Dariusz Szymorek, od 2012 r. pełni funkcję animatora sportu w Krzywinie. Organizator masowych zawodów i festynów sportowych. Prowadzone przez niego zajęcia sportowe i sportowo-rekreacyjne angażują jednakowo najmłodsze pokolenie jak i dorosłych, którzy ze swej aktywności czerpią zdrowie, przyjemność i satysfakcję. Od września 2014 r. pan Dariusz zorganizował 7 różnych projektów, angażujących bardzo zróżnicowaną grupę uczestników, m.in. trzy weekendowe marsze Nordic Walking dla mieszkańców gminy Widuchowa i gmin sąsiednich oraz gości ze Szczecina. Jednak największy sukces odniósł propagując piłkę nożną wśród kobiet. Jest organizatorem m.in. Międzynarodowego Halowego Turnieju Piłki Nożnej Kobiet pn. „Maorys Cup Widuchowa” oraz Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej IV Orlików, w którym drużyna dziewcząt prowadzona przez pana Dariusza zajęła I miejsce. Młode piłkarki zajęły także II miejsce w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej Gryfino 2015 oraz reprezentowały gminę Widuchowa w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Kobiet „Local Energy Cup 2015” w Schwedt nad Odrą. Ponadto pan Dariusz w czerwcu br. zorganizował Rodzinne Igrzyska na Orliku w Krzywinie, w których wzięło udział ponad pół tysiąca mieszkańców powiatu gryfińskiego.
Marek Kozanecki, mieszkaniec Gryfina, pasjonat medycyny naturalnej, ambasador krzewienia tradycji i kultury ludowej Specjalizuje się w wykorzystywaniu darów natury w codziennym życiu. Od ponad pięćdziesięciu lat, według własnych receptur sporządza pyszne, pełne witamin i wartości odżywczych potrawy i przetwory z warzyw i owoców. m.in. dżemy, soki i nalewki zdrowotne oraz syropy ziołowe (z lipy, mięty, rumianku, pokrzywy, sosny, kasztanowca, mleczu, pigwy, malin, jeżyn, aronii itp.). Pan Marek produkuje także wina i syropy z różnorodnych odmian winogron uprawianych w wielu miejscach na terenie powiatu, jak również własnych. Ma również ogromy udział w rozmnażaniu winogronowych sadzonek. Pasją pana Marka jest także niedoceniana dziś dynia – warzywo o ogromnych wartościach zdrowotnych, z którego wykonuje musy, syropy, nalewki i zupy.
Swoje wyroby prezentuje do degustacji podczas promujących produkty regionalne jarmarków, festynów i targów. W ostatnim roku stoiska Pana Marka można odwiedzić m.in. podczas Targów Rolnych w Barzkowicach, Tygodnia Żurawia w Marwicach, Jarmarku Widuchowskiego, „Złotej Dyni” w Morzyczynie, Centralnych Dożynek Szkół Rolniczo-Ogrodniczych w Pułtusku, podczas festynów w Wełtyniu, Wirowie, Sobieradzu, Przelewicach, Kobylance, Gryficach, Mescherin i wielu innych miejscach, które ze względu na ilość trudno wymienić.
30.05.2015 r. w Wierzbnie (powiat pyrzycki) podczas I Miedwiańskiego Jarmarku na Fali” pan Marek otrzymał rekomendację Wójta Gminy Warnice potwierdzoną certyfikatem „Najciekawsze stoisko”.
Pan Kozanecki chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Od kilku lat współpracuje z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mieszkowicach. Prowadzi tam z młodzieżą warsztaty kulinarne połączone z degustacją oraz zajęcia praktyczne np. wyrobów z wikliny i cięcia sadzonek winorośli. Jest także autorem publikowanych w prasie lokalnej artykułów dotyczących właściwości leczniczych ziół, syropów, nalewek oraz przepisów na ich przyrządzenie. Na zaproszenie placówek oświatowych uczestniczy w spotkaniach z dziećmi na temat wartości zdrowotnych darów natury, oraz możliwości wykorzystania naturalnych materiałów (kory drzew, drewna) w życiu codziennym.
O tym, że Pan Marek wszystko co robi, robi dla ludzi, świadczy chociażby fakt, że swoje receptury, przepisy, właściwości lecznicze warzyw, ziół, syropów, nalewek oraz wydarzenia w których uczestniczył dokumentuje w niezwykle uporządkowany sposób – dla następnych pokoleń.
Katarzyna Kupczyk, mieszkanka miejscowości Gądno (gm. Moryń), od kilku lat prowadzi działania aktywizujące społeczeństwo w gminie Moryń. Jest realizatorem wielu inicjatyw służących zapobieganiu i rozwiazywaniu problemów społecznych oraz integrujących mieszkańców m.in.: zorganizowała akcję „Bezpiecznie po zmroku w gminie Moryń” (do mieszkańców gminy trafiły kamizelki i elementy odblaskowe zwiększające widoczność nocą); zaprosiła do Gądna aktorów z Teatru Polskiego w Szczecinie, którzy zaprezentowali kabaret „Pięć kwadransów humoru”; z okazji Dnia Kobiet zorganizowała wyjazd na musical „Metro” w Szczecinie; w czasie ferii zimowych zorganizowała dla dzieci wycieczkę do Szczecina (zwiedzanie Polskiego Radia Szczecin i podziemnych szlaków turystycznych, Multikino); w ramach promocji książki Zbigniewa Nienackiego pt. „Księga Strachów”, której akcja rozgrywa się na Pojezierzu Myśliborskim – w 2015 r. zorganizowała III już rajd rowerowy „Rowerem na Szlaku Pana Samochodzika”; napisała projekt i zrealizowała żywą grę planszową „Poznaj legendy gminy Moryń”; na Noc Świętojańską zaprosiła do Gądna młodych aktorów Teatru Elipsa z Polic, którzy zaprezentowali cieszące się dużym zainteresowaniem widowisko plenerowe „Czar sobótki”.
Ponadto pani Katarzyna jest inicjatorem i organizatorem licznych imprez w świetlicy wiejskiej m.in.: warsztatów kulinarnych i fotograficznych, Dnia Dziecka, powitania wiosny, sprzątania świata, mikołajek.
Całokształt pracy społecznej Pani Katarzyny został zauważony i wyróżniony podczas tegorocznych Targów Rolnych Agro Pomerania w Barzkowicach, gdzie w konkursie organizowanym przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego otrzymała zaszczytny tytuł Sołtysa Roku 2015.
Daniel Guz, gryfinianin, były zawodnik sekcji piłki ręcznej KS Energetyk Gryfino, od kilku lat mieszkający w St. Ives w Anglii. Człowiek o niezwykłej charyzmie, któremu nie jest obojętny los drugiego człowieka. Aktywnie działa w życiu lokalnej społeczności i mieszkańców St. Ives.
Pomysłodawca i organizator International Children s Day – festiwalu uśmiechu dedykowanego najmłodszym polskim emigrantom, który jest okazją do wewnętrznej integracji środowiska polonijnego jak również integracji ze społeczeństwem brytyjskim. W tym roku impreza odbyła się już po raz trzeci, według statystyk policji odwiedziło ją ok. 2200 osób (dzieci, rodziców, pedagogów, lokalnych firm wspierających polonijne inicjatywy).
Podczas wydarzenia wszystkie atrakcje dla dzieci udostępnione były za darmo.
W tym roku po raz pierwszy i z ogromnym powodzeniem Daniel Guz zorganizował Huntingdon Polish Day – wyjątkowe spotkanie na głównej ulicy miasta, promujące polską kulturę wśród Polonii, Brytyjczyków i innych narodowości. Podczas imprezy można było m.in. posłuchać polskiej muzyki, zobaczyć pokaz tradycyjnych tańców oraz skosztować wielu tradycyjnych polskich potraw. Do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, a także Polaków, którzy tworzyli pierwszą powojenną emigrację (dla nich stworzona została specjalna akademia z muzyką okresu międzywojennego, muzyką patriotyczną i klasyczną).
Organizując Huntingdon Polish Day, Daniel Guz włączył się także w pomoc dla Maksymiliana Matławskiego, chorego 14-latka z Żabnicy chorującego na ostrą białaczkę szpikową. Podczas imprezy odbyła się zbiórka pieniędzy na leczenie Maksa. Wydarzenie było także okazją do promocji powiatu gryfińskiego i gminy Gryfino. Uczestnicy imprezy mogli odwiedzić specjalne stoiska, na których można było otrzymać darmowe gadżety, foldery i inne materiały promocyjne. Odbyła się również promocja polskich firm oraz angielskich współpracujących z Polakami.
Inicjatywę Daniela docenił także parlament angielski, przekazując organizatorowi list z podziękowaniami i gratulacjami.
Warto podkreślić też, że Daniel Guz, mimo że mieszka za granicą, nie zapomina o najbardziej potrzebujących mieszkańcach naszego powiatu. Poświęcając swój wolny czas, wspólnie ze znajomymi i we współpracy z lokalnymi firmami od kilku lat organizuje wśród brytyjskiej Polonii (i nie tylko) zbiórki darów, dzięki czemu odzież, koce, żywność, środki higieniczne, zabawki i wiele innych niezbędnych do codziennego użytku rzeczy trafiło m. in. do Domów Dziecka w Chojnie i Trzcińsku Zdroju oraz Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie.
Stowarzyszenie „Jestem i Pomagam” powstało w 2011 r. Obecnie zrzesza 11 wolontariuszy pracujących na stałe i 8 wolontariuszy wspomagających. Nazwa stowarzyszenia jest hasłem przewodnim działalności, swoistym zobowiązaniem i przyrzeczeniem gotowości do służby potrzebującym. Wolontariusze wykonują różne profesje, dzięki temu oferta wsparcia jest bardzo zróżnicowana np. pracownicy służby zdrowia opiekują się chorymi, nauczyciele udzielają korepetycji. Stowarzyszenie co roku przygotowuje wyprawki szkolne dla dzieci i paczki świąteczne dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Tam gdzie potrzebna jest pomoc, wolontariusze działają natychmiast. Organizują zbiórki pieniędzy na rehabilitację, leczenie, pomoc dla pogorzelców, czy osób które w nagły sposób zostały ciężko doświadczone przez los. Ścisła współpraca z honorowymi dawcami otwiera możliwość ratunku dla ciężko chorych, którzy po przeszczepach potrzebują krwi.
Lokalne Centrum Wolontariatu przy OPS w Gryfinie działa od 2008 r., należy do Sieci Centrów Wolontariatu w Polsce. Utworzenie LCW jest odpowiedzią na problemy społeczne oraz płaszczyzną porozumienia ludzi dobrej woli. Wolontariusze z ogromną chęcią i życzliwością niosą pomoc i nadzieję wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Angażują się w różne akcje na terenie Gminy Gryfino, m.in. prowadzą zajęcia w Centrum Aktywności Lokalnej oraz zajęcia sportowe z dziećmi. Działania podejmowane przez LCW uczą młodzież bycia dobrymi dla siebie i dla innych.
W celu propagowania wolontariatu LCW prowadzi szkolenia dla wolontariuszy służące podniesieniu kompetencji i umiejętności poprawiających jakość świadczonej pracy, prelekcje w szkołach o raz szkolenia dla koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariusza.
Potwierdzeniem profesjonalnej oraz przyjaznej współpracy LCW z wolontariuszami jest przyznany w czerwcu br. Certyfikat „Dobrego Wolontariatu”. Docenieniem pracy wolontariuszy LCW na rzecz mieszkańców Gminy Gryfino jest także otrzymana w listopadzie 2014 r. przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza za znaczące osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, m.in. za promowanie idei wolontariatu.
Koło Gospodyń Wiejskich „Krzymowianki” działa we wsi Krzymów (gm. Chojna). Rezolutne, pomysłowe, pracowite, zaangażowane na rzecz lokalnego środowiska i oczywiście świetnie gotujące – takie są w skrócie panie zrzeszone w tym kole. Już 8 lat organizują życie społeczno-kulturalne w sołectwie Krzymów, a także angażują się w organizację i prowadzenie rozmaitych wydarzeń i uroczystości poza sołectwem. Dały się poznać przede wszystkim jako znakomite organizatorki i kucharki. Ich bigos, pierogi czy ciasta są znane nawet poza granicami województwa. Współpracują z wieloma instytucjami i stowarzyszeniami. Nigdy nie odmawiają pomocy. Zawsze można na nie liczyć gdy trzeba uraczyć smakołykami podopiecznych ŚDS czy OPS w Chojnie, np. w czasie Wigilii, czy podobnej organizacji w przygranicznym Schwedt. Przygotowują poczęstunek na uroczystości organizowane przez Centrum Kultury w Chojnie (Dni Chojny, Dni Integracji), Miejską Bibliotekę w Chojnie (uroczyste otwarcie), Szkołę Podstawową w Krzymowie, Szkołę Podstawową nr 2 w Chojnie (Gminny DEN, otwarcie sali gimnastycznej), Parafię pw. Św. Trójcy w Chojnie, Koła Łowieckie „Jeleń” i „Sokół”, OSP Chojna i Krajnik Dolny. Organizują warsztaty zdrowego żywienia dla uczniów z chojeńskiej podstawówki. Karmią uczestników Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”, a także uczestników spotkań Kościoła Domowego, które odbywają się w parafii w Krajniku Górnym. Od lat nie opuściły żadnego kiermaszu organizowanego przez Centrum Kultury w Chojnie. Włączają się w akcje charytatywne, np. przekazują odzież i pozyskany sprzęt rehabilitacyjny podopiecznym OPS w Chojnie, pomagają w organizacji Charytatywnej Sztafety Rowerowej, WOŚP itd., itd….
Do tego dodać należy organizację uroczystości i imprez dla mieszkańców sołectwa, wynikających z Krzymowskiego Kalendarza Imprez: Zabawa Choinkowa z Mikołajem i paczkami dla dzieci, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Krzymowska Majówka, Dzień Rodzinki, Krzymowskie Dożynki, Zabawa Andrzejkowa.
Panie wspierają również działalność krzymowskiej świetlicy środowiskowej i wiejskiej, a także Klubiku Dziecięcego, przygotowując posiłki dzieciom, organizując im warsztaty kulinarne, pomagając organizować rajdy, wycieczki, minikolonie, czy takie atrakcje jak „Nocki w świetlicy”.
ieszkańcy Krzymowa szczególnie cenią sobie ich pomoc w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć bliskiej osoby. Stypy Krzymowianki przygotowują i obsługują nieodpłatnie.
Krzymowianki mają swój udział w wydaniu książki pt. „Wokół PGR-u. Krzymów i jego mieszkańcy”, zagospodarowanie placu przy świetlicy wiejskiej, wciąż bogatsze wyposażenie świetlicy w sprzęt kuchenny, z którego korzystają wszyscy krzymowianie, generalny remont wnętrza miejscowego kościoła…
Swoją ośmioletnią ciężką pracą KGW „Krzymowianki” uczciwie zapracowało na wyróżnienie. Na początku września panie zdobyły I miejsce w plebiscycie na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w województwie zachodniopomorskim, do którego zgłosiło się aż 67 kół z całego województwa. Plebiscyt zorganizowany został przez Głos Szczeciński, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Marka Gróbarczyka, posła do Parlamentu Europejskiego.
Stowarzyszenie Amazonek „EWA” w Gryfinie, podejmuje różne działania na rzecz kobiet, a także w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia. Organizowane są akcje: badania piersi i mammografii wraz z lekarzami onkologami. W ramach działań objęto ochroną kobiety z rodzin zagrożonych genetycznym obciążeniem nowotworu piersi. Stowarzyszenie poprzez swoją działalność wspiera osoby dotknięte chorobami nowotworami. Przekazuje informacje dotyczące dalszego postępowania w czasie i po chorobie, prowadzi zajęcia rehabilitacyjne. Bardzo ważnymi działaniami jest prowadzenie spotkań informacyjnych. Od tego roku stowarzyszenie posiada własne fantomy edukacyjne. W planach stowarzyszenia są dalsze działania edukacyjne zwłaszcza wśród kobiet po 30 i 50 roku życia. Stowarzyszenie od dawna stara się wprowadzić działania profilaktyczne dla mężczyzn w kierunku profilaktyki raka prostaty. W roku 2011 gryfińskie Amazonki podjęły współpracę z niemieckim Stowarzyszeniem Amazonek ze Schwedt, współpraca trwa do dzisiaj.
Cyklicznie organizowane jest wydarzenie „Marsz Życia” (pięciokrotnie „Różowej Wstążki” oraz pierwszy połączony „Marsz Niebieskiej i Różowej Wstążki”) związany z profilaktyką raka piersi oraz prostaty.
Nawiązanie współpracy ze sklepem „Brastar” rozpoczęło akcję profesjonalnego doboru staników (akcje brafittingu) dla kobiet z terenu gminy Gryfino.
Członkowie stowarzyszenia biorą udział w „Ogólnopolskich Spotkaniach Amazonek” w Częstochowie oraz w „Spartakiadzie Sportowej Amazonek” w Koszalinie. Ponadto aktywnie uczestniczą w imprezach integracyjnych, plenerowych, informując o swojej działalności oraz zachęcając do profilaktyki.
Napisz komentarz
Komentarze