Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:34
Reklama dotacje rpo
Reklama

Izby wytrzeźwień powstaną także w małych gminach

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizujący ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dzięki niemu wszystkie samorządy będą mogły tworzyć i prowadzić izby wytrzeźwień.
Izby wytrzeźwień powstaną także w małych gminach

Autor: iStock

Zgodnie z obowiązująca ustawą izby wytrzeźwień mogą tworzyć samorządy w gminach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. Usunięcie kryterium liczby mieszkańców umożliwi podpisywanie mniejszym gminom porozumień z gminami, które już prowadzą izby wytrzeźwień. Oznaczałoby to możliwość umieszczania osób nietrzeźwych z obszarów mniejszych gmin w izbach wytrzeźwień znajdujących się w innych gminach, a nie w budynkach policji. 

Tworzenie przez mniejsze gminy porozumień dotyczących  prowadzenia izb wytrzeźwień ma też odciążyć pracę policji. 

„Ma to duże znaczenie, bo problem dotyczy mniejszych gmin, w których obsada policji - szczególnie w godzinach nocnych - jest niewielka, a podstawowe jej zadania są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom, a nie opieką nad osobami nietrzeźwymi” - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Niska ściągalność opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień

Przyszła ustawa może mieć – w opinii autorów projektu - niewielkie skutki finansowe dla gmin, które zdecydują się na realizację uprawnienia wynikającego z ustawy.

„Obecnie maksymalna opłata ponoszona za pobyt w izbie wytrzeźwień lub w jednostce policji wynosi 343,54 zł. Opłata ta z założenia powinna pokrywać koszty pobytu. Osoby, które z różnych powodów nie pokrywają tej opłaty, obecnie stanowić będą źródło dodatkowych kosztów dla gminy” - czytamy w uzasadnieniu.

Dotychczas niepokryte przez nich koszty pobytu w jednostce policji obciążały budżet państwa. Po stworzeniu izby będą obciążały budżet gminy.

„Gdyby nawet jednak w skali roku w małej gminie były to 2 osoby tygodniowo, to koszt dla gminy wynosiłby ok. 15 tys. zł. Korzyści, jakie gmina osiągałaby z nowego rozwiązania, musiałyby zostać oszacowane w każdej konkretnej gminie. Taka analiza uwzględniałaby nie tylko bezpośrednie koszty funkcjonowania izb wytrzeźwień i ściągalność opłat, ale także ponoszone przez gminę wydatki z systemu pomocy społecznej na wsparcie alkoholików, zniszczenia dokonywane przez osoby nietrzeźwe w majątku gminy, konsekwencje dla mieszkańców gminy w sytuacji, gdy policja zajmuje się opieką nad osobami nietrzeźwymi” – przekonują autorzy projektu ustawy. 

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce funkcjonują teraz 33 izby wytrzeźwień. Powód, dla którego samorządy nie chcą ich otwierać lub je likwidacją, jest ten sam – pieniądze. O ile opłaty za pobyt w izbie sukcesywnie idą w górę, tak ich ściągalność jest już niewielka i średnio wynosi 25 proc.

Co na to samorządowcy?

Zdaniem Rudolfa Borusiewicza, dyrektora biura Związku Powiatów Polskich, prowadzenie izb wytrzeźwień powinno być obligatoryjne i uzależnione od skali problemu w danym samorządzie.

- Stworzenie jedynie miejsca, w którym osoby nietrzeźwe będą mogły przenocować, nie rozwiązuje problemu. Potrzebny jest dobry monitoring i profilaktyka, żeby osobom, które zmagają się z chorobą alkoholową, pomagać z nią walczyć - podkreśla Borusiewicz w rozmowie z Portalem Samorządowym.

Grzegorz Cichy, prezes Unii Miasteczek Polskich, pomysł ocenia pozytywnie. Jego zdaniem takie miejsca powinny powstawać w szpitalach.

- Już kilkanaście lat temu, jeszcze gdy byłem radnym powiatowym, sugerowałem, by szpitale powiatowe mogły prowadzić takie centrum uzależnień. Chodzi o to, żeby gminy wchodzące w skład danego powiatu, zamiast płacić centrom w dużych miastach - bo tak się to obecnie dzieje - mogły korzystać ze swoich lokalnych szpitali - przekonuje.

Mniej entuzjastycznie wypowiada się na ten temat Aneta Chmielnicka-Bogacz, pełnomocniczka burmistrza Proszowic ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom.

- Nie mówię „nie”, natomiast trzeba mieć świadomość, że – jeśli nie będzie tutaj rządowego wsparcia – to będzie to wielki wydatek, na który gminy nie stać. Poza tym samo otwarcie izby problemu alkoholizmu nie rozwiązuje. Tu trzeba przede wszystkim działań terapeutycznych - przekonuje. 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AGRONOM GMINY HA HAA H 09.11.2022 12:18
Komentarz zablokowany

ub wieczorek 09.11.2022 09:12
kozak i ewicz zostanie dyrektorem ha ha ah

Jerzy 09.11.2022 07:03
Dobry pomysł w celu udzielania pomocy, ale czy będzie skuteczny, to chyba zależne jest od efektów terapi. Ludzie pili, piją i pić będą, jeśli sami nie będą chcieli przystopować, tego nałogu się nie pozbędą.

Lop 08.11.2022 17:19
Komentarz zablokowany

Wasz Jarek 08.11.2022 15:55
Dziewczyny dają w szyję to potrzebne jest takie miejsce przecież.

Dzialkowiec 08.11.2022 17:18
Komentarz zablokowany

Zdzislaw Dyrman zasadniczo 08.11.2022 15:33
I to jest dobra ta koncepcja zasadniczo przynajmnie Knagulca i Ajwaja nie bedą musieli wozić do Szczecina trzezwieć będą na miejscu zasadniczo

Knagulec 08.11.2022 16:34
Komentarz zablokowany

POLKA 08.11.2022 14:20
NIE MOZECIE W POLSCE MIEC WIECEJ IZB WYTRZEZWIEN ,BO JAK MOWIL WASZ PISIORSKI GURU : JAK KOBIETY DO 25 ROKU DAJA W SZYJE,TO NIE MOGA ZAJSC W CIAZE“ZA TE SWOJE „ WYPOCINY POWINIEN DOSTAC ORDER Z KARTOFLA !!!! CZY NIE LEPIEJ TE PIENIADZE PRZEZNACZYC NP.DLA SZPITALI CZY SZKOL!!!??? POZDRAWIAM??????

Knagulec 08.11.2022 15:43
Ty Polka wyp...na zmywak do Helmuta

pluto 08.11.2022 16:06
Zamknij się faszysto! Nie będziesz ludzi z Polski wyrzucał bo nie masz do tego prawa! Sam żyjesz na marginesie.

POLKA 08.11.2022 22:38
JA JUZ CI ODPOWIEDZIALAM NA TWOJ WULGARNY KOMENTARZ!!!! CZY CZEGOS NIE ZROZUMIALES ,A MOZE JESTES MALO OGARNITY !!!?????JAK PISIORKU MASZ ZA DUZO ADRENALINY ,TO PROPONUJE CI JEZDZIC WASZYM PISIORSKIM AUTOKAREM RAZEM ZE SWOIM GURU I OKRZYKAMI : JAROSLAW,JAROSLAW ,BEDZIESZ MIAL WIECEJ EMPATII DO LUDZI !!!!??? KUMASZ !!!!???? TO JUZ JEST TAK NUDNE ,ZE JA NA POPROSTU !!!!!!?????????PS.CHYBA CI SIE BARDZO PODOBA TO IMIE HELMUT!!!!?????????????

Knagulec 08.11.2022 23:37
Komentarz zablokowany

Knagulec 10.11.2022 07:47
Cię zapinał

RUSKI PIS I SOLIDARNA POLSKA 08.11.2022 15:52
Niestety ale zachlane nowrojanki sprzedały się diabłu za 500+ siedem lat temu! Czytać to trzeba umieć ale ze zrozumieniem!!! Ale jak można zauważyć to z logicznym myśleniem też jest rynsztokowo!!! Dlatego teraz wszystkim Noworuskim zostaje tylko sobie połkać czy ponarzekać bo w tym jesteście mistrzami!

Saur 08.11.2022 19:59
Zamykaj tam do tego swojego raju arabskiego

Tomek 08.11.2022 14:00
W Gryfinie w Antałku najlepiej. Będzie blisko.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama