Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:45
Reklama
Reklama

Jak znaleźć grób bliskiej osoby? Przez strony internetowe i aplikacje

Jeżeli na cmentarzu nie było się przez lata, a teraz ktoś chciałby odwiedzić konkretny grób, to może być problem z jego odnalezieniem. Jak sobie z tym poradzić?
Jak znaleźć grób bliskiej osoby? Przez strony internetowe i aplikacje

Autor: iStock

Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Wręcz często się zdarza, że 1 listopada lub w dniach wokół tej daty ktoś chciałby odwiedzić grób, przy którym nie był przez lata. I nie pamięta, gdzie jest. Może kojarzyć kilka charakterystycznych cech nagrobka, ale nie ma pojęcia, w której alejce ktoś mu bliski został pochowany. Taka osoba spędza długie minuty, a niekiedy nawet godziny na poszukiwaniach. Im większa nekropolia, im szybciej chowane są na niej kolejne osoby, tym zadanie staje się trudniejsze. Czasami grobu po prostu nie da się odnaleźć.

Jak sobie z tym poradzić?

W dniu roboczym wystarczy zgłosić się do kancelarii cmentarza. Tam, podając nazwisko zmarłego (a często jeszcze można się wspomóc przybliżoną datą pochówku), można odszukać właściwą kwaterę. Pracownik kancelarii w takiej sytuacji pomoże i nie trzeba się martwić, że pytając o szczegóły, złamie się jakieś przepisy. W tym przypadku nie obowiązują zasady RODO.

Ale 1 listopada do cmentarnej kancelarii nikt się nie dostanie. Tego dnia można natomiast skorzystać z internetowej wyszukiwarki grobów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma w Polsce sprawnie działającej i zawierającej wszystkie informacje ogólnopolskiej wyszukiwarki.

Korzystając z www.webcmentarz.pl, należy wybrać cmentarz, wpisać imię i nazwisko osoby i datę śmierci. Z kolei www.grobonet.com wymaga podania województwa, miasta i nazwiska zmarłego.

„Po wypełnieniu formularza, otrzymujemy listę osób pochowanych, które spełniają dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Oprócz podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia i śmierci, internauta może zobaczyć także fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem” – reklamuje się serwis.

Dokładniejsze i bardziej pomocne są strony lokalne z danymi z cmentarzy w konkretnym mieście. Takie działają np. w Gdańsku, Koszalinie, Lublinie, Krakowie, Łodzi czy Szczecinie i Wrocławiu.

Nadal nie są one perfekcyjne, ale np. na stronie cmentarze.lublin.eu po wpisaniu danych osoby zmarłej wyświetlą się również fotografia nagrobka oraz dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Minusem takich stron jes jednakt to, że w ich zasobach nie zawsze znajdują się wszystkie lokalne nekropolie.

Aplikacja na telefon

Można także skorzystać z aplikacji na telefon. Są to np.

  • Cmentarz GPS,

  • Sakralny Poznań,

  • Polskie Cmentarze,

  • Szczecińskie Cmentarze,

  • Cmentarze Kraków,

  • Grobonet.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

przesąd 01.11.2022 15:42
Stara zasada mówi zeby czasami nie wynosić niczego z cmentarza. Co raz na niego trafiło, powinno pozostać tam na zawsze. W przeciwnym razie można ściągnąć nieszczęście na siebie i pozostałych domowników. Dotyczy to nie tylko złodziei określanych mianem "hien cmentarnych", ale także każdego, kto planował zabrać z tego miejsca nawet coś, co sam zakupił. Mowa tu m.in. o kwiatach, zniczach, starych doniczkach czy nawet kasztanach i kamieniach, które można znaleźć w tym miejscu.

cieciorka 01.11.2022 16:08
Jak przyniesiesz to przyprowadzisz e sobą potępioną duszę.

LEONID 31.10.2022 16:23
Z OBLIGOWAC ABY CONAJMNIEJ ADMINISTRATORZY CMENTARZY POWINNI ELEKRONICZNIE ZAPISAC ZGONY I GDZIE LEŻY UAMRŁY ZNACZY ZOSTAŁ POCHOWANY CO NAJMNIEJ 100 120 LAT WSTECZ BO DZIŚ DZIESIĄTKI TYSIĄCY GROBÓW ZNIKNĘŁO A GDZIE SĄ ICH PROCHY NIE WIADOMO BEDĄC MAŁYM CHŁOPCEM WIDZIAŁEM WIELE GROBÓW KTÓRYCH DZIŚ NIE MA WPROWADZIC ZAPIS STO LAT WSTECZ DAWNO POWINNO TAK BYĆ W WWAWIE JUŻ DAWNO TAK SIE DZIEJE SPRAWDZAŁEM CIOTKE NA CMETARZU PÓŁNOCNYM WSZYSTKO OKY JAK POWINNO BYĆ CZAS ABY WSZYSTKO WPROWADZIC ALE JAK ZNAM ŻYCIE KLER BEDZIE NEGOWAŁ BO WTEDY WYJDZIE ILE PODATKÓW ZA POGRZEBY NIE WYKAZAŁ

Tomek 31.10.2022 16:04
Kolejne obiecanki: Baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu, instytucja koronera - to niektóre rozwiązania projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Rząd ma go przyjąć do końca roku, a nowa ustawa wejść w życie 1 czerwca 2023 roku - powiedział PAP pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.

ent 31.10.2022 13:41
PiS kłamie w każdym aspekcie. Wczoraj powiedzieli, że energia z atomu jest najczystszą z możliwych... Ciekawe co że zużytym materiałem radioaktywnym?

Pokraka 31.10.2022 13:41
Ja nadal szukam szopy i dalej jej nie widzę

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama