Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:33
Reklama dotacje rpo
Reklama

Sześciu podejrzanych usłyszało zarzuty popełnienia zbrodni vatowskiej

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP), pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie, prowadzą śledztwo o zbrodnię vatowską. Zatrzymano kolejne 11 osób w ramach śledztwa, w którym występuje już 246 podejrzanych. Przestępcy wprowadzili do obiegu faktury o wartości blisko 1,5 miliarda zł, a w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych.
Sześciu podejrzanych usłyszało zarzuty popełnienia zbrodni vatowskiej

Autor: KAS

Śledztwo KAS, CBŚP i Prokuratury Krajowej
Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) wspólnie z policjantami z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji  współpracują w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Członkowie grupy wyłudzali podatek VAT poprzez m.in. wystawianie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Zajmowali się też praniem pieniędzy pochodzących z tego procederu.

Sprawa prowadzona jest od prawie 3 lat. Śledztwo nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. W ustalaniu podmiotów dokonujących oszustw współpracowali analitycy ZUCS.

Podczas ostatnich działań, wymierzonych w tę grupę funkcjonariusze zatrzymali 11 osób i przeszukali siedziby spółek, biur rachunkowych i mieszkań prywatnych. Zabezpieczyliśmy  m.in. dokumentację, nośniki danych informatycznych i telefony komórkowe.

Prokuratorskie zarzuty
Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw skarbowych czy popełniania tzw. przestępstw fakturowych. Jednemu z zatrzymanych prokurator przedstawił zarzuty dotyczące utrudniania postępowania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń podatkowych oraz pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT.

Są to kolejne już zatrzymania w śledztwie prowadzonym wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym. Członkowie  tych grup popełniali przestępstwa karne i karno-skarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prania pieniędzy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do obiegu wprowadzono faktury o wartości blisko 1,5 miliarda zł. W działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Łącznie w międzynarodowej sprawie występuje 246 podejrzanych.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Wobec wybranych podmiotów prowadzone są kontrole celno-skarbowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marek 05.12.2022 20:56
Manipulacje to się dzieją na naszym rynku pracy. Czemu nie było konkursu na zastępcę naczelnika wydziału geodezji starostwa gryfińskiego. Na podstawowe stanowiska są konkursy a na tak wysokie nie, a może by się znalazł lepszy zastępca. Geodeci wiedzą dlaczego tak się stało. Trochę to śmierdzi.

ryba 05.12.2022 22:49
jest już napewno wybrany- teraz tylko tzw cichy konkursik i po sprawie. Wiem że nie wiesz więc spytaj radnych burmistrzowych to ci udzielą lekcji i ich zony

ryba 05.12.2022 14:18
od 2017 roku słysze o tych spektakularnych zatrzymanych, że nie ma żadnej dziury vatowej! To skąd się biora ci zatrzymani i skąd takie straty porobili? Gdzie top uszczelnienie systemu? Ale najlepsze na koniec- ile odzyskano z tych kwot , które przywłaszczyli??? Bo w każdym przypadku okazuje sie, że nie więcej niż od 1 do 5 %!

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama