Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 03:17
Reklama
Reklama

Zdradziły go podejrzane pióra

Wydawało się być to niewinną pamiątką. Jednak wiąże się to z przestępstwem za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 oraz wysoką grzywną.
Zdradziły go podejrzane pióra
Pióra dropa z przesyłki.

Autor: drop

Kontrola przesyłek pocztowych i kurierskich potrafi być zaskakująca. Tym razem funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska skontrolowali przesyłkę z Chin. Na deklaracji przesyłki nadawca wpisał wartość 1 USD. Skorzystaliśmy z prześwietlania RTG, które pokazało, że w przesyłce znajduje się 5 szt. piór ptasich. Koordynatorka ds. CITES* (ochrona roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną i zagrożonych wyginięciem) zidentyfikowała je jako pióra dropa zwyczajnego (otis tarda). 

Drop zwyczajny jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną (jest wymieniony w załączniku 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt).

Przesyłka trafiła teraz do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS). Dalszym postępowaniem zajmie się komórka  dochodzeniowo śledcza ZUCS.

Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów. 

* Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również - od miejsca jej podpisania w 1973 r. - Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a ratyfikowała ją w 1989 r.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne. 

Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

TAM NIKT NIE SWIETLI BA NAWET NIE BADA HA HA AH PONOĆ BROŃ TEŻ TAM JEST 24.04.2023 08:06
MÓGŁ WRZUCIĆ NA FURĘ ZE ZBOŻEM Z UKRAINY HA HA AH

Pisisior 23.04.2023 18:43
To kacze pióra powinny być pod ochroną, a nie jakiegoś niezwyczajowego dropsa.

Knagulec 23.04.2023 18:24
Przegumować kurwiłba nadgrzbietowo

i
zdziwiony 23.04.2023 18:10
Co wy dzisiaj macie takie ornitologiczne zainteresowania?

Józek N. 23.04.2023 19:04
Ja to mam ptasie nazwisko-Niedzwiedzki

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama