Obecnie Kapela Ludowa Borzymianka występuje w składzie: Danuta Aftyka, Marta Artman, Danuta Karbowska, Alicja Król, Krystyna Lewandowska, Leokadia Skrzypa i Joanna Włoch (śpiew) oraz Zygmunt Rosiński (akordeon, instruktor grupy). Działająca po egidą Gryfińskiego Domu Kultury
Na gości wydarzenia oraz na samą kapelę czeka wiele niespodzianek. W programie artystycznym prócz jubilatów zaprezentuje się m.in.: Kapela Ludowa Wełtyniaka, Zespół Śpiewaczy Gardnianka, zespół Macierzanka z Pacholąt czy Zespół Pieśni i Tańca "Pyrzyce. Na swój jubileusz zespół przygotowywał okazjonalną płytę dokumentującą ich bogaty dorobek.
Historia Kapeli Ludowej Borzymianka: W marcu 1976 r. w Borzymiu powstał kabaret "Pod kogutem". Tworzyły go: Adela Szczęsna, Stefania Karnia, Genowefa Gusik, Dorota Lehman, Stanisława Nowak, Genowefa Kwiatkowska, Maria Lewandowska, Bożena Marciniak i Teresa Kaźmierczak. Rozśpiewana grupa występowała podczas dożynek i podczas jednej z takich imprez zainteresował się nią Edward Mojsak, gryfiński nauczyciel muzyki, multiinstrumentalista, kompozytor, lutnik, legenda folkloru na Pomorzu. To właśnie z jego inicjatywy zespół przyjął nazwę "Borzymianki". Kolejnymi instruktorami zespołu byli Józefa Dachowska i Józef Piróg. Obecny instruktor, Zygmunt Rosiński współpracuje z zespołem od sierpnia 1988 r. Początki działalności "Borzymianek" nie były łatwe. Brakowało instrumentów, a próby początkowo odbywały się w prywatnych domach, później w budynku Szkoły Podstawowej, w końcu w Świetlicy Wiejskiej w Borzymiu. Po zakupie, na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, cymbałów zachodniopomorskich, bębna oraz harmonii guzikowej i utworzeniu grupy instrumentalnej, mogła powstać dzisiejsza Kapela Ludowa Borzymianka. W 1996 r. cymbalistki z grupy instrumentalnej Mała Borzymianka prezentowały się w programie "Swojskie klimaty", którego gospodarzem był Jan Pospieszalski, a trzy lata później kapela na żywo prezentowała się w programie szczecińskiej telewizji regionalnej. Przez zespół przewinęła się prawie setka śpiewaków i instrumentalistów, głównie z Borzymia i Bielic, skąd pochodzi obecny instruktor zespołu. Od sierpnia 1996 r. muzycy występują w strojach pyrzyckich zakupionych przez Gryfiński Dom Kultury i Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Zespół gra i śpiewa pieśni wywodzące się z Wileńszczyzny a ponadto w dorobku ma polskie pieśni popularne i ludowe oraz liczne melodie z różnych krajów. Zespół ma na swoim koncie dziesiątki koncertów w kraju i poza jego granicami. Wielokrotnie zdobywał najwyższe laury podczas przeglądów folklorystycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim i Lipianach.
Napisz komentarz
Komentarze