Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:58
Reklama
Reklama

Młoda para emu zamieszka w nowym domu

Fauna i Fjuczer – czteromiesięczna para emu, która przyszła na świat w zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, została przekazana we wtorek, 25 października opiekunom z poznańskiego ogrodu zoologicznego.
Młoda para emu zamieszka w nowym domu
Fot. Aurelia Kołodziej

Fauna i Fjuczer pochodzą od utrzymywanych przez nas ptaków. Ze względu na uniknięcie kojarzeń krewniaczych, nie mogliśmy ich dołączyć do stada reprodukcyjnego – tłumaczy dr inż. Mateusz Bucław.

Stado reprodukcyjne, które obecnie zamieszkuje zwierzętarnię ZUT składa się z 11 ptaków – 6 samic i 5 samców. Emu w tym roku rozpoczęły pierwszy sezon nieśności. Młode przyszły na świat cztery miesiące temu.

W pierwszym sezonie jest zwykle dużo jaj niezapłodnionych, ze względu na późniejsze dojrzewanie płciowe samców. Chcieliśmy sprawdzić, czy jaja są już zapłodnione. Okazało się, że będziemy mieli młode, czego dowodem jest para, którą dziś oddajemy w dobre ręce – mówi dr Bucław.

W ubiegłym roku Ogród Zoologiczny w Poznaniu udostępnił naukowcom uczelni materiał badawczy do wstępnych badań. Były to jaja nandu, w których badano porowatość skorup. Jaja emu mają kształt eliptyczny. Ich średnia masa wynosi 620 g. Ich cechą charakterystyczną jest barwa skorupy - ciemnozielononiebieska lub ciemnozielona. Spotyka się również jaja zabarwione na jasnozielony kolor.

W trakcie prowadzonych rozmów z dyrekcją ogrodu zoologicznego w Poznaniu wyszło, że z chęcią przygarnęliby ptaki do siebie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, skontaktowaliśmy się z poznańskim zoo, iż mamy nadmiar emu, którym możemy się podzielić – opowiada dr Bucław.

 

Emu – pielęgnacja, zwyczaje i charakter

Emu jest drugim co do wielkości ptakiem na świecie i największym rodzimym ptakiem Australii. Tak jak struś i nandu należy do ptaków paleognatycznych. Ptaki te odznaczają się dużą zdolnością przystosowawczą do zróżnicowanych warunków klimatycznych, o czym świadczy zasięg ich występowania, obejmujący niemal wszystkie kontynenty. Do zwierzętarni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ptaki trafiły w maju 2020 r.

Emu same potrafią o siebie zadbać. Ich ciekawym zwyczajem jest fakt, że to samiec wysiaduje jaja, a później opiekuje się potomstwem. Emu bez względu na warunki pogodowe mają stały dostęp do wybiegu, na którym spędzają większość czasu. Uwielbiają kąpiele. Mimo pokaźnych rozmiarów mają łagodne usposobienie. Chętnie przebywają w towarzystwie człowieka i lubią bezpośredni kontakt z opiekunem. Ponadto cechuje je ciekawość. Są bardzo spostrzegawcze i każda zmiana w ich otoczeniu budzi w nich żywe zainteresowanie – tłumaczy dr Mateusz Bucław.

Nowa zwierzętarnia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego została oddana do użytku dwa lata temu. Studenci m.in. zootechniki odbywają tam zajęcia praktyczne ze sposobów utrzymania, pielęgnacji oraz oceny kondycji zwierząt. Obecnie mieszkańcami uczelnianej zwierzętarni są owce, emu, kury, perlice, pawie, gołębie oraz pszczoły. Obiekt badawczy zlokalizowany jest przy ul. Niemierzyńskiej 16 w Szczecinie.


dr inż. Mateusz Bucław


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kondor 26.10.2022 09:50
Cz Emu nie?

Knagulec 26.10.2022 08:54
Dawać do gara te ptaszyska

Knaga 26.10.2022 11:48
Widzę że posmakował ci mój ptak w sosie śmietankowym.

Knagulec 26.10.2022 12:46
Raczej moj twojej starej całuski ty tylko reszki wydrapałeś z koliby

Knagulec. 26.10.2022 16:50
Komentarz zablokowany

Julia M 26.10.2022 01:50
wow :)))

pod wrażeniem 25.10.2022 22:52
Widziałem te piękne ptaki. Ale one są naprawdę duże!

Właściciel pięknego ptaka 26.10.2022 09:48
Mojego ptaka nie widziałeś. Jest piękny i duży

Knagulec 26.10.2022 16:17
Knaga smakował pytona

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama