Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:49
Reklama dotacje rpo
Reklama

Znalazłeś tani nocleg na majówkę? Nie daj się nabrać!

Gdy dla jednych majówka to czas odpoczynku, to dla oszustów wytężonej pracy. Wystarczy chwila, żeby długo wyczekiwany wyjazd zamienili nam w koszmar. Także finansowy.
Znalazłeś tani nocleg na majówkę? Nie daj się nabrać!

Autor: Canva

Organizujesz wyjazd na ostatnią chwilę. Przeglądasz dziesiątki ofert w poszukiwaniu tej najtańszej. Uważaj – znalazłeś się na celowniku oszustów. Naciągacze uwielbiają żerować na ludzkiej skłonności do oszczędzania. 

Co tanio, to drogo

Niewiele trzeba, żeby wymarzone wakacje albo majówka zakończyły się finansową klęską. I wcale nie chodzi tu o inflację. Co roku w internecie pojawia się wiele fałszywych ogłoszeń o tanich noclegach. Opakowane w ładne – ale nieprawdziwe – zdjęcia przyciągają atrakcyjną, tyle że tak samo fałszywą, ceną.

Po kontakcie telefonicznym lub e-mailowym rzekomy właściciel prosi klienta o przelanie zaliczki w celu potwierdzenia rezerwacji. Zwykle zaliczka nie jest zbyt wygórowana – ogranicza się do kilkuset złotych. Dzięki temu oszust nie wzbudza podejrzeń, a właśnie o to mu chodzi. Jednak zdarza się również, że kwota, jakiej zażąda, jest wyższa niż w przypadku prawdziwych ofert. 

Po przelaniu pieniędzy kontakt z ogłoszeniodawcą oszustem się urywa, a my zostajemy bez pieniędzy i bez mieszkania.

„Wirtualny pensjonat” można zweryfikować 

Na szczęście oszustwa na „wirtualny pensjonat” można uniknąć. Niestety to, że tracimy pieniądze, w dużej mierze jest skutkiem naszego niedbalstwa. Oferty przeglądamy w pośpiechu, mało kto zapoznaje się z nimi w całości. Trzeba to jednak zrobić, jeśli nie chcemy mieć przykrej niespodzianki. 

Policja przypomina, że w pierwszej kolejności trzeba zweryfikować dane adresowe pensjonatu. Najlepiej w tym celu zadzwonić do pobliskiego lokalu usługowego. Można sprawdzić, czy budynek istnieje, korzystając z Google Maps. Nie należy sugerować się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej hotelu. W przypadku oszustwa są one spreparowane.

Nie łudźmy się, że trafiliśmy na wyjątkową okazję. Porównajmy ogłoszenie z innymi lokalami o zbliżonym standardzie i w podobnej lokalizacji. Strona pensjonatu, która jest rozbudowana i wzbogacona o wiele zdjęć ośrodka, zyskuje na wiarygodności. Możemy umówić się na rozmowę online z właścicielem lub pracownikiem hotelu, podczas której potwierdzimy autentyczność ogłoszenia. Podejrzane będzie, jeśli ktoś zażąda od nas natychmiastowej wpłaty. 

Zaliczkę należy wpłacić bezpośrednio na podane konto bankowe, bez korzystania z BLIK-a czy innych metod płatności. Najlepiej poprosić o wystawienie paragonu, rachunku (faktury) za przekazane pieniądze i zachować dokumentację.

Tak oszukiwali w ferie 

Zaledwie 2 miesiące temu, w ferie zimowe, oszuści działali w podobny sposób. Kusili klientów niskimi cenami i wyglądem strony łudząco przypominającym autentyczną witrynę hotelu. Logo w jej górnej części było identyczne z prawdziwym, tak samo jak czcionka i układ graficzny. 

Po wybraniu noclegu klient przechodził do formy płatności, gdzie proszono go o podanie imienia i nazwiska właściciela karty bankowej, daty ważności, CVC/CVV oraz PIN-u. Hakerom wystarczyła chwila, żeby przechwycić wrażliwe dane i wyczyścić konto. 

Na przykład w przypadku Hotelu Bania w Białce Tatrzańskiej cyberprzestępcy posługiwali się stroną internetową o adresie baniahotel.pl, podczas gdy adres prawdziwej witryny to hotelbania.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
baner z ul. Sportowej 25.04.2023 13:26
Tanio to już było. PiS = drożyzna

i
cóż 25.04.2023 19:26
Jak wszystko w państwie PiS.

i
zaręczam 25.04.2023 12:54
Njataniej w domu.

Knagulec. 26.04.2023 07:18
Nieprawda. Najtaniej pod mostem. Osobiście koczuje tam już trzeci rok. Słońce woda piasek istny raj.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama