Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:54
Reklama
Reklama

Halloween. Zabawa czy satanistyczne obrzędy? Chrystoteki to kontrpropozycja Kościoła

Wydawało się, że halloweenowe zabawy już nie rozpalają emocji. Ale rozpalają. I to jak! Wierni Kościoła katolickiego co rusz wymyślają własne propozycje.
Halloween. Zabawa czy satanistyczne obrzędy? Chrystoteki to kontrpropozycja Kościoła

Autor: iStock

To była wiosna 2020 roku, gdy do Sejmu wpłynęła obywatelska petycja w sprawie Halloween. Jej autorzy chcieli tego typu zabaw nie tylko zakazać, ale za nie karać.

„Kto 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni” – napisali.

Chcieli także, aby katalog występków i kar był szerszy. Zaproponowano, aby za chodzenie po domach i proszenie o słodycze w zamian za odstąpienie od popełnienia złośliwego żartu groziła 500-złotowa grzywna lub ograniczenie wolności.

Halloween wciąż jest atakowane przez wiernych i księży

Sprawa nie miała jednak dalszego ciągu i wydawało się, że po tylu latach obecności w Polsce tego amerykańskiego święta przebieranie się za upiory nie budzi już emocji.

Wydawało się, że Kościół katolicki, który przez lata zwalczał Halloween, już się nim nie zajmuje. Wydawało się, że księża wybrali inną metodę działania: zaproponowali własne zabawy. Nazwali je Balami Wszystkich Świętych. To imprezy dla dzieci, na których najmłodsi przebierają się za postacie biblijne i osoby z historii kościoła. Na takich zabawach mali papieże bawili się z Matkami Teresami.

Błąd. Halloween nadal jest atakowane i nawet wydaje się, że ostrzej niż w ostatnich latach. Wojownicy Maryi z Konina zapraszają na „wspólne przeprosiny za Halloween”. Odbędą się 31 października w parafii św. Bartłomieja w Koninie, a wydarzenie to poprzedzi wspólna modlitwa czy adoracja wynagradzająca „wszystkie zniewagi i bluźnierstwa dokonywane na całym świecie w czasie Halloween”.

Kościół: zastępy piekieł zniewalają dusze ludzkie

– Halloween potocznie uznawane za świetny dzień do zabawy to tak naprawdę jedno z najgorszych i najniebezpieczniejszych „świąt” obchodzonych przez kościół szatana na całym świecie. Mówią, że tego dnia wychodzą na zaproszenie ludzi przy „niewinnej zabawie” całe zastępy piekieł, które niszczą i zniewalają dusze ludzkie – tak na swoim profilu facebookowym napisali wojownicy z Konina.

Można uznać to za pojedynczy przypadek, ale takich zdarzeń jest niestety więcej. Parafie w całym kraju zachęcają do porzucenia upiornych zabaw i zapraszają na chrystoteki. To nic innego jak chrześcijańska dyskoteka, czyli pewna modyfikacja Balu Wszystkich Świętych, ale skierowana nie tylko do najmłodszych. Może przyjść także młodzież.

– 21 października takie wydarzenie zorganizowała dla uczniów szkoły podstawowej parafia św. Antoniego w Pieszycach. Lokalne media informowały, że w „parafialnej chrystotece” wzięło udział ponad 80 dzieci – podaje Polsat News.

I dodaje, że prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech 31 października postanowił zorganizować w mieście wydarzenie pod hasłem Dzień Aniołów. Heaven Wins.

„Wśród atrakcji, które są planowane tego dnia w mieście są m.in.: „piękne filmy”, „wesołe konkursy”, „cukrowe obłoczki” czy „aniołkowe malowanie buziek”. Oprócz tego ma być także Bieg Aniołów, zabawa z didżejem, fotobudka, słodycze i popcorn – informuje Polsat News.

Spór o to, czy świętować (bawić się) w Halloween, trwa. I kolejni księża zabierają w nim zdanie.

– To niebezpieczny festiwal brzydoty dla ludzkiej duszy – przestrzega sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na stronie, a popularny na Tik Toku ksiądz Sebastian Picur ostrzega: – Osobiście odradzałbym imprezę w stylu Halloween. Jest tam dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. Macie pomysł na alternatywę?

Skąd się wzięło Halloween?

Hallowen obchodzi się 31 października, a jego nazwa pochodzi od sformułowania All Hallows'Eve, czyli wigilii Wszystkich Świętych. To święto katolickie wypadające 1 listopada.

Początków amerykańskiej zabawy nie trzeba szukać za oceanem, ale w Europie. Badacze uznają, że wywodzi się ono od rzymskiego święta na cześć Pomony – bóstwa owoców i nasion. Inni wskazują na rodowód celtycki – powitanie zimy. Kolejni kojarzą Halloween z tradycjami irlandzkimi, walijskimi czy nordyckimi. Za każdym razem łączyły się one z jesienno-zimowym przesileniem.

Przed wiekami miał to być także czas, gdy otwierały się wrota do świata umarłych. Różne obrzędy miały przyciągnąć dobre siły, a odstraszyć złe.

Parada z okazji tego święta po raz pierwszy odbyła się w 1920 roku w Minnesocie, ale wywodzi się ono z tradycji pogańskich. I właśnie tego dotyczą największe kontrowersje w Polsce. Krytycy dodają też, że jest to działanie niezgodne z naszą kulturą.

Sondaż: Polacy głosują nogami

Mimo tych katolickich ostrzeżeń, groźnych pomrukiwań i prób odciągnięcia młodych ludzi od tej tradycji, według badań z 2019 roku udział w Halloween zadeklarowało 18,6 proc. Polaków. Częściej pozytywnie nastawieni byli młodsi, w grupie wiekowej 18-24 lata (31,6 proc. z nich) niż osoby po 55 roku życia (8 proc.).

Z badań wynikało także, że najpopularniejszą formą obchodzenia Halloween jest udekorowanie domu lub mieszkania, oglądanie horrorów lub wybranie się na imprezę.

Około 20 proc. respondentów deklarowało, że wybierze się wraz z dziećmi, żeby chodzić po domach i prosić o słodycze.

Dla 44,6 proc. Polaków rosnąca popularność Halloween w Polsce to zjawisko neutralne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Amado 03.11.2022 13:15
Komentarz zablokowany

Senaida 03.11.2022 11:23
Online ***

nawet ministranci nie wrócili 03.11.2022 10:20
Na początku października odbyło się liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce. Biskupi poznali już cząstkowe dane z diecezji. W diecezji bydgoskiej na msze św. chodzi średnio 20 proc. parafian. Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk ubolewa nad tym, że w niektórych parafiach nawet ministranci nie wrócili na nabożeństwa po pandemii.

Czesiek 02.11.2022 19:58
Podczas wczorajszego nabożeństwa na cmentarzu ksiądz wspomniał o modlitwie za zmarłych ,nie wspomniał o tych co oddali życie za ojczyznę ale co najmniej kilka razy wspomniał o dobrodziejach -taką to mamy wiarę i religię tradycyjnie w głowie tylko kasa .

poważnie 02.11.2022 16:17
Radocha by Ci spadła z buzi gdyby ,, ktoś ,, 12 razy dobijał się do drzwi i groził ,, psikusem ,, ....! Bawcie się jak chcecie ale nie zmuszajcie innych do tej zabawy , bo to jest już terroryzm ...!

pan pan cern y ha aha h 02.11.2022 16:01
tylko daj i daj ha ha ah https://youtu.be/WcfzFr3C2vU

Brak słów 02.11.2022 12:31
Radocha dzieci z zabawy i zbieranie cukierków to straszne pogaństwo ,ale koperty po kolędach z kasą .to takie chrześcijańskie . zwłaszcza jak nawet fiskus nie ma do nich praw .

paweł 02.11.2022 12:29
nie chodzę do kościoła i nie życzę sobie, aby kościół mówił mi co mam , a co nie mam robić w swój własny wolny dzień

ops 02.11.2022 05:58
relacji z cmentarzy nie ma ale o satanistach wszystko

ale czad 02.11.2022 07:56
Relacja z cmentarzy? Rozmowa z trupami? Ty to jesteś dopiero hellowinista!

ops 02.11.2022 15:18
gdzie chociaż słowo że był dzień Wszystkich Świetych?????? nic nie ma

do niedowiarka 02.11.2022 19:11
Szukajcie a znajdziecie

Kazik 02.11.2022 19:25
W mieście na górze kościoły rosną jak ludzie, a lud głoduje Księże uważaj cierpliwość się wyczerpuje W mieście na górze umarli za życia szukają nadziei Nadzieja jest matką głupich i swoich dzieci nie lubi

Gość 02.11.2022 02:39
Chrystoteki hahaha, a może lepiej zbiorowa kopulacja księży z dziećmi pod parasolem Watykanu, bo tylko to potrafią, złodzieje, zboczency, krętacze, zwyrodnialcy , Wojtyła i Dziwisz tolerowali pedofilię, myśleli, że świat się nie dowie, niestety szambo się wylało i gnój wali z każdego zakątka świata upatrują szatana w Helowyn, a tak na prawdę szatan jest w każdym biskupie,ale to się skończy upadkiem tak jak w Irlandii, ludzie w końcu zmądrzeją i pogonią to czarne towarzystwo.

ops 03.11.2022 07:58
Komentarz zablokowany

Dobra rada 01.11.2022 21:43
Kościół niech przyjrzy się swoim obrzędom Większość z nich wywodzi się z pogaństwa Choinka ,pisanki ,siano pod obrusem czy nawet wolne miejsce przy stole wigilijnym.. Jakoś im to nie przeszkadza ,więc od Halloween który sprawia dzieciakom frajdę niech się od......ą

popek król abory genów 01.11.2022 19:18
Komentarz zablokowany

88 01.11.2022 16:05
Tradycyjnie w końcu października katolicy krytykują świętowanie Halloween jako nowego zwyczaju, który nie dość że przyszedł ze komercjalizowanej Ameryki, to jeszcze ma pogańskie korzenie. Zarzucają osobom bawiącym się na zabawach halloweenowych satanizm i uleganie pogańskim zwyczajom. Przeciwstawiają oni Halloween katolicką tradycję świętowania dnia Wszystkich Świętych. Co jest najzabawniejszej w katolickiej narracji, to kompletny brak wiedzy o genezie święta wszystkich świętych. Ma ono jak najbardziej pogańskie korzenie i nie jest bardziej chrześcijańskie niż Halloween. Także zwyczaj palenia zniczy zmarłym ma pogańską genezę. Innymi słowy polscy fundamentaliści katoliccy krytykują jedne zwyczaje o pogańskim pochodzeniu, przeciwstawiając im inne o podobnej genezie. Dziady- Celem działań obrzędowych było pozyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów w sferze płodności i urodzaju. Nazwa „dziady” używana była w poszczególnych gwarach głównie na terenach Białorusi, Polesia, Rosji i Ukrainy, jednak pod różnymi innymi nazwami funkcjonowały bardzo zbliżone praktyki obrzędowe, powszechne wśród Słowian i Bałtów, a także w wielu kulturach europejskich, a nawet pozaeuropejskich. W tradycji słowiańskiej święta zaduszne przypadały od trzech do sześciu razy w roku – w zależności od danego regionu. W Polsce najważniejsze obrzędy obchodzono: wiosną święto zmarłych obchodzono w okolicach 2 maja (zależnie od faz księżyca) jesienią ''dziady'' obchodzono w noc z 31 października na 1 listopada, zwaną też Nocą Zaduszkową, Zaduszki, Zaduszki jesienne, Święto zmarłych, co było przygotowaniem do jesiennego Święta Zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 listopada (zależnie od faz księżyca). W ramach obrzędów dziadów przybywające na „ten świat” dusze należało ugościć, aby zapewnić sobie ich przychylność i jednocześnie pomóc im w osiągnięciu spokoju w zaświatach. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz (np. miodem, kaszą, jajkami, kutią i wódką) podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach (bezpośrednio na grobach). Charakterystycznym elementem tych uczt było to, iż spożywający je domownicy zrzucali lub ulewali części potraw i napojów na stół, podłogę lub grób z przeznaczeniem dla dusz zmarłych. W niektórych rejonach przodkom należało jednak zapewnić także możliwość wykąpania się (na tę okoliczność przygotowywano saunę) . /skróty z opisów internetowych dotyczace Święta Zmarłych zawłaszczonego przez chrześcijaństwo/

88 to dla ciebie 8+8=16 1+5=7 7*52 364 ha ha ah pozdro 01.11.2022 18:24
13*52 676 1+3=4 6+2=7 4*7 =28 miesiaczek ha ha ah 13*28=364 +2 6+7+6 =19 1+9=20 2+0=2 dobry tekst ha ha ah 366 dni w roku

11 DYNASTA 11 JEDYNASCIE HA HA AH 02.11.2022 07:19
WYŁAPAŁEŚ BŁEDY HA HA AH 2 HA HA AH ZAMIAST 5 TO 6 I ZAMIAST 6 TO 5 HA HA AH WYRZYRZUĆ PODRECZNIKI BO TAM JEST CIEMNOTA EGIPSKA HA HA AH BÓG NIE PRACUJE NA UŁAMKACH HA HA AH

kraj dziadów i górali z gór synaj ha ha ah 01.11.2022 13:07
dziady przejeły swieto ha ha ah

pytam 01.11.2022 11:28
Dlaczego trolle Nick i Sauron czy ,,,, wypowiadają się na temat naszych tradycji. Co mają do tego obce służby?

nieJa 01.11.2022 11:58
bez przesady .około 70% obrzędów i rutuałów katolickich czerpią wzorce z pogańskich obyczajów

ryba 01.11.2022 12:45
Sauron to jest nikczemnik wg Tolkiena więc chyba już wiesz czemu

Matrix 01.11.2022 13:38
Bujaj się komuchu to żadna tradycja żebyś trolu ruski sie wypowiadał

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama