Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 00:23
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy zdrowo jest pić wodę prosto z kranu?

Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak nie każdy się na to decyduje. Tymczasem okazuje się, że może mieć nawet lepszą jakość niż woda ze sklepowej półki.

Woda kranowa jest zdatna do spożycia, jednak nie każdy się na to decyduje. Według badania TNS Polska na zlecenie marki Brita 46 proc. Polaków pije wodę z kranu – 28 proc. spożywa wodę nieprzetworzoną, a 18 proc. filtruje ją lub przegotowuje. Mimo to dalej można usłyszeć, że regularne picie kranówki jest szkodliwe. 

Czy pijąc wodę z kranu rzeczywiście powinniśmy obawiać się o zdrowie?

Mity nie dają za wygraną 

Zanim woda poleci z naszych kranów, musi zostać uzdatniona przez zakłady wodociągowe. Jeśli nie została zanieczyszczona, jest zdatna do spożycia. Pomimo to wielu z nas zamiast pić kranówkę kupuje wodę w butelkach. 

Prof. Agnieszka Nawirskia-Olszańska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu uważa, że ta niechęć do picia wody z kranu bierze się w przeszłości. Kiedyś w wodzie z wodociągów było dużo chloru, a nieszczelność sieci sprzyjała przedostawaniu się do niej nieczystości. Jeszcze wcześniej powszechne było przekonanie, że w kranówce mogą rozwijać się mikroorganizmy chorobotwórcze. To wszystko sprawiło, że wielu Polaków w trosce o zdrowie nie chce zmieniać swoich nawyków.  

Większe restrykcje 

Należy zaznaczyć, że nie w każdym miejscu w Polsce jakość wody z kranu będzie taka sama. Na pewno jednak normy dla wody w kranie są bardziej wygórowane niż dla wody z butelki. W większości bogatych krajów woda kranowa jest dobrej jakości i bezpieczna do picia po przefiltrowaniu albo bez niego. Dostarczanie wody jest ściśle regulowane i badane, a parametry jakościowe ujawniane są publicznie. 

Problemy z jakością wody mogą wystąpić miejscowo w związku z gorszym stanem technicznym wewnętrznej infrastruktury. Wówczas w wodzie mogą pojawić się drobinki oderwane od uszkodzonych i skorodowanych rur. Sygnałem ostrzegawczym w tym przypadku będą zmieniona barwa lub smak wody. 

Jej jakość możemy sprawdzić prywatnym testerem. W ten sposób dowiemy się o zawartości chloru i żelaza w cieczy, jej pH oraz twardości. Wody o znacznym stopniu twardości nie powinny pić osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej. Ze względu na nerki zaleca się, żeby nie podawać jej również noworodkom ani osobom starszym. 

Taniej i ekologicznie 

Cena wody z kranu różni się w zależności od regionu i wodociągów dostarczających nam ją do domu. Dwulitrowa butelka z wodą kupiona w sklepie to z kolei wydatek kilku złotych. Picie wody z kranu będzie dużo tańsze niż tej w butelce. W ten sposób możemy śmiało zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. 

Rynek wody butelkowanej na świecie to biznes wart obecnie nawet 270 mld dolarów. Co minutę globalnie sprzedawany jest ponad milion butelek. Niestety to prowadzi do znacznego zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. A rozkład materiałów plastikowych może trwać nawet 1000 lat.

Ile wody powinniśmy pić?

Nasze ciało w około 70 proc. składa się z wody. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie – w zależności od płci, temperatury i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów przyjmowanie nawet 4-5 litrów wody na dobę może być normą. 

Woda korzystnie wpływa na skórę, mózg, układ pokarmowy i nerki. Poprawia jędrność skóry, pamięć i koncentrację, zapobiega zaparciom i przyczynia się do usuwania z ciała szkodliwych produktów przemiany materii. 

Na odwodnienie szczególnie narażeni są seniorzy, którzy nie odczuwają pragnienia tak mocno jak osoby młodsze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ulka 28.04.2023 12:47
Mnie po kranówce boli brzuch z resztą mi nie smakuje. Wolę gazowaną cisowiankę z lodówki, która przyjemnie musuje.

Kamienie nerkowe 15.04.2023 17:23
Jasne, prosto z kranu co nie odłoży się w czajniku, odłoży się w nerkach. Powodzenia

ryszardo 11.04.2023 12:57
Ja piję wodę z kranu,ale tylko filtrowaną :) Mam przynajmniej pewność, że woda jest oczyszczona z chloru i jakichś mikro zanieczyszczeń. Używam do filtracji wody filtra Ecoperla Profine POU i jestem super zadowolony.

Antykatol 10.04.2023 13:34
Pisiory z tercetu zadbali już o dobrobyt swoich wyborców, zaraz siłą będą próbowali zatrzymać ich w gryfindorze.

i
Studium 10.04.2023 14:49
O wyborców? Co ty bredzisz? O kolesi chyba

i
Piłat (biblijny) 10.04.2023 17:05
Rączka rączkę myje.

i
szlachetny 10.04.2023 13:33
Świąteczne pokarmy zapija się szlachetnymi trunkami a nie jakąś tam kranówką.

ELIMINATOR 26.03.2023 12:10
Pić wodę z kranu to można w cywilizowanych krajach jak Holandia czy Szwajcaria a nie tu jeszcze w takim Gryfinie gdzie jakość tej wody bez przegotowania jest dyskusyjna. Niedługo to powiedzą że z kałuży pić można. Ciemnota i brak obycia w świecie.

Taka prawda 24.03.2023 17:36
A ta z butelki to niby nie z kranu? Zapomnieliście o Żywiec woda zatrutej to marną macie pamięć.

i
pisrzeczywistość 24.03.2023 14:42
A latem mirabeliki, a jesienią chrust.

Brrr 24.03.2023 14:00
W Gryfinie jest tak twarda woda, że nie polecam. Wystarczy zobaczyć co się z czasem osadza na urządzeniach i pomyśleć, że osadzi się to w organizmie.

Woda 28.03.2023 00:23
Akurat kamień powodują związki korzystne dla zdrowia. W ramach eksperymentu proponuję przez tydzień na herbatę i kawę gotować wodę mineralną. Nie źródlaną tylko mineralną.

Jaszczomb 10.04.2023 16:28
Taa. Kamicę nerkową też :)

i
ehe 24.03.2023 12:24
Kolejny sposób na oszczędności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama