Europejskie Dni Dziedzictwa – największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie odbywa się w naszym województwie pod hasłem „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone”.
Do Cedyni zjechali parlamentarzyści (będzie jeszcze o tym oddzielny art.), radni sejmiku wojewódzkiego, wójtowie i burmistrzowie wielu gmin i osoby odpowiedzialne za dbałość i trwałość historycznej kultury materialnej w naszym województwie.
„Swojskie Zabytki” to nagrody marszałka województwa dla tych, którzy szczególnie dbają o zabytki. Dostali je z rąk radnej sejmiku Ewy Dudar m.in. opiekunowie zabytków z naszego regionu: Zbigniew Bogdanowicz i jego córka Dorota Bogdanowicz (za zabytek – leśniczówkę w Piasku), Małgorzata i Tomasz Siergiejowie oraz Zofia i Maciej Chańscy (za pałac w Żelichowie), Kazimiera Atroszko (za dom w Gozdowicach w gminie Mieszkowice). O laureatach wkrótce będzie odrębny materiał.
Uczestnicy wojewódzkiej inauguracji w Cedyni wysłuchali jeszcze dwóch wykładów. Jeden przedstawił dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego - „Dziedzictwo utracone – ocalone – nabyte. Nowa Marchia w świadomości dzisiejszych mieszkańców Pomorza Zachodniego”. Natomiast o odbudowie klasztoru cysterek w Cedyni w kontekście współczesnej doktryny konserwatorskiej mówił dr inż. arch. Maciej Płotkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Uczestnicy inauguracji wzięli też udział w Jarmarku Cysterskim, który zakończył Forum Szlaku Cysterskiego, jaki odbywał się przez ostanie dni w Klasztorze Cedynia.
Imprezę prowadził Paweł Pawłowski, dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.
Napisz komentarz
Komentarze