Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:00
Reklama
Reklama

Tyle zapłacimy za puszkę i butelkę. Nowy system kaucyjny zaraz startuje

To będzie rewolucja, do której sieci nie zdążą przygotować się na czas. Musimy się przygotować my konsumenci, bo wpłynie to na nasze finanse.

Korzystanie z butelek z plastiku i szkła oraz puszek odbije się na kondycji naszego portfela. Nowe prawo wejdzie w życie dość szybko, co nie podoba się handlowcom.

Rewolucja tuż, tuż..

To będzie rewolucja, do której sieci nie zdążą przygotować się na czas – twierdzą organizacje branżowe. 

Z kolei Polska Federacja Producentów Żywności uważa, że wejście nowych przepisów w życie już w 2025 roku jest nierealne. Mimo to uruchomienie systemu kaucyjnego – według badań ARC Rynek i Opinia – popiera aż 88 proc. Polaków.

To obejmie kaucja

Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Nowa kaucja w wysokości 50 gr – niezależnie od rodzaju opakowania – obejmie:

• puszki metalowe – pojemność do 1 l,

• butelki z tworzyw sztucznych (jednorazowe) – pojemność do 3 l,

• butelki ze szkła (wielokrotnego użytku) – pojemność do 1,5 l.

Na opakowaniach objętych kaucją pojawi się informacja o wysokości dodatkowej opłaty, a sklep wpisany w system odda nam pieniądze, jeśli zwrócimy mu puste butelki albo puszki. Sprzedawca nie będzie mógł zrekompensować kaucji, wręczając upominek albo bon. 

Chcesz dostać zwrot? Oddaj butelkę albo puszkę

Obowiązkiem przystąpienia do systemu kaucyjnego zostaną objęte wszystkie sklepy większe niż 200 mkw. W przypadku mniejszych punktów będzie to dobrowolne. Choć do pobierania kaucji za sprzedaż produktu w butelce lub puszcze i tak zostaną zobowiązane. 

Nieprzystąpienie sklepu do systemu mimo takiego obowiązku prawdopodobnie poskutkuje nałożeniem opłaty produktowej. Wiele wskazuje na to, że kara finansowa dotknie również tych, którzy nie osiągną wymaganego poziomu recyklingu opakowań.

Żeby nie trzeba było odnosić butelek do sklepu, być może w Polsce rozwinie się sieć butelkomatów, czyli automatów, do których będzie można zwrócić opakowania objęte kaucją. W zamian za to otrzymamy od maszyny pieniądze albo „paragon” uprawniający do zwrotu kaucji przy najbliższych zakupach. 

Więcej zalet niż wad 

W Polsce system kaucyjny ma zostać wprowadzony w 2025 roku. Szacuje się, że przyczyni się to do poprawy estetyki przestrzeni publicznej i odzyskania nawet ponad 600 tys. ton surowców własnych w celu ich ponownego wykorzystania, w tym sprzedaży. 

Poza tym – według WWF (organizacji ekologicznej) – system kaucyjny to jedno z kluczowych narzędzi potrzebnych do osiągnięcia coraz bardziej wyśrubowanych prośrodowiskowych celów UE. Te zakładają, że do 2029 roku poziom zbiórki i recyklingu opakowań po napojach sięgnie 90 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
ech 19.04.2023 15:45
Stanowczo za późno się a to bierzemy

Ciekawski 15.04.2023 18:47
A jak to się będzie miało do cen wywozu śmieci? Teoretycznie będzie mniej odpadów tak? ZGDO znowu podniesie czy obniży ceny?

Lump 14.04.2023 16:15
Butelki to ja palę w piecu mam ciepełko puszki sprzedaję mam kasy jak lodu

Knagulec 14.04.2023 20:26
Ty Lump pewnie jesteś z tej czerwonej kamienicy na Pomorskiej gdzie smród non stop już cie tam dojdą zwyrodnialcu patologiczny szczerbaty

Yob 15.04.2023 19:10
Bardziej martwi mnie twój dostęp do internetu.

Robal 14.04.2023 15:54
Tylko jest jedno ale! Skup tego na być obowiązkowy w sklepach powyżej 200 m2 a doliczać będzie każdy . Wiec albo mniejsi tez założą maszyny do skupu albo mimochodem każdy będzie szedł z worami do hipermarketu jednocześnie robiąc zakupy i sklepiki popadają ! Wszystko zależy tez od ceny za butelkę bo jak będzie to kilka groszy to wszyscy to oleją a jak np u Niemców wychodzi obecnie około 1 zł to bezdomni pozbierają nawet w lasach!

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama