Na wyjątkową wystawę znaczków polskich 1914 – 1946 „Niepodległa Poczta Polska”, która jest nierozerwalnie związana z niepodległością Polski, zaprosili Andrzej Choruży oraz Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu "Dolne Zakole Odry". Bardzo ciekawe filatelistyczne zbiory można oglądać od 11 do 12 listopada 2022 r. do godz. 21 przy ul. Dworcowej 12 b w Moryniu. Wstęp jest bezpłatny.
Na wystawie można zobaczyć pierwszy znaczek z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od pana Andrzeja Chorużego, który oprowadza też po wystawie, dowiemy się m.in. skąd na wystawie - jakby nie było patriotycznej - znaczki z wizerunkiem Hitlera i polskimi napisami.
Z dzisiejszej wystawy można wysłać specjalną pocztówkę okolicznościową z datownikiem z tego wydarzenia. To zasługa Stowarzyszenia Regionalnego w Moryniu "Dolne Zakole Odry" i jej prezesa Bartosza Chorużego. Poczta Polska wydrukowała bowiem okolicznościowy znaczek pocztowy, upamiętniający moryńską wystawę znaczków 1914 -1946.
Wystawa upamiętniająca odzyskanie niepodległości ukazuje walory filatelistyczne wydane przez poczty wojskowe i obozowe, organizacje bojowe, fundacje społeczne oraz getta. Prezentowane znaczki w ówczesnych czasach były często drukowane i przedrukowywane pod zagrożeniem życia wydawców. Patriotyczna treść znaczka narażała również kurierów rozprowadzających i urzędników pocztowych, którzy w urzędach zaborców i okupantów pracowali też na rzecz niepodległej Polski.
Zaprezentowane na wystawie zbiory znaczków polskich wraz z ich opisami wzbogacają wiedzę o historii znaczka polskiego podczas zaborów i okupacji.
Skąd pasja, która trwa już 50 lat? Andrzej Choruży opowiada nam w krótkim reportażu:
Napisz komentarz
Komentarze