachodnim mówiła Bożena Wołowczyk, inspektor ds. rozwoju turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie.
Ryszard Kotla, krajoznawca, przewodnik turystyczny opowiadał anegdotycznie jak narodziła się turystyka w poł. XIX w. dzięki alkoholizmowi Anglików, a konkretnie zorganizowaniu przejazdów pociągiem na imprezy. Zwrócił uwagę, że w wielu miejscach cysterskich (jak np. Kołbaczu) bez wcześniejszego umówienia się nie ma co jechać z grupą zorganizowaną.
Doktor Janina Kochanowska, historyk sztuki i prezes stowarzyszenia Akademia Sztuki przekonywała, że na sztukę cystersów w Nowej Marchii wpływ miał niedaleki Chorin. Omawiała to na przykładach fragmentów ceramicznych w kościołach cysterskich na terenie Nowej Marchii.
Natomiast dr Barbara Stolpiak, przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku mówiła o pętli Szlaku cysterskiego na Pomorzu Zachodnim. Przedstawiła też publikacje, jakie ukazały się w ostatnich 10 latach na temat szlaku.
Kubeł zimnej wody na obradujących wylał Andrzej Wieczorek – przewodniczący Wągrowieckiego Stowarzyszenia Szlaku Cysterskiego. Przedstawił jak lityczne uwarunkowania (np. kadencyjność wójtów i burmistrzów) źle wpływa na kontynuowanie pewnych idei.
-Istotą szlaku cysterskiego jest współpraca poszczególnych gmin – przekonywała Teresa Świercz, Członek Honorowy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich.
Forum przygotował Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. 3-dniowe święto, zakończone sobotnim jarmarkiem cysterskim odbywało się w Klasztorze Cedynia u państwa Aleksandry i Piotra Hrynkiewiczów.
Wcześniejsze nasze artykuły o przebiegu Forum:
Napisz komentarz
Komentarze