Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 01:46
Reklama
Reklama
Reklama

Komu dać Bociana w kategorii kultura

Zbliża się kolejna, 10. już edycja konkursu „Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu”. Zakończyło się typowania osób, organizacji, instytucji oraz innych jednostek, które całokształtem swojej działalności i osiągnięciami w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promocji powiatu gryfińskiego w kraju i za granicą. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: kultura, sport, inicjatywa społeczna oraz pracodawca roku. W kategorii "kultura" mamy 7 kandydatów.
Zakładowa Orkiestra Dęta przy Zespole Elektrowni Dolna Odra, powstała w 1986 r. Zespół tworzą obecni oraz emerytowani pracownicy elektrowni oraz mieszkańcy miasta, ludzie pełni pasji i zaangażowania. Orkiestra posiada bogaty repertuar, koncertuje wykonując rocznie około 30 występów podczas uroczystości o charakterze państwowym, religijnym i kulturalnym na terenie powiatu, ale także w województwie i za granicą.
Orkiestra może poszczycić się wysokim poziomem muzycznym, o którym świadczą licznie zgromadzone wyróżnienia, puchary i czołowe lokaty na festiwalach krajowych i przeglądach wojewódzkich.
W czerwcu 2015 r. Orkiestra wystąpiła w XIX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Big-Bandów Łobez 2015.
Tegoroczny festiwal w Łobzie skupił wykonawców z Polski i zagranicy, m.in. z Białorusi, Niemiec, Bośni, Ukrainy
 i Rosji. W ramach bogatego programu festiwalu, który obejmował warsztaty muzyczne, parady, konkursy instrumentalistów miał miejsce Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych i Big-Bandów, w którym swój repertuar zaprezentowała także Orkiestra Dęta Zespołu Elektrowni Dolna Odra.
Wykonanie utworów zostało docenione nie tylko przez festiwalową publiczność, ale także przez jury, które przyznało orkiestrze pierwsze miejsce. Dodatkowym wyróżnieniem było przyznanie złotego medalu dla kapelmistrza Stanisława Wiśniewskiego w kategorii „Najlepszy kapelmistrz” oraz wyróżnienie dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dla solisty Jakuba Ogrodniczaka.
 
Stowarzyszenie „Terra Incognita” w Chojnie, realizuje szereg wartościowych inicjatyw mających na celu zgłębianie wiedzy o przeszłości regionu oraz dla budowania tożsamości ziemi chojeńskiej i całego powiatu gryfińskiego. Głównym celem stowarzyszenia jest działalność kulturalna, edukacyjna i wydawnicza. W okresie ostatniego roku „Tera Incognita” przygotowała i przeprowadziła z młodzieżą dwie gry miejskie „Gotycka Chojna” oraz „Tajemnice Cedyni”, nadając edukacji historycznej atrakcyjną formę. Członkowie stowarzyszenia kontynuowali akcję ratowania i sprzątania chojeńskich murów obronnych, w ramach Dni Integracji i Ekumenizmu w Chojnie zainaugurowali nowe wydarzenie łączące wartość naukową z artystyczną pn. „Gotycka Chojna” oraz współorganizowali konferencję „Cedynia w czasie i przestrzeni”. Stowarzyszenie – jako wydawca – było także organizatorem spotkania promującego 6. tom Rocznika Chojeńskiego. Te i inne inicjatywy są potwierdzeniem ogromnego wkładu stowarzyszenia w edukację historyczną oraz ocalenie dziedzictwa kulturowego dawnej Nowej Marchii.
 
Tadeusz Wasilewski, wieloletni animator kultury, instruktor, plastyk, muzyk, instrumentalista i fotografik. Na co dzień gospodarz działającej przy Gryfińskim Domu Kultury świetlicy wiejskiej „Zagroda” w Daleszewie, gdzie zajmuje się animacją kulturalną społeczności lokalnej. Założyciel młodzieżowej grupy tanecznej „Arkan Country”, która ma na swoim koncie liczne występy w kraju i za granicą. Jest także opiekunem dziecięcej grupy wokalnej „Smyki”. Od kilku lat współpracuje z Kołem Gospodyń Europejki i Stowarzyszeniem Seniorów „Radość”, organizuje liczne imprezy integrujące mieszkańców wsi Daleszewo, Radziszewo i Łubnica, spotkania wigilijne oraz z okazji Dnia Seniora i Dnia Kobiet. Jest autorem wideoklipów promujących muzykę  instrumentalno-relaksacyjną. W swoim dorobku artystycznym posiada trzy wydane płyty z cyklu „Impresje”. Od kilku lat promuje powiat gryfiński na Międzynarodowym Western Pikniku w Sułominie koło Wolina oraz na Międzynarodowych Targach Inkontakt w Schwedt w Niemczech.  
 
Teatr Bomba Bomba, powstał w marcu 2014 r., w ramach projektu pn. „Minimalizacja  wykluczenia społecznego w Powiecie Gryfińskim” realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie. Grupę teatralną tworzą i w teatrze występują osoby o stwierdzonej niepełnosprawności intelektualnej z małych miejscowości w naszym powiecie: ze Starych Brynek, Gardna, Nowego Czarnowa, Wysokiej Gryfińskiej.
Teatr prowadzony jest przez pedagoga Wiolettę (Violinę) Kuriatę-Janiszewską w ramach warsztatów arteterapeutycznych.
W czasie swojej działalności zespół przygotował kilka spektakli, z którymi występował w kilku miastach Polski, a także w Niemczech. Na spektakle zapraszani są zawsze widzowie niepełnosprawni i zagrożeni wykluczeniem osoby starsze i dzieci. Teatr otrzymuje zaproszenia do prezentacji spektaklu od uczelni wyższych, organizatorów festiwali i stowarzyszeń.
Aktorzy za swoje spektakle nie otrzymują honorarium.
Niewątpliwie największym zaszczytem i wyróżnieniem dla pracy aktorów było uroczyste przekazanie statuetki Złotego Gołębia z rąk teatru Barenherz. Złoty Gołąb jest statuetką przekazywaną ludziom, instytucjom, organizacjom, których działalność propaguje idee zawarte w Deklaracji Praw Człowieka. Złoty Gołąb był w posiadaniu Angeli Merkel, Dalai Lamy, Lecha Wałęsy, Baracka Obamy. Na świecie istnieje 21 takich statuetek. W uroczystości wręczenia statuetki udział brali przedstawiciele mediów niemieckich, przedstawiciele władz Schwedt i Gryfina.
 
Zespół wokalny Kalimera, działa od 2006 r., obecnie liczy 6 osób. Repertuar zespołu to piosenki pop, pieśni kościelne, patriotyczne i ludowe. Utwory mają własne teksty, których celem jest przede wszystkim popularyzacja cedyńskich terenów. Kalimera w ostatnim czasie występowała m.in. na przeglądzie działalności seniorów w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na otwarciu sezonu Ecostacji w Prenzlau, Cecyliadzie, w przeglądach pieśni patriotycznych i pastorałek. Co roku, oprócz regularnych wyjazdów panie z zespołu organizują „Spotkania Śpiewających Przyjaciół”, mające na celu prezentację dorobku innych zespołów, wymianę doświadczeń oraz integrację środowiska amatorskich zespołów śpiewaczych.
Ponadto Kalimera przy pomocy sponsorów i DIROW organizuje imprezy środowiskowe np. we współpracy ze stroną niemiecką zorganizowała spotkanie pt. „Ryby, grzyby na pograniczu” oraz „Emeryt z pasją”, gdzie prezentowano prace rękodzielnicze, malarskie, wikliniarskie, a także twórczość poetycką i wokalną.
Działalność zespołu ma na celu nie tylko śpiewanie – panie chcą przede wszystkim pokazać, że ich spotkania to doskonała forma oderwania się od codziennych spraw.
 
Zespół Szkół w Kołbaczu, realizuje szereg programów i innowacyjnych projektów popularyzująych wiedzę z różnych dziedzin życia. Szkoła od 9 lat realizuje projekty ekologiczne, za działania na rzecz ochrony przyrody otrzymała na Forum Międzynarodowym w Kołobrzegu nagrodę i tytuł Zachodniopomorskiego Lidera Ekologii.
Szkoła w Kołbaczu wprowadziła innowacyjną metodę nauki języka angielskiego „Lekcje z SITA”
z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej. Realizowany jest także innowacyjny program współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami „Szkoła Współpracy”. Popularyzując wiedzę wśród mieszkańców gminy Stare Czarnowo nauczyciele Zespołu Szkół w Kołbaczu byli organizatorami warsztatów edukacyjnych pn. „Noc Nauki”, podczas których prezentowane były zajęcia z astronomii, biologii i języka angielskiego. We współpracy z Regionale Schule w Loecknitz zostały zrealizowane dwa projekty: „Choć pomaluj mój świat” oraz „A mury runą”. W celu upowszechniania czytelnictwa prowadzony był projekt „Cała Gmina Czyta”. Uczniowie Zespołu Szkół biorą udział w licznych konkursach osiągając znakomite wyniki m.in. tytuł finalisty w konkursie z języka angielskiego, tytuł laureata w konkursie z biologii, I miejsce w konkursie historyczno-literackim „Dziedzictwo – źródło tożsamości”, dwie główne nagrody w konkursie „Dziedzictwo utracone – dziedzictwo ocalone”, III miejsce w konkursie literackim „Oto moja pasja”. Szkoła zdobyła także  II miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym „Biologiczne i historyczne osobliwości jeziora Miedwie”.
W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki uczniowie i nauczyciele zorganizowali dla mieszkańców gminy warsztaty botaniczne, które spotkały się z dużym uznaniem społeczeństwa. Zespół Szkół jest centrum kultury w gminie. Tutaj odbywają się przedstawienia, tu dzieci uczestniczą w realizowanych programach i projektach, tu osiągają sukcesy. Taka szkoła to doskonała promocja powiatu w województwie, kraju a nawet za granicą.
 
Gerard Lemke,  od 22 lat prowadzi aktywną działalność na rzecz polsko-niemieckiej współpracy samorządowej, społecznej i kulturalnej. Wraz z członkami Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy organizuje, współorganizuje lub koordynuje przedsięwzięcia takie jak: Polsko-Niemieckie Dni Integracji, Przyjaźni  i Ekumenizmu w Chojnie, konferencje, wystawy, spotkania literackie, koncerty, polsko-niemieckie podróże studyjne (Poznajemy kraj sąsiada). Prowadzi także panele dyskusyjne i akcje charytatywne na rzecz rodzin wielodzietnych (Radość dzieciom pod choinkę). W uznaniu wieloletnich zasług  w dziedzinie działalności na rzecz mieszkańców gminy Chojna i szeroko rozumianej integracji polsko-niemieckiej, w 2014 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Chojna.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama