„W naszym punkcie szczepień pacjenci przyjmujący dwie pierwsze, tzw. podstawowe dawki szczepionki, otrzymują preparat Pfizera. Natomiast w ramach dawek przypominających można wybrać między zmodyfikowanymi pod kątem nowych wariantów koronawirusa szczepionkami firm Pfizer lub Moderna. - mówi dr Rafał Heryć, lekarz kwalifikujący do szczepień w szpitalu „Zdroje” - Szczepienia to najlepsza dostępna profilaktyka. Warto i należy się szczepić. Robimy to nie tylko w trosce o własne zdrowie i życie, lecz także by chronić naszych bliskich.” - dodaje lekarz.
W „Zdrojach” na szczepienia można też zapisać osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie dotrzeć do punktów szczepień. W takich przypadkach tutejszy zespół wyjazdowy jedzie do chorego i podaje mu szczepionkę na COVID-19 w domu. Szpital zabezpiecza w tym zakresie mieszkańców czterech powiatów: gryfińskiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, myśliborskiego oraz prawobrzeża Szczecina.
Jesień to także początek wzrostu zachorowań na grypę. Szczepionka jest najlepszą dostępną ochroną przed tą chorobą i związanymi z nią powikłaniami. Recepty na szczepionki przeciwko grypie wystawiają lekarze POZ. Bezpłatnie szczepionki dostają kobiety w ciąży oraz seniorzy powyżej 75. r.ż. Częściowa refundacja przysługuje pacjentom między 18. a 65. r.ż. narażonym na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych oraz pacjentom powyżej 65. roku życia. Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna.
„W przypadku szczepień na grypę pacjent przychodzi do naszego punktu z wykupioną wcześniej w aptece szczepionką. Tu warto przypomnieć o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia preparatu. - mówi dr Rafał Heryć - Po zakupieniu szczepionki w aptece powinna być ona jak najszybciej przetransportowana do gabinetu szczepień lub umieszczona w lodówce, jeśli szczepienie jest w późniejszym terminie.” - dodaje specjalista.
Szczepionki mogą być transportowane do 60 minut bez specjalistycznych opakowań, jeśli temperatura powietrza nie przekracza 25°C. Jeśli transport jest dłuższy lub temperatura powietrza wyższa, konieczne jest zastosowanie opakowania termoizolacyjnego: torby termicznej lub pudełka ze styropianu z wkładem chłodzącym. Można je nabyć w każdej aptece.
W domu szczepionkę należy jak najszybciej włożyć do lodówki, uprzednio wyciągając ją z opakowania termoizolacyjnego. Medykament umieszczamy na środkowej półce i nie dosuwamy do ścian lodówki, gdyż może to grozić jej zamrożeniem lub uszkodzeniem opakowania. Szczepionki nie umieszczamy też na drzwiach lodówki, gdyż to naraża ją na największe wahania temperatury.
Obie szczepionki - czyli na grypę i na COVID-19 można przyjąć jednocześnie, podczas jednej wizyty w punkcie szczepień.
Rejestracja na szczepienia w szpitalu „Zdroje” odbywa się na bieżąco. Zapisów można dokonać telefonicznie - 91 88 06 680, osobiście w rejestracji punktu szczepień przy ul. Mącznej 4 na parterze pawilonu 19 (od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00), przez ogólnopolską infolinię pod nr. tel. 989 lub przez stronę pacjent.gov.pl. Szczepienia odbywają się we wtorki i czwartki w godzinach popołudniowych od 14:30 do 18:00 oraz w piątki od godziny 8:00 do 12:00.
Napisz komentarz
Komentarze