Za przestępstwo określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości odpowie sprzedawca, który sprzedał alkohol 13 - latce. Do zdarzenia doszło w jednym ze sklepów spożywczo – monopolowych. Około godziny 18.00 do sklepu weszła 13 latka, która chciała dokonać zakupu alkoholu w postaci wódki.
Okazało się, że dziewczyna nie miała najmniejszego problemu z zakupem alkoholu, jedynie musiała zastosować się do udzielonych wcześniej przez 56 letni sprzedawcę wskazówek z uwagi na zainstalowany w sklepie monitoring. Wychodzącą ze sklepu w Wałczu nieletnią zatrzymali policjanci wydziału kryminalnego.
Nieletnia tłumaczyła, że zakupiony w sklepie alkohol miał być prezentem urodzinowym dla kolegi. Natomiast sprzedawca przyznał się do sprzedaży alkoholu nieletniej i został zatrzymany. Działając wbrew Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, sprzedając alkohol 13 latce mężczyzna naraził się na konsekwencje karne.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje dwie sankcje w przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Jedna z nich, to sankcja administracyjnoprawna, polegająca na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż alkoholu na drodze administracyjnej. Druga dotyczy przepisów karnych i dotyczy orzeczenia kary za popełnione przestępstwo, tzn. sprzedaż alkoholu nieletnim. Nieletnim natomiast powinni pamiętać, że spożywanie przez nich alkoholu jest nie tylko zabronione, ale traktowane jako przejaw demoralizacji. Nieletni muszą się liczyć także ze sprawą w sądzie rodzinnym.
Według przepisów rozpijanie, dostarczanie alkoholu, ułatwianie lub nakłanianie do picia to przestępstwo, za które dorosłym grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze