Analitycy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (ZUCS) przeanalizowali transakcje mazowieckiego przedsiębiorcy działającego w branży budowlanej i wykazali, że dokonuje on transakcji o wysokim ryzyku wyłudzeń skarbowych. Okazało się, że unikał on płacenia podatku VAT dzięki fałszywym fakturom od tzw. znikających podatników. Podatnik zadeklarował takie zakupy o wartości 3 mln zł, a wszystko w krótkim okresie dziewięciu miesięcy (kwiecień - grudzień 2022 r.).
Przeszukaliśmy biura i mieszkania prywatne na terenie województw mazowieckiego i małopolskiego. Zabezpieczyliśmy papierową i elektroniczną dokumentację księgową. W działaniach uczestniczyli pracownicy i funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości podatkowej i ekonomicznej.
Szef KAS zablokował 800 tys. zł na rachunkach bankowych tej spółki. Środki te pozwoliły na pokrycie całego zobowiązania podatkowego. Wobec przedsiębiorcy wszczęto kontrolę celno-skarbową i postępowanie przygotowawcze.
Procedura STIR
Działania realizowane były w ramach procedury STIR umożliwiającej Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (Szef KAS) dokonywanie blokad środków na rachunkach bankowych podejrzanych podmiotów.
STIR to narzędzie analityczne Ministerstwa Finansów, które służy do skuteczniejszej walki z przestępczością podatkową i pozwala przeciwdziałać wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Blokada rachunków zapobiega transferom środków pochodzącym z wyłudzeń i może trwać 72 godziny z opcją przedłużenia o trzy miesiące po spełnieniu ściśle określonych warunków.
Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie
Napisz komentarz
Komentarze