Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:00
Reklama dotacje rpo
Reklama

Zmiany w prawie energetycznym. Jak odbiją się na naszych rachunkach za prąd?

Zmiana dostawcy prądu na pstryknięcie palców? Takie m.in. rozwiązanie przewidują przepisy, które właśnie rząd przyjął, bo musiał.
Zmiany w prawie energetycznym. Jak odbiją się na naszych rachunkach za prąd?

Autor: iStock

Musiał, bo te zmiany wymusiły na nim przepisy unijne. Dodajmy także, że choć rząd projekt ustawy przyjął, to planowane zmiany nie wejdą w życie dopiero w 2026 roku. Ale wtedy zmieni się naprawdę dużo.

Po pierwsze, Urząd Regulacji Energetyki będzie musiał stworzyć porównywarkę wszystkich dostępnych na rynku ofert sprzedaży energii elektrycznej do gospodarstw domowych i firm. W tym drugim przypadku chodzi o przedsiębiorstwa zużywające mniej niż 100 MWh rocznie. 

W takiej porównywarce muszą zostać zawarte nie tylko oferty sprzedaży energii, ale też inne usługi świadczone przez tych sprzedawców. Tu warto przypomnieć, że firmy już teraz oferują klientom takie dodatki jak zapewnienie serwisu, ubezpieczenie, a nawet pomoc hydraulika. 

Po drugie, będą mogły powstawać obywatelskie społeczności energetyczne. To mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, stowarzyszenia. Co to oznacza? Że mogą powstać duże podmioty kupujące prąd w hurtowych ilościach, a to da im lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowie o cenach prądu. 

Po trzecie, każdy odbiorca końcowy będzie musiał być w wyposażony w elektroniczny licznik prądu do zdalnego odczytu. Dlatego wizyta bezpośrednia, żeby sprawdzić zużycie energii w domu, nie będzie już potrzebna. 

Po czwarte, gospodarstwa domowe będą podpisywać wyłącznie umowy kompleksowe na dostawy energii elektrycznej lub gazu. Czyli nie będzie kilku umów i kilku faktur za wyprodukowanie prądu i jego przesył. 

Po piąte, zmiana dostawcy prądu będzie możliwa w ciągu 24 godzin.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kudłacz szopa 20.04.2023 02:48
Brudas z czerwonej kamienicy od lat koczuje bez gazu i prądu a syf jak na wysypisku

Oj tam, oj tam 20.04.2023 01:09
W tym roku pis zamroził ceny energii to znaczy podniósł tylko VAT z 8 na 23% i wprowadził nową opłatę mocową.

i
oho 19.04.2023 17:24
Tak czy inaczej bedzie drożej.

Ha ha ha 20.04.2023 01:13
Nie dostałeś rachunku za styczeń im luty ? Już jest drożej o vat powiększony z 8 na23% i o jakąś nową opłatę mocową.

i
jak zwykle 19.04.2023 15:36
Im więcej namieszają tym gorzej.

Jerzy 19.04.2023 14:09
Wystarczy przejsc na prepaid, a energetyka skończy jak telekomuna. Trzeba iść z duchem czasu i się przestawić na zielona energię i automatyzację produkcji, zaś węglowe zamknąć a kopidolow wygonić do innej roboty

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama