Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 18:15
Reklama
Reklama

Straż pożarna pochwaliła się mapą schronów. Chyba nie wszystko tam gra

Powstała interaktywna mapa miejsc, w których mogą się schronić Polacy w razie niebezpieczeństwa. Straż pożarna zapewnia, że jest tam miejsce dla każdego. Na pewno?
Straż pożarna pochwaliła się mapą schronów. Chyba nie wszystko tam gra

Autor: iStock/screen

Problem ze schronami w Polsce trwa od lat, ale po ataku Rosji na Ukrainę przybrał na sile. Okazało się, że mamy niewiele takich budowli, a w schronach jest miejsce dla kilku procent Polaków. Co więcej, miejsca ukrycia – np. podziemne pomieszczenia w blokach – są skrajnie zaniedbane. 

Dlatego MSWiA zleciało straży pożarnej przeprowadzenie przeglądu infrastruktury schronowej. Znamy jego wyniki. 

„Podczas działań strażaków zinwentaryzowano 234 735 obiektów budowlanych w kraju. Sklasyfikowane zostały jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia może się w nich schronić w sumie ponad 49 mln osób” – informuje MSWiA. A Państwowa Straż Pożarna przedstawia interaktywną mapę. 

Mapa na początek

– PSP przygotowała aplikację, dzięki której każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia. Ta aplikacja jest dobrym narzędziem i można od dziś z niej korzystać – ogłosił na konferencji prasowej wiceminister Maciej Wąsik.

Zaznaczył, że inwentaryzacja to początek pewnej drogi, bo wiele rzeczy trzeba jeszcze zmienić. Chodzi o przepisy. 

W 2022 r. przyjęto Ustawę o obronie ojczyzny, w której są niejasności wymagające doprecyzowania. Na przykład nie wiadomo, kto ma zbierać informacje o miejscach ukrycia. Nie wiadomo, kto ma o nich informować mieszkańców i kto ma zadbać o taką infrastrukturę. Przed zmianą przepisów sytuacja była jasna: to było zadanie samorządów.

Gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, stojąc obok ministra, mówił, że inwentaryzację przeprowadzili doświadczeni strażacy. 

– PSP ma niezwykle dobrze wyszkoloną kadrę. Wszyscy absolwenci Szkoły Głównej PSP mają uprawnienia budowlane. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń. Byliśmy przygotowani do przeprowadzenia takiego zadania, jakim była inwentaryzacja – zapewniał.

Najwięcej obiektów zinwentaryzowano w województwie mazowieckim (29,7 tys.), a także w województwie śląskim (25,9 tys.). 

A oto dane z całej Polski:

  • 224 113 miejsc doraźnego schronienia (MDS); 
  • 10 622 budowle ochronne, w tym: 
  • 1903 schrony, 
  • 8719 ukryć. 

– Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W MDS-ach, schronach i ukryciach może się schronić w sumie ponad 49 mln osób – podaje resort.

To żart?

Jeżeli ktoś chce rzucić okiem na strażacką mapę, to znajduje się ona w tym miejscu. Okazuje się, że sytuacja nie jest tak dobra, jak to może wynikać z zapewnień MSWiA. Na mapie jest bowiem mnóstwo punktów, ale w większości to zielone oznaczenia, czyli miejsca doraźnego schronienia. Jeśli spojrzy się np. na Łomżę, to miejsce czerwone (schron) jest tylko jedno.

Jarosław Wolski, ekspert do spraw obronności, otwarcie stwierdza, że te miejsca nie mogą służyć ochronie ludności. 

– Gratuluję żonglowania statystyką i udawania, że piwnice bez wyjść awaryjnych i wzmocnionych stropów to obiekty, które mogą służyć ochronie ludności cywilnej. Realnie schronów jest dla mniej niż 300 tysięcy Polaków, zaś schronów z wyposażeniem filtrowentylacyjnym oraz np. wodą – dla mniej niż 1/10 tej liczby – punktuje Wolski. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nell 08.04.2023 17:43
Dzięki Burmistrzowi że nie mamy schronów Żadnej informacji ,a, jak by się coś stało to nie wiadomo gdzie uciekać i się schować ,Ale mi się wydaje że schron jest w Parku wejście do schronu Taxi. Panie Burmistrzu niech Pan mieszkańcom wskaże ,a nie milczy i tylko myśli o wgranych wyborach 'niech Pan napisze gdzie się będzie można schronić wrazie ataku ,dlaczego w tej sprawie Pan milczy .My mieszkańcy Gryfina chcemy wiedzieć i być przygotowanym na wypadek gdyby coś się wydarzyło .Słaby z Pana gospodarz jak na Gryfino

i
smutne 08.04.2023 17:50
Sawaryna bardziej interesuje polityka co tam u przyjaciół PiS w Warszawie, a sprawy lokalne, gryfińskie leżą.

Pell 08.04.2023 19:32
Na twoim miejscu już bym schron kopał.

RYP TYLANIE Z SLD P[EDZIE Z PIS SZAJS ZPSL I TA RESZTA CYNIKÓW I DEWIANTÓW HA HA AH 08.04.2023 07:58
WYSTARCZY SE ZADAĆ PROSTE PYTANIE PO KIEGO HOJA NAM SCHRONY HA AH AH JAK NA TYM KAWAŁKU KOSMICZNEGO SZAJSU JEST TYLU CO WALCZĄ Z BRONIA O POKÓJ HA HA AH I KTO NAS HODUJE TAK JAK MY ZWIERZETA HA HA AH ZIEMIA TO NIE RAJ TO PIEKŁO LICHWA KU RESTWO SODOMA I GOMORA HA HA AH

i
dajcie spokój 07.04.2023 22:08
Nie ma się co chwalić piwnicami bez wyjścia ewakuacyjnego.

Antykatol 08.04.2023 09:55
To nie jest tak jak myślisz. Kler już zwąchał biznes i dawno położył na tym łapę. To będą nowe grobowce, aby później czcić mogiły i medale rozdawać. Najpierw w miesięcznicach, a jak się znudzi to w rocznicach.

Taka prawda 07.04.2023 13:22
Nie ściągajcie tej aplikacji to pułapka rządowa. Wszyscy dobrze wiemy jak i co ze schronami

Antykatol 10.04.2023 09:12
Sciągajcie i instalujcie, a po tem w morde sobie plujcie. Będzie jak z szukaniem pokemonów.

Brak 07.04.2023 11:55
W Gryfinie brak??

i
setup 07.04.2023 18:26
W Gryfinie są ale ukryte.

i
niestety 07.04.2023 22:09
Z mapy nie wynika.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama