Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 04:06
Reklama
Reklama
Reklama

Komu należy się statuetka starosty w kategorii pracodawca roku

Nagroda Starosty Gryfińskiego za promocję powiatu wręczana jest też w kategorii pracodawca roku. W tej kategorii mamy 6 kandydatów: po dwie z gminy Gryfino i Cedynia, po jednej z Widuchowej i Szczecina. Poniżej przedstawiamy kandydatów. W kapitule konkursu zasiada m.in. przedstawiciel naszej redakcji.
Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej ARMAROL sp. z o.o., spółka z siedzibą w Lubiczynie (gm. Widuchowa) rozpoczęła działalność w 1993 r. po likwidacji PGR na gruntach dzierżawionych od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie gospodaruje na powierzchni 800 ha, z czego większość stanowi jej własność.
Przedsiębiorstwo ARMAROL specjalizuje się w produkcji roślinnej i zwierzęcej, produkuje głównie pszenicę i rzepak oraz prowadzi hodowlę trzody chlewnej. Spółka zmodernizowała bazę materialną przejętą od Agencji i dysponuje dziś nowoczesną suszarnią, magazynem zbożowym, chlewnią oraz nowoczesnymi maszynami rolniczymi.
Spółka jest pracodawcą dla 24 osób, mieszkańców gminy Widuchowa, zatrudnionych na umowach o pracę.
W sezonie letnim, w okresie żniw, prace co roku znajduje dodatkowe 6 osób. W sumie działalność spółki daje utrzymanie dla ok. 100 osób (pracowników i ich rodzin). Firma finansuje także paczki świąteczne dla dzieci, przybory szkolne oraz bony żywnościowe dla rodzin pracowników.
ARMAROL jest znanym i aktywnym podmiotem zaangażowanym w życie i rozwój lokalnej społeczności. Zarządzający spółką (Artur Uszyński, Stanisław Kurcz i Norbert Szumski) od lat chętnie i bezinteresownie uczestniczą w różnych przedsięwzięciach o charakterze społecznym, sponsorują działalność stowarzyszeń KS Łabędź Widuchowa i OSP, a także wspierają finansowo i organizacyjnie oraz patronują małym i większym wiejskim i gminnym inicjatywom.
Przedsiębiorstwo jest doskonałym przykładem, że dobre zarządzanie niewielką firmą może być nie tylko źródłem jej sukcesu ekonomicznego, ale dzięki aktywności i zaangażowaniu właścicieli w znaczący sposób wpływać na życie lokalnej społeczności, która dzięki uzyskanemu wsparciu gotowa jest podejmować kolejne wyzwania i inicjatywy dla dobra wspólnego.
 
Zarząd Stowarzyszenia „Pod Dębami” w Dębcach, posiada status organizacji pożytku publicznego, od 2008 r. Stowarzyszenie przejęło od Powiatu Gryfińskiego zadanie prowadzenia Domu Pomocy Społecznej w Dębcach. Najważniejszą ideą stowarzyszenia jest stworzenie takich warunków i atmosfery w DPS w Dębcach, aby jego mieszkańcy mogli czuć się jak u siebie w domu. Zarząd stowarzyszenia w swojej codziennej pracy wdraża rozwiązania mające wpływ na efektywność i skuteczność działań. Odpowiedni dobór pracowników oraz nowoczesne zarządzanie doprowadziło do wielu zmian w DPS. Świadczy o tym zmieniona wizualizacja obiektów i przestrzeni do dyspozycji mieszkańców, będąca wynikiem racjonalnie prowadzonej polityki finansowej i organizacyjnej. Widocznym efektem nowoczesnego zarządzania są także licznie organizowane imprezy okolicznościowe, spotkania i inne formy rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców DPS i ich rodzin.
Stowarzyszenie tworzy zespół aktywnych i zaangażowanych pracowników, którym umożliwia się wdrażanie własnych pomysłów i wizji służących pomocy i wspieraniu pensjonariuszy. Jako pracodawca stowarzyszenie wspiera  personel w rozwoju zawodowym, czego efektem są zmiany na stanowiskach opiekunek i pokojowych. Do niedawna zatrudnionych było 9 opiekunek i 16 pokojowych, obecnie 19 opiekunek i 6 pokojowych.
Podczas Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej w Toruniu we wrześniu 2014 r. Stowarzyszenie „Pod Dębami” zostało wyróżnione za budowanie pozytywnych relacji  zarówno z personelem jak i mieszkańcami DPS.
 
ELGRYF sp. z o.o. w Gryfinie, to rodzinna firma założona w 1991 r. w Gryfinie. Gryfińska „Mrówka” powstała na nieruchomości, która jest własnością spółki ELGRYF od 2003 r. Spółka reprezentuje wyłącznie polski kapitał i jako gryfiński podatnik nigdy nie korzystała z ulg i zwolnień podatkowych.
Prezes Spółki Jarosław Grzegorek jest gryfinianinem, tu prowadzi swoją firmę i mieszka. PSB „Mrówka” Gryfino powstała dzięki zaangażowaniu pana Jarosława oraz motywacji do stworzenia miejsc pracy dla siebie i swoich bliskich. Dzięki temu pomysłowi w Gryfinie powstało miejsce pracy dla 32 mieszkańców. Większość pracowników została wyłoniona w wyniku naboru przeprowadzonego przez profesjonalną firmę zewnętrzną.
Dla inwestora nie bez znaczenia był także fakt, że Grupa PSB  to polska sieć składów budowlanych. W Gryfinie  PSB „Mrówka” oferuje  sprzedaż hurtową i detaliczną.
Na wyróżnienie zasługuje bryła architektoniczna budynku firmy w części  nawiązująca do przedwojennego domu towarowego Fritza Radefelda, jaki  istniał niegdyś w Gryfinie u zbiegu ulic Piastów i Kościelnej.
Spółka z o.o. ELGRYF w Gryfinie w roku 2003,  2004, 2005, 2006  została nagrodzona  tytułem „Gazela Biznesu”. Coroczny ranking (prowadzony od 2000 r.) wyróżnia najdynamiczniej rozwijające się małe i średnie firmy.
 
Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Szczecinie, Zakład Produkcji Wody „Miedwie” to największy z zakładów należących do ZWiK, z którego pozyskiwana jest woda do picia dla mieszkańców Szczecina i gmin ościennych. W zakładzie pracuje 56 osób posiadających specjalistyczne kwalifikacje. ZPW „Miedwie” aktualnie jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce, dysponuje nowoczesną technologią i rozwiązaniami technicznymi. Aby utrzymać pozycję lidera, firma postawiła na produkcję „zielonej energii” ze źródeł odnawialnych. Od kilku lat produkowana jest energia elektryczna z biogazu w oczyszczalniach ścieków  Pomorzany i Zdroje. 2 czerwca 2015 r. oddana została do użytku największa w regionie farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 1,45 MW, znajdująca się na terenie ZPW „Miedwie”. Farmę odwiedza sporo gości – fachowców energetyków, pracowników wodociągów z całej Polski, studentów i uczniów szkół, a także samorządowców.
 
W niedługim czasie uruchomiona zostanie także mała farma fotowoltaiczna w pobliżu Żelewa (gm. Stare Czarnowo). ZWiK w Szczecinie od wielu lat aktywnie włącza się w inicjatywy i działania na rzecz mieszkańców Szczecina i gmin ościennych. Współorganizuje, współpracuje i uczestniczy m.in. w festynach gminnych, wystawach tematycznych i wydarzeniach artystycznych, konkursach i targach ekologicznych. Od wielu lat współpracuje z Zespołem Szkół w Kołbaczu. Wspiera rzeczowo i co roku uczestniczy w Ekologicznym Wojewódzkim Konkursie „Biologiczne i historyczne osobliwości jeziora Miedwie”. W 2015 r. ZWiK uczestniczył w „Święcie Plonów” w Żelewie, gdzie zorganizowano firmowe stoisko z wodą pitną z ujęcia Miedwie oraz zabawy i konkursy ekologiczne z nagrodami.
 
W 2014 r. ZWiK sp. z o.o. w Szczecinie otrzymał nagrodę gospodarczą „Konik Morski” przyznaną przez Business Club Szczecin. Spółka została także laureatem Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznanego za pobór, uzdatnianie i rozprowadzanie wody oraz odbiór i proekologiczne oczyszczanie ścieków.
 
Marek Wiesław Grynkiewicz, prowadzi działalność gospodarczą na terenie gminy Cedynia od 1998 r. Obecnie prowadzi trzy firmy: European Group Capital, Pol-Mark sp.j. i Mega Sport sp.j., które zajmują się handlem artykułami spożywczymi oraz usługami gastronomicznymi. W firmach zatrudnione są łącznie 133 osoby (mieszkańcy gminy Cedynia i powiatu gryfińskiego). W okresie 2014/2015 firmy przeprowadziły szereg inwestycji na terenie strefy przygranicznej – targowiska w Osinowie Dolnym, m.in.: remont i modernizacje trzech restauracji STAR, VICTORIA i RIVER. Przeprowadzono także inwestycje na stoiskach handlowych w celu podniesienia jakości pracy i obsługi klientów. Zmodernizowane punkty handlowe spełniają prawidłowe warunki dla pracowników oraz cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów i kontrahentów, co przekłada się na kontakty handlowe i zyski przedsiębiorstw.
 
Monika Wrońska, prowadzi działalność gospodarczą w formie firmy rodzinnej „Vida Natura”. Dzięki tłoczni oleju rzepakowego uruchomionej  w Lubiechowie Górnym (gm. Cedynia) ”Vida Natura” oferuje znakomity, tłoczony na zimno olej rzepakowy w oryginalnym opakowaniu. Olej ten pod marką „Olej rzepakowy z Cedyni tłoczony na zimno” ze względu na znakomite właściwości dietetyczne i niepowtarzalne walory smakowe cieszy się uznaniem nabywców w sklepach z naturalną żywnością w Szczecinie, Poznaniu, Gorzowie, Koszalinie. Firma ma także zamówienia na olej z Niemiec, Anglii i Norwegii. Produkt znany jest również w Gryfinie i Cedyni.
 
Doceniając zdrowotne właściwości czarnego bzu, jak też zainteresowanie nabywców z Polski i Niemiec oraz zainteresowanie pozyskiwaniem kwiatów i owoców przez mieszkańców wsi, od ubiegłego roku firma rozpoczęła ich skup oraz produkcję syropów i soków bez sztucznych dodatków.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama