Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 12:22
Reklama

Potrzebna prawdziwa pomoc dla przedsiębiorców znad Odry, a nie jałmużna 3,1 tys.

Proponowana kwota jednorazowej pomocy w wysokości 3010 zł nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego działających w obszarze turystyki, wypoczynku i gastronomii - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz w piśmie do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. I proponuje takie narzędzia wsparcia jak np. zwolnienie z podatków do końca roku, wypłaty rekompensat czy tzw. postojowego dla rybaków.
Potrzebna prawdziwa pomoc dla przedsiębiorców znad Odry, a nie jałmużna 3,1 tys.

Pismo do Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek to reakcja marszałka Olgierda Geblewicza na propozycje zawarte w Ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Katastrofa ekologiczna do której doszło na przełomie lipca i sierpnia spowodowała nie tylko ogromne straty w ekosystemie, ale również w gospodarce nadodrzańskich regionów. Zatrucie rzeki i dziesiątki ton śniętych ryb sprawiły, że Odra stała się symbolem zagrożenia, a nie miejscem rekreacji i wypoczynku. Wprowadzenie zakazu korzystania z Odry i Zalewu Szczecińskiego formalnie uniemożliwiło działalność wielu lokalnych przedsiębiorców.

- Państwo zobowiązane jest do udzielenia pomocy tysiącom ludzi, których dotknęła sytuacja związana z katastrofą ekologiczną na rzece Odrze - argumentuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w apelu skierowanym do parlamentarzystów. - Proponowana kwota jednorazowej pomocy w wysokości 3010 zł, zawarta w Ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną, nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego, których działalność wokół rzeki sprofilowana jest w obszarze turystyki, wypoczynku i gastronomii.

Marszałek podkreśla, że pomimo niewprowadzenia stanu klęski żywiołowej - wsparcie państwa dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu katastrofy ekologicznej, musi być większe. Olgierd Geblewicz zauważa, że rządowy projekt Ustawy (przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) nie uwzględnia potrzeb przedsiębiorców z gmin nadodrzańskich, którzy w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze utracili bieżące dochody, ale też źródło utrzymania na dłuższy, bliżej jeszcze nieokreślony czas, wynikający nie tylko ze specyfiki prowadzonego biznesu czy sezonowości ale wymaganego czasu przejściowego, koniecznego do odtworzenia utraconej działalności.

- Tylko w powiecie gryfińskim utracono dziewięć stawów hodowlanych, których odbudowanie będzie wymagało i zaangażowania finansowego, i czasu - wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.

W imieniu mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego poszkodowanych katastrofą ekologiczną, marszałek apeluje o:

- wprowadzenie narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców, takich jak np. zwolnienie z podatków czy składek

na ubezpieczenie społeczne/ zdrowotne, przynajmniej w okresie od wystąpienia katastrofy ekologicznej

do końca roku;

- wypłacenie postojowego dla firm rybackich, którym zakazano działalności związanej z pozyskania ryb z Odry,

- rekompensaty utraconych możliwości zarobkowych w okresie od ogłoszenia katastrofy dla firm zajmujących się turystyką nadrzeczną, w tym także sklepom wędkarskim, w związku z całkowitym odpływem turystów

i rezygnacją z zamówień;

- stworzenie systemu wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną z hodowlą ryb,

który służyłby odbudowie łowisk. Firmy te zostały narażone nie tylko na straty związane z masowym śnięciem, ale również mogą być wobec nich naliczane kary za niewywiązanie się z umów na dostawę surowca rybnego. Dodatkowo przedsiębiorcy z tej branży będą zmuszeni ponieść znaczące nakłady związane z zapewnieniem materiału zarybieniowego, koniecznego do odnowienia łowisk;

- możliwość refundacji już poniesionych przez przedsiębiorstwa opłat oraz zwolnienia z ich ponoszenia, przynajmniej do końca roku (m.in. na rzecz Wód Polskich);

- analizę kodów PKD kwalifikujących się do wsparcia. Zaproponowany w ustawie mechanizm pozostawia wiele podmiotów poza jakimkolwiek wsparciem.

Marszałek zwraca uwagę, że jednorazowa wypłata 3010 złotych nie poprawi znacząco sytuacji przedsiębiorców, którzy już borykają się z problemami spowodowanymi pandemią Covid czy wprowadzonymi przepisami Polskiego Ładu.

- Wprowadzane przepisy winny mieć charakter systemowy i długofalowy - apeluje Olgierd Geblewicz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Barney 04.09.2022 19:41
Komentarz zablokowany

RUSKI PIS 04.09.2022 17:06
Odrę zatruł ruski Kaczyński z białoruskim Ziobrą bo wyją ich watykańskie trolle w komentarzach! Oj wypasły wam się ruskie mordy na państwowych posadkach za NASZE PIENIĄDZE!!!!!!!!

Kafelkarz 03.09.2022 21:00
Każdy rybak na własnym podwórku posiadał zbiornik na ryby. Lewizna szła bez umiaru i wymiaru. Teraz trzeba będzie tynki rzucać na budowie nie ujmując tynkarzą... Pozdrawiam

gosc 03.09.2022 17:46
Komentarz zablokowany

Dacia 03.09.2022 12:14
Komentarz zablokowany

Nick 03.09.2022 05:10
Nastepnej zimy moze byc jeszcze gorzej jezeli wojna potrwa.UE pojdzie z torbami albo skonczy sie unijna solidarnosc czyli UE de facto sie rozleci.przez niemcy

ryba 03.09.2022 13:53
tobie mózg się chyba rozleci!! Zainteresuj się co się u nas w kraju dzieje a nie w Niemczech. To ich problem. i

PIsior 02.09.2022 23:58
Zapiszcie się do pisu albo Odrę przenieście na wschód Polszy to pis da wam tarczę osłonową po 30 000 zl miesięcznie.

Jerzy 03.09.2022 04:11
Albo do Solidarności EDO tam wam pomogą, będzie płacić składki, a później kopa i papatki. Zapytajcie Paździerze Dratewka jak brak wam konewki. Zapal wam ostudzi, gdyż się mu nudzi. Pogadajcie też z kurczakiem, komisyjnym robakiem.

Sui 03.09.2022 08:06
A ty wypad na zachod lajzo

Śnięta rybka 02.09.2022 22:36
Ciekawe jak rybacy udowodnią teraz utratę przychodów za pomocą dokumentów ? To może być bardzo ciekawe...

hjn 02.09.2022 22:22
Są i tacy co dostają po 10 tys. ale nasi przedsiębiorcy muszą się zadowolić 1/3 tego

Mieciu 02.09.2022 21:08
Wszystko K. U. R. W. Y sieciami wytrzebili to teraz pora na nich!! Żadnych dopłat kłusle j.e.b.a.n.e

Smakosz paprykarzu 03.09.2022 08:06
Potwierdzam niech sieciarze teraz z tych rybek paprykarz robią a nie wyciągają łapska po dotację

fakt 02.09.2022 19:19
Prawdziwa potrzebna anie pisowska udawana.

PiSz prawdę !!! 02.09.2022 18:33
Węgorzykami handlowało się na lewo , a nie przez spółdzielnię , no to faktur NIEMA !!! Pismaku !!!

TRZEBIEZANKA 03.09.2022 23:08
KTO MA WEGORZE TEN WSZYSTKO MOZE!!! ??

ryba 02.09.2022 17:58
na co wy liczyliście???? Klerycy to by dostali po 200 tyś, a znajomi znajomych po 100 a zwyklaki są od tego aby głosować a potem głodować. A pieniędzy im się zachciało.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama