Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 08:33
Reklama
Reklama

Nowe zasady kontroli drogowej. Lepiej znać je na pamięć

Kierowcy zapominają, jak muszą się zachować, gdy zatrzyma ich policja. Lepiej znać te zasady, bo za ich złamanie grozi 30 tysięcy grzywny.

Taką grzywnę może nałożyć sąd, gdy sprawę skieruje dom niego policja. A może tak zrobić, bo działające od kilkunastu miesięcy przepisy jasno wskazują, jak podczas kontroli drogowej ma się zachować kierowca. Tymi przepisami uprawnienia funkcjonariuszy zostały mocno wzmocnione.

Dłonie na kierownicy

„To ma im pomóc w okiełznaniu potencjału niektórych kontrolowanych. Dziś kierujący ma nie tylko obowiązek zatrzymać pojazd na widok policjanta machającego lizakiem. Lista jego powinności jest zdecydowanie dłuższa” – przypomina serwis moto.pl

Chodzi dokładnie o to, że po zatrzymaniu pojazdu kierujący powinien uchylić szybę, przygotować dokumenty swoje i pojazdu i położyć dłonie na kierownicy.

Ma oczekiwać podejścia policjanta do pojazdu. Na prośbę mundurowego ma zgasić silnik i włączyć światła awaryjne. Może także zgodnie z poleceniem opuścić pojazd.

„Bez wyraźnej prośby (czy też polecenia) z wnętrza auta lepiej nie wychodzić. Najlepiej nawet nie odpinać pasów bezpieczeństwa czy nie otwierać drzwi” – zaznacza serwis.

Na co jeszcze trzeba uważać?

  • Policjant może kazać poddać się badaniu alkomatem,
  • Policjant może kazać udostępnić pojazd pod kątem przeprowadzenia badania technicznego.

„Nerwowe ruchy, niewykonywanie poleceń funkcjonariusza czy samowolne wysiadanie z pojazdu może zostać odczytane jako próba zagrożenia jego bezpieczeństwu. Skutek? Podjęcie próby obezwładnienia. A w kolejnym kroku policjant będzie mógł oskarżyć kierowcę o – w najlepszym razie – utrudnianie czynności ”– podkreśla serwis, cały czas uczulając, że w „powietrzu wisi” grzywna w wysokości 30 tys. zł

Lepiej także przyswoić sobie zasadę, że w terenie zabudowanym auto może zatrzymać zarówno oznakowanym, jak i nieoznakowany radiowóz, policjant w mundurze lub w cywilu. Poza terenem zabudowanym prawo do przeprowadzenia kontroli drogowej ma tylko policjant w mundurze.

„Umundurowany funkcjonariusz po zatrzymaniu musi się przedstawić i podać powód zatrzymania. Legitymację pokazuje tylko na prośbę kontrolowanego. Policjant bez munduru legitymację powinien okazać bez prośby ze strony kierowcy. To jego obowiązek” – podkreśla serwis.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Polak 13.02.2023 13:11
Czemu administrator zmienil nic Polak na P**** ?? czy bycie Polakiem to wulgaryzm ?:)

i
do trolla z 13.11 13.02.2023 13:53
Podejrzewam, że nie chce aby prorosyjski troll podszywał się pod inną narodowość.

*** 14.02.2023 08:58
eh dramat gosciu... sam jestes (...) Część komentarza oraz nick usunięte. admin2

P*** 13.02.2023 07:39
Jesli chodzi o kontrole alkomatem to tylko za zgoda kierowcy. Policajant musi miec powod do takiej kontroli. jesli nas do niej bedzie probowal zmusic straszeniem ze zawiezie na komende to lamie prawo i w sprawie cywilnej zostanie skazany prawomocnym wyrokiem co skutkuje usunieciem go z pracy. Policja malo moze tylko jej sie wydaje ze duzo moze. Pandemia pokazala ze to ludzie bez zasad a przepisy prawa maja w nosie.

Arn de... 11.02.2023 11:43
Nie godzę się na trzymanie rąk na kierownicy, to coś poniżającego dla mnie. Bo jeżeli już to dlaczego nie na klęczkach przed pojazdem z rękami na karku!? W PL nie ma powszechnego dostępu do broni a obawa policji przed kontrolującym to objaw schizofrenii i nic poza tym.

Ona 10.02.2023 12:48
Mam jedno pytanie co taki policjant może sprawdzić w zakresie stanu technicznego auta? Czy światła świecą (bo jak świeca to raczej nie sprawdzi) i opona ma bieżnik. Luzy w kierownicy też?

Tatko 10.02.2023 11:25
A mnie jeszcze pały nie złapały bo choć zawsze jestem na bani to jeżdżę prawidłowo

i
taka polityka 10.02.2023 10:33
Kasa potrzebna do dziurawego budżetu aby rozdawać przed wyborami.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama