Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 23:33
Reklama
Reklama

Policjanci zaprezentowali cacko za 25 mln zł. Wypuszcza drona-detektora

Wygląda dziwnie i posiada nietypowe wyposażenia, jakim jest m.in. dron z detektorami promieniowania lub rentgen, pozwala ono na określenie rodzaju i poziomu skażenia. Mobilne laboratorium kosztowało gigantyczne pieniądze.
Policjanci zaprezentowali cacko za 25 mln zł. Wypuszcza drona-detektora

Autor: policja

To unikatowe rozwiązanie nazywa się ZEUS-2. Już niebawem trafi do policji. Mobilne laboratorium kosztowało gigantyczne pieniądze.

Nietypowe wyposażenie

ZEUS-2 to mobilne laboratorium zabudowane na mercedesie atego 1024. Oprócz nietypowego wyposażenia, jakim jest m.in. dron z detektorami promieniowania lub rentgen, pozwala ono na określenie rodzaju i poziomu skażenia. ZEUS-2 może być wykorzystany przez policję podczas działań kontrterrorystycznych, a także na wypadek zabezpieczania miejsc i zdarzeń o charakterze masowym.

Dron wyrusza w teren

Żeby w pełni zacząć pracę w miejscu zagrożenia, operator statku powietrznego przystępuje do działania za pomocą drona z platformą do wykrywania promieniowania. Ten bada, czy na danym obszarze występuje zagrożenie czynnikami promieniotwórczymi. Następnie pirotechnik w odzieży ochronnej EOD wykonuje zdjęcia RTG. 

Dzięki temu można określić, czy w plecaku lub innym przedmiocie znajduje się urządzenie wybuchowe, mogące zawierać wirusy, bakterie lub inne substancje toksyczne. Członek zespołu, jak i każdy przedmiot, który miał na sobie w chwili kontaktu z groźną substancją, muszą być dekontaminowane.

Kolejnym etapem pracy zespołu mobilnego centrum jest pobranie próbek, w czym pomagają specjalistyczne „środki techniczne”. Próbki są dostarczane do laboratorium w samochodzie przez specjalne okno podawcze.

Innowacyjny zespół diagnostyczny

ZEUS-2 wykorzystuje zestaw diagnostyczny oparty na technikach biologii molekularnej, który umożliwia szybką i wiarygodną identyfikację czynników infekcyjnych. Chemicy korzystają z wysokiej klasy urządzeń do analizy instrumentalnej techniką UV-VIS, FTIR, Ramana i GCMS. Wiedząc, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia, wzywane są konkretne służby. 

Mobilne laboratorium to nie tylko narzędzie do walki z terroryzmem, ale także przyrząd, który może zostać wykorzystywany do zwalczania zagrożeń wynikających z wypadków, awarii przemysłowych, katastrof naturalnych...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Alternatywa 05.05.2023 04:19
Polewa też demonstrantów farbą.

Xhj 04.05.2023 20:53
PSP to by się przydało. Policja? To nie ich żądania.

Zdzislaw Dyrman zasadniczo 03.05.2023 17:17
Nic tak nie cieszy jak policjant pieszy. Po kiego dydka komu te cacko? Zresztą lepsze te cacko niż granatniki noi broń. Nie dawajcie żadnej broni kulsonom bo się sami wykończą dajcie im pały i puścić te towarzystwo na ulicę jako dawniej bywało i był porządek zasadniczo

stop sld satanisci luibia dragi ha ha ah 03.05.2023 14:19
muszą poszerzyć spektrum działania ha ha ah o wykrywanie naćpanych tych po adrenochromie też ha ha ah to wszystkie lewackie marsze beda nielegalne ha ha ah

Nick 03.05.2023 13:47
🔥 Akcja na 3 maja! 🔥 Opozycja przestraszyła się sondażu (...) SKOŃCZ Z PRYMITYWNĄ PROPAGANDĄ. ADMIN

i
??? 03.05.2023 13:31
Użyty do wypadków? Do jakich wypadków?

Wiatrak 03.05.2023 12:37
Jest sie czym chwalic super,za starych czasow donka i reszte kapusi to bylo by marzenie

i
serwis 03.05.2023 10:46
W którym miejscu na nabrzeżu to stało?

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama