Ochrona zdrowia, edukacja, kultura, turystyka, transport publiczny, energetyka, inicjowanie kontaktów gospodarczych, wdrażanie programów Unii Europejskiej - m.in. w tych obszarach Województwo Zachodniopomorskie będzie współpracować z Obwodem Mikołajowskim i Obwodem Odeskim. Listy intencyjne z władzami ukraińskich regionów podpisał w Kijowie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Marszałek Olgierd Geblewicz w minionym tygodniu był w Ukrainie. W czwartek (20 kwietnia) uczestniczył w Szczycie Miast i Regionów w Kijowie.
- To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałem zaproszony przez Szefa Mikołajowskiej Regionalnej Administracji Wojskowej Witalego Kima i Przewodniczącego Odeskiej Rady Obwodowej Giorgija Didenkę na Szczyt Miast i Regionów pod patronatem i z udziałem Prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Z Witalijem w trakcie wojny i ofensywy na Mikołajów łączyłem się wielokrotnie, ale po raz pierwszy spotkaliśmy się osobiście. Z Giorgijem natomiast widzieliśmy się już podczas mojej wizyty w Odessie. Teraz przyszedł czas na rozmowy o pomocy w odbudowie Ukrainy.
Województwo Zachodniopomorskie nawiązało kontakty z Obwodem Mikołajowskim ponad 20 lat temu (umowy o współpracy podpisano w lutym 2002 r.). Po agresji Rosji na Ukrainę międzyregionalna współpraca koncentruje się na pomocy humanitarnej, wysyłaniu transportów z żywnością, lekami, sprzętem ratunkowym. Pomorze Zachodnie od początku wojny udziela wsparcie również Obwodowi Odeskiemu. Na południe Ukrainy wysłany został m.in. ambulans, szpitalne łóżka, zapasy środków opatrunkowych, ale też śpiwory czy agregaty prądotwórcze.
Samorząd województwa chce jeszcze mocniej wspomagać ukraińskie regiony, także w powojennej odbudowie. Podczas spotkania w Kijowie podpisano listy intencyjne w tej sprawie. Przewidują one pomoc w realizacji programów UE, m.in. międzynarodowej pomocy technicznej ukierunkowanej na wspólny rozwój społeczno-gospodarczy; wspieranie polityki zagranicznej Polski i Ukrainy, realizowanie projektów współpracy międzyregionalnej, wymianę najlepszych praktyk w takich dziedzinach jak gospodarka komunalna, transport publiczny, ochrona zdrowia, edukacja, kultura, turystyka, a także „gospodarowanie zasobami energetycznymi”. Wyzwaniem jest - szeroko rozumianą - integracja gospodarcza, inicjowanie kontaktów między firmami z Polski i Ukrainy, m.in. za pośrednictwem stowarzyszeń przedsiębiorców i związków rzemieślnicznych.
Żeby współpraca była jak najbardziej efektywna, zdecydowano o powołaniu specjalnych polsko-ukraińskich grup roboczych.
List intencyjny, który podpisali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Naczelnik Mikołajowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Witalij Kim, mówi o współpracy w latach 2023-2025.
Natomiast dokument sygnowany przez Przewodniczącego Odeskiej Rady Obwodowej Giorgija Didenkę przewiduje w niedalekiej przyszłości zawarcie Umowy o współpracy, „która zostanie podpisana po wstępnym uzgodnieniu treści umowy przez jednostki administracyjne obu Regionów, z uwzględnieniem obowiązującego ustawodawstwa obu państw”.
Podczas pobytu w Ukrainie marszałek Olgierd Geblewicz uczestniczył również w posiedzeniu prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, odbywającego się w ramach Szczytu Miast i Regionów w Kijowie. Delegacja EKR, której przewodnikiem był Rusłan Krawczenko, Gubernator Obwodu Kijowskiego, pojechała m.in. do Borodianki, Andrijewki, Buczy i Irpienia.
Podczas spotkaniu samorządowców z całej Europy głos zabrali Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Ukrainy Denys Szmyhal, Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk oraz mer Kijowa Witalij Kliczko.
Napisz komentarz
Komentarze