Tegoroczna 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Nazwa wydarzenia ma nawiązywać do podpisanej przez Polskę Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.
-W realizację tego projektu angażują się przedstawiciele wielu profesji, organizacji i instytucji działających w sferze ochrony dziedzictwa, ułatwiając dostęp do zabytków i innych dóbr tworzących jego zasób. Europejskie Dni Dziedzictwa adresowane są do wszystkich grup społecznych i wiekowych, niezwiązanych zawodowo z opieką nad zabytkami. Ich naczelną ideą, od początku istnienia, jest wolny wstęp na wszystkie wydarzenia, co w naturalny sposób eliminuje problem wykluczenia niektórych środowisk z dostępu do dóbr kultury, ze względu chociażby na bariery ekonomiczne – wskazał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
W naszym regionie w akcję włączają się muzea, biblioteki, stowarzyszenia i regionaliści. Organizatorzy jednak nie są zbyt skorzy aby szeroko informować media o wydarzeniach. Kilka imprez odbyło się bez głębszego echa już w sierpniu. Trochę to się kłóci z ideą dostępności…
21 września 2022 r. ma odbyć się półtoragodzinny spacer po Chojnie. Grupa z przewodnikiem wyruszy spod ratusza (o godz. 17). Trasa spaceru: ratusz, platan „Olbrzym”, wzdłuż murów obronnych, kościół pw. św. Trójcy, repliki średniowiecznych machin oblężniczych, ulice miasta, kościół Mariacki.
1 października 2022 roku (w sobotę) o godz. 16 rozpocznie się minikonferencja w Klasztorze Cedynia. Historyczny obiekt ma szansę stać się wkrótce muzeum narodowym…
Tytuł spotkania kustoszy muzeów i regionalistów to „Nadodrzański Dziki Zachód”. Zapowiedzieli się prelegenci i uczestnicy z Dębna, Chojny, Morynia, Kołbacza, Mieszkowic i oczywiście Cedyni. Przygotowywana jest też m.in. wystawa pt. „Stwory z nadodrzańskich legend”. Impreza ma zakończyć się poczęstunkiem, a potem nocnym zwiedzaniem Cedyni.
Napisz komentarz
Komentarze